تاریخ درج خبر : 1391/08/07
کد خبر : ۴۴۶۸
+ تغییر اندازه نوشته -

بزرگترین تونل جنوب کشور فاقد تهویه استاندارد و مناسب است

بزرگترین تونل جنوب کشور که به اسم ” صاحب الزمان (عج) ” نامگذاری شده در محور “یاسوج- بابامیدان “ در استان کهگیلویه و بویراحمد متاسفانه همچنان فاقد تهویه استاندارد و مناسب است.

این تونل  که  دارای مسافتی به طول های دو هزار و 9 متر است فاقد تهویه استاندارد و می باشد که سبب نگرانی های فراوانی برای مسافران و افرادی که از این تونل تررد می کنند، شده است.

 تونل صاحب الزمان(عج) در محور “یاسوج – بابامیدان” به عنوان بزرگترین تونل جنوب کشور هوای بسیار آلوده دارد که برای مسافران و رانندگان این مسیر آزار دهنده و بسیار خطرناک است.طولانی بودن این تونل و تردد پرشمار کامیون های حمل بار با آلایندگی بالا برآلودگی آن افزوده است.

یک مسافر که در مسیر “یاسوج- بابامیدان” در حال استراحت بود می گوید: با توجه به اینکه تردد های این مسیر در حال افزایش است و از این محور به کریدور شمال به جنوب یاد می شود لازم است که در نصب تهویه هوای استاندارد این تونل تلاش جدی شود.

مسافری دیگر که از این مسیر در حال عبور به سمت دهدشت بود گفت: زمانی که از این مسیر عبور می کنم معمولا با خانواده هستم و هنگامی که به تونل صاحب الزمان(عج) می رسم مجبورم بدلیل آلودگی شدید هوا بیش از دو کیلومتر راه را با شیشه های بسته در تونل طی کنم.

یک شهروند یاسوجی نیز اظهار کرد: موقعی که تور بین المللی دوچرخه سواری در این استان اجرا شد یکی از مشکلاتی که برای دوچرخه سوران بوجود آمد تنگی نفس در این تونل بود.

یک راننده تاکسی برون شهری به خبرنگار ما گفت روزانه از این مسیر عبورمی کنم در این باره بیان کرد: این تونل خود به خود آلودگی شدیدی دارد این در صورتی است که اگر تصادفی پیش بیاید مشکلات را بیشتر و حتی شاید تلفات را افزایش دهد که مسوولان باید در این خصوص چاره ای جدی و ویژه ای بیندیشند.

دکتر «حسام الدین نبوی زاده»، رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در خصوص مسایل و مشکلات بهداشتی این تونل گفت: این تونل نیاز به تهویه مناسب دارد چرا که بدلیل آلودگی بالا خودرو ها حتما باید در زمان معمولی با شیشه های بسته از این تونل رد شوند.

وی اظهار کرد:در صورتی که تصادفی پیش بیاید نه تنها کودکان ، افراد مسن و مبتلا به بیماریهای تنفسی و قلبی و عروقی با مشکل کمبود اکسیژن مواجه می شوند برای افراد سالم نیز مشکلاتی را به همراه دارد .علاوه بر این برای امداد رسانی نیز مشکلاتی را بوجود می آورد.

همچنین «عطا پور شیرزاد »، مدیر کل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد نیز در این رابطه گفت:با توجه به اینکه طول تونل زیاد می باشد آلودگی این تونل بدلیل خروج دود اگزوز خودرو ها بخصوص کامیون ها و ماشین های سنگین بیش از وضعیت استاندارد است که پیگیری هایی برای رفع این مشکل داشتیم و در جلسات مربوطه در استانداری مطرح کردیم و دستگاه مربوطه نیز در حال پیگیری برای رفع آن است.

همچنین «خیبر بیدار پور »،مدیر کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص گفت: کمیته زیر بنایی حمل و نقل کشور چون پروژه ملی است اعتبار ان باید از طریق این کمیته اختصاص یابد .

وی اظهار کرد: تهویه تونل طراحی شده و کار های مقدماتی آن انجام شده و مکاتباتی نیز صورت گرفت هنوز اعتباری به استان ابلاغ نشده است و در صورتی که ابلاغ اعتبار شود آماده رفع این مشکل هستیم.

لازم به ذکر است که محور ارتباطی “یاسوج – بابامیدان” در استان کهگیلویه و بویراحمد به طول 47 کیلومتر است که از دو سال پیش و بعد از 17 سال در دولت نهم به بهره برداری رسید و حذف نقاط صعب العبور این مسیر باعث گسیل مسیر حمل بار و مسافر جنوب به مرکز کشور از این راه ارتباطی شده است.در مسیر محور ۹ دهانه تونل به طول 4.5 کیلومتر وجود دارد که بزرگترین تونل آن با بیش از دو کیلومتر طول فاقد تهویه استاندارد و مناسب است.

منبع:ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • کوروش110 گفت:

    اگر من بجای مدیر کل راه وشهرسازی بودم هرروز نماز شکر میخواندموبه جان حاج …….(رییس ستاد رایحه خوش خدمت )دعای خیر میکردم.

پربازديد