تاریخ درج خبر : 1393/11/22
کد خبر : ۴۴۶۰۹۱
+ تغییر اندازه نوشته -

برگزیدگان دومین دوره کتاب سال استان معرفی شدند/ تصاویر

مراسم پایانی معرفی برگزیدگان کتاب سال کهگیلویه و بویراجمد روز سه شنبه در سالن چمران دانشگاه یاسوج برگزار شد.

IMG_0058

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: ماهیت انقلاب اسلامی باید تبیین شود تا اینکه همه این انقلاب را بشناسند.

فتاح محمدی در مراسم پایانی دومین آیین انتخاب کتاب سال استان کهگیلویه و بویراحمد که روز سه سنبه، ۲۱ بهمن ماه برگزار شد، افزود: می طلبد که نسبت به پیامد هایی که انقلاب اسلامی داشته است معرفت و شناخت داشته باشیم و باید این پیامد ها با پوست و خون ما پیوند بخورد.

محمدی اظهارکرد: با وجود سایت ها و فضای مجازی کتاب هنوز نقش اصلی و پایدار خود را از دست نداده است و نقش خود را در ارتقای فکری، علمی و سایر زمینه ها از دست نخواهد داد.

وی در پایان از همه کسانی که آثا خود را ارائه داده اند تشکر و قدر دانی کرد و اضافه کرد: کتاب به عنوان یک منبع غنی در جامعه مطرح می باشد.

همچنین امین کمالوندی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه وبویراحمد نیز در این مراسم گفت: ۲۵ نویسنده اثر خود را به دبیر خانه پایانی دومین آیین انتخاب کتاب سال ارائه دادند.

وی افزود: ۱۲۵ کتاب توسط نویسندگان استانی از یکم آبان ماه سال ۹۲ تا یکم آبان ماه سال ۹۳ به این دبیر خانه ارسال شد.

کمالوندی هدف از برگزاری آیین انتخاب کتاب سال در استان را ایجاد انگیزه و رقابت بین نویسندگان استان و ایجاد حس تولید در بین نویسندگان استان عنوان و اظهارکرد: مرکز اسناد در کتابخانه مرکزی استان تشکیل می شود که در این مرکز آثار کلیه نویسندگان استان قرار داده می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه وبویراحمد بیان کرد: مراسم آیین انتخاب کتاب سال در کشور هر ساله بر گزار می شود و این آیین در استان ما در دومین سال است که برگزار می شود و کسانی که آثار خود را به دبیر خانه ارسال می کنند باید بومی استان و در مورد استان نوشته باشد. در صورت غیر بومی بودن باید کتاب را در زمان حضورش در استان نوشته باشد.

کمالوندی با اشاره به اینکه در اولین دوره برگزاری آیین کتاب سال مشکلات و نواقصی وجود داشت تصریح کرد: دومین دوره آیین انتخاب کتاب را با همکاری داشگاه یاسوج برگزار کردیم و نواقصات سال گذشته تا حدودی برطرف شد.

وی اضافه کرد: در یک سال گذشته اقدامات خوبی در راستای توسعه کتابخانه در استان انجام شد از جمله توزیع ۳۰۰ میلیون تومان بن کتاب در استان، خریداری بیش از ۹۰ میلیون تومان کتاب از نویسندگان استان و در چهاردهمین نمایشگاه کتاب که در استان برگزار شد بیش از ۴۰۰ میلیون تومان کتاب به فروش رسید.

همچنین هجیر کریمی، رییس هیئت داوران دومین آیین انتخاب کتاب سال استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: با وجود زیاد بودن تعداد کتاب های ارسالی به دبیر خانه ۴۵۰ داور را در سطح استان و هم در سایر استانها دعوت کردیم و ۱۱ کتاب را در ۱۱موضوع متفاوت به عنوان کتاب برتر سال انتخاب کردیم.

وی عنوان کرد: برای هر کتاب حدود ۶ نفر را به عنوان ارزیاب انتخاب کردیم و در پایان ۱۲ نفر به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان معرفی شدند.

کریمی با اشاره به اینکه باوجود اینکه یک تاریخ غنی از فرهنگ، تفکر و اندیشه داریم و صاحب نام هایی همچون فردوسی، حافظ و سعدی را به جهان معرفی کردیم بیان کرد: متاسفانه سرانه مطالعه کتاب در استان و همچنین در کشور بسیار پایین و رضایت بخش نیست.

رییس هیئت داوران دومین آیین انتخاب کتاب سال استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: سرانه مطالعه و خواندن کتاب در کشور ما ۱۷ دقیقه است و در حالی که در کشور هایی همچون ژاپن سرانه مطالعه کتاب بیش از ۷۷دقیقه است.

وی اضافه کرد: کسانی که در حوزه فرهنگ کار می کنند باید در زمینه مطالعه کتاب فرهنگ سازی بیشتری کنند و امیدواریم که بتوانیم در سال های آینده قدم مثبتی در جهت کیفیت و ارتقای مطالعه کتاب در استان برداریم.

به گزارش ایسنا، در پایان این همایش از آثار نویسندگان برتر استانی در ۱۱ موضوع متفاوت تجلیل شد.

اسامی نفرات و آثار برتر به شرح زیر هستند؛

در بخش آموزش، کتاب روش ها و فنون صید آبزیان به نویسندگی محمد امیری ادکانی،

در بخش ترجمه کتاب جهانی سازی ناتو به نویسندگی رضا التیامی،

در بخش ادبیات پایداری کتاب شکوفتن به وقت شهریور به نویسندگی سید ناصر بدیسار

در بخش دینی بررسی جریان خیار شرط در معاملات از منظر فقه و حقوق

در بخش اقتصادی بررسی مزیت نسبی ارزش افزوده به نویسندگی طاهر شریف پور

در بخش تاریخی زاگرس نشینان چرام با نویسندگی داریوش غلامی

در بخش علوم و مهندسی تصفیه فاضلاب و لجن پالایشگاه نفت با نویسندگی حافظ گلستانی نفر

در بخش روانشناسی کتاب دانش خانواده با نویسندگی آرمین محمودی

در بخش پزشکی و سلامت کتاب کلید شناسی و تاکسونومی ترماتود ها به نویسندگی عبدالعلی مشفع

در بخش ادبیات نظم و نثر کتاب آدم های معروف دستشویی نمی روند با نویسندگی اریا معصومی

در بخش فرهنگ عامه کتاب فرهنگ عامه قوم لک به نویسندگی رضا یوسف وند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد