تاریخ درج خبر : 1393/11/23
کد خبر : ۴۴۷۴۴۵
+ تغییر اندازه نوشته -

«یالا یالا بارونی» یا آئین باران خواهی در استان

از قدیم در بین عشایر و ساکنان استان کهگیلویه و بویراحمد سنتی مرسوم بوده که وقتی مدتهای طولانی بارانی نمی‌بارید آن را به جا می آوردند و اصطلاحا به آن «یالا یالا بارونی» گفته می شود که به نوعی می توان آن را دعای طلب باران نام نهاد. متن زیر برگزفته از کتاب فرهنگ عامیانه خانم سیمین طاهری بویراحمدی است که این رسم و سنت را توضیح می دهد.

en5340

(یا الله باران)

هرگاه که کم بارانی رخ می داد، در یک شب تمامی بچه ها و نوجوانان جمع می شدند. دسته جمعی به در یکی یکی خانه ها می رفتند. با صدای بلند وهماهنگ می گفتند : یالا ، یالا بارونی (یا الله بارونی ) صاحب خانه بیرون می آمد به سر و روی آنها آب می پاشید. بچه ها می گفتند : ( اَوُشَ دایی ، نونِشَ بِیِه ) آبش را دادی ، نانش را هم بده.صاحب خانه به آنها مقداری آرد می داد. وقتی در همه خانه ها را زدند و تمام کردند. بعد زنی می آمد آردهای جمع آوری شده را خمیر می کرد. یکی از ریش سپید های آبادی یا همان زن سنگ ریزه ای را یواشکی و به صورت پنهان درون یکی از چونه های خمیر می گذاشت . بعد چونه های خمیر را یکی یکی به بچه ها می داد . آنگاه بچه ها به ترتیب در حضور ریش سپید چونه های خمیر را بر سفره می گذاشتند. باز ریش سپید با دقت چونه ها را در دست می فشرد و روی سفره می گذاشت . تا چونه مورد نظر که حاوی سنگ ریزه بود به دستش برسد. فوری به صاحب چونه خمیر می گفت زور فرار کن. اگر توانست فرار کند ، فرار می کرد و همه او را دنبال می کردند. وقتی او را می گرفتند . آرام به کمرش می زدند ، می گفتند : پَره مَشکُول سیاه ، بوی بارون وَش اییا. ( از تکه پاره ای مشکول یا مشک سیاه بوی باران می آید.)ریش سپید (پیرمرد) می آمد او را رها می کرد و می گفت : من ضامن او می شوم و امیدوارم که به زودی باران ببارد.
در ضمن اگر خانه ای به آنها آرد نمی داد، بچه ها می خواندند :
حُونی که خُشک خُشکه ، پِرش گی گَله مُشکِه .
خانه ای که خسیس یا دست خشک است ، پر از فضله موش است . ( منظور صاحب خانه خسیس است)
بیشتر عقاید ذکر شده در مناطق ساکن رواج داشت و نه در عشایر کوچ رو بعدها تا حدودی به آنها هم سرایت کرد. چون عشایر همیشه در حال حرکت ، تلاش و تامین معاش و مبارزه با طبیعت گستاخ و زورگویان بودند ، بنابراین فرصتی نبود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد