تاریخ درج خبر : 1393/11/23
کد خبر : ۴۴۷۴۸۰
+ تغییر اندازه نوشته -

« از قنیطره تا شبعا »

سایت استان: آرزو غلامی

نگاه به آنچه طی یک هفته ی اخیر میان نیروهای نظامی اسرائیل، حزب الله و سپاه پاسداران با کلیدواژه “قنیطره” و “شبعا” رخ داد نشان از هوشیاری نیروهای نظامی ایران دارد. موضوعی که در رسانه های مستقل کمتر به آن پرداخته شد.
بالگردهای ارتش اسرائیل دو هفته پیش مناطقی از جنوب غربی سوریه به نام قنیطره یک خودرو را بمباران کردند که در این حادثه شماری از اعضای نظامی حزب الله لبنان به شهادت رسیدند که در میان آنها یک مقام ارشد سپاه پاسداران حضور داشت سردار الله دادی به همراه فرزند شهید عماد مغینه و ٣ نفر دیگر در آن خودرو حضور داشتند که به شهادت رسیدند. سپاه پاسداران طی بیانه صراحتاً اقدام رژیم اسرائیل را محکوم و اعلام کرد که این اقدام بدون پاسخ نخواهد ماند. ضمن آنکه در این بیانیه سپاه توضیح داده شد که سردار الله دادی در مقام مستشاری برای کمک به دولت و ملت سوریه در مقابله با تروریست‌های تفکیری- سلفی به این کشور عزیمت کرده بود،
به دنبال واکنش سپاه پاسداران و مقامات ایران ابراز نگرانی رژیم اسرائیل جالب توجه است که نشان دهنده وحشت این رژیم از اقدام متقابل ایران دارد. یک منبع امنیتی رژیم اسرائیل در مصاحبه با رویترز مدعی شده است اسرائیل از حضور سردار الله دادی از فرماندهان سپاه در خودروی حامل اعضای حزب الله لبنان در منطقه قنیطره در جولان سوریه اطلاع نداشته است. از طرفی همزمان با ورود وزیرخارجه روسیه به ایران یک شبکه تلویزیون رژیم اسرائیل در گزارشی مدعی شد این رژیم از طریق روسیه پیامی را برای ایران و حزب الله ارسال و اعلام کرده که مایل به اوج گیری تنش ها و درگیری ها با ایران و حزب الله نیست. اقدام رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن یک سردار ایرانی در خاک سوریه واعلام نگرانی ضمنی ارتش اسرائیل از اقدام تلافی جویانه ی ایران این پرسش و حتی شاید نگرانی را به وجود آورد که اقدام متقابل ایران چه خواهد بود؟ زیرا اول آنکه خودروی هدف بالگرد اسرائیل در خاک کشور سوریه واقع شده بود و بالگرد اسرائیلی آنرا در کشوری ثالث هدف قرار داده است. دوم آنکه این اولین بار است که مشخصا یک مقام نظامی ایرانی مورد حمله رژیم اسرائیل قرار می گیرد. در این شرایط نوع مواجهه با رژیم اسرائیل از سوی ایران تعیین کننده ی اقدامات آتی اسرائیل در موارد مشابه خواهد بود. بی تردید بدون پاسخ گذاشتن اقدام رژیم صهیونیستی با وجود تهدید مستقیم مقامات سپاه حتی با وجود در نظر گرفتن هرگونه ملاحظه سیاسی و منطقه ای می تواند مجوز تجاوز به نظامیان ایرانی و گستاخی اسرائیل و در عین حال بی ارزش نمودن خون آن شهید باشد. با در نظر گرفتن این امر که ایران در منطقه ای واقع است که نه با شعار و تهدید بلکه در واقعیت لازم است در میان کشورهای همسایه قدرت منطقه بحساب آید. منطقه ای که کشورهای همسایه ی ایران که عمدتاً در گروه دوستان ایران قرار میگیرند چنان درگیر بحران های داخلی و جنگ های فرقه ای هستند که دوستی با آنها چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ امنیتی بیش از بهره، هزینه به همراه دارد. و یا اگر همسایگان ایران کشورهای با ثبات و فارغ از بحران هستند، نمی توان آنها را در جرگه دوست برای کشورمان به حساب آورد. از این رو پاسخ به حمله نظامی اسرائیل و کشته شدن یک سردار ایرانی تثبیت قدرت ایران در منطقه ی خاورمیانه است.
در این میان نگرانی عده ای از اقدام متقابل ایران و تاثیر آن در روند پرونده ی هسته ای به نظر بی جهت می آید. بدیهی است مقوله دفاع از تمامیت ارضی و تابعین ایرانی چه نظامی و چه غیر نظامی، چه در داخل و چه خارج از خاک ایران، از سوی دولت را نمی توان فدای هیچ ضرورتی کرد. هرچند در زمان مذاکرات برداشت، برخورد و تلاش گروهی در داخل برای به نتیجه نرسیدن مذاکرات نگرانی مردم را از تاثیر هر رخدادی در داخل بر روند مذاکرات توجیه می کند. اما اسرائیل و نخست وزیر آن رژیم در اعمال نفوذ بر پرونده ی هسته ای ایران در زمان کنونی از حداقل تاثیر برخوردار است و این امر مدیون سیاست درست دولت روحانی با کشورهای طرف مذاکره و جلب اعتماد آنهاست. مقایسه ای ساده میان خریداران امروز ادعای اسرائیل مبنی بر استفاده نظامی از انرژی هسته ای توسط ایران با رویه ی دولت قبل و ایجاد طوفان هجمه نسبت به ایران به واسطه جنجال بی نتیجه و ثمر واقعه ی هولوکاست نشان میدهد که سیاست و مدیریت دیپلماتیک چگونه واقعیت ها را تغییر می دهد و کشورهای دنیا را در ترازوی ایران یا اسرائیل قرار می دهد. لازم به یادآوری است که طی هفته پیش کاخ سفید اجازه سخنرانی بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر رژیمی که بیشترین دخالت اقتصادی و سیاسی را در کشور آمریکا دارد)را در کنگره به دلیل توافق هسته ای با ایران لغو کرد.
به دنبال نگرانی هایی که در سطرهای پیشین عنوان شد عملیات شبعا پاسخ به اقدام قنیطره بود. در واکنش به اقدام رژیم اسرائیل، در یک هفته اخیر کاروان نظامی رژیم صهوینستی در مزارع شبعا توسط چند موشک ضدتانک مورد حمله قرار گرفت. حزب الله لبنان با انتشار بیانیه شماره یک مسئولیت این عملیات را برعهده گرفت و اعلام کرد گردان «شهدای قنیطره» صبح امروز یک کاروران اسراییلی را مورد هدف قرار دادند. در این حمله طی اعلام رسمی اسرائیل دو نظامی اسرائیل کشته شدند. هرچند سپاه پاسداران مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است که این خود باعث نگرانی اسرائیل است از اینکه حملات ادامه داشته باشد و این تنها اقدام متقابل حزب الله به حساب آید. این نگرانی اسرائیل را می توان از گزارش شبکه ۱۰ رژیم صهیونیستی متوجه شد که اعلام کرده است علی رغم حمله اخیر به کاروان ارتش اسراییل ، این رژیم برنامه ای برای شروع یک جنگ دیگر با حزب الله لبنان را ندارد. که این امر نشانه می دهد نتیجه مطلوب از واکنش ایران حاصل شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • غلامی گفت:

  بعضی رسانه ها از تعداد بیشتر کشته ها خبر دادند اما تعداد دو نفر اعلام رسمی شد.

 • علی گفت:

  ۱۷اسرائیلی که کشته شدن ایا انتقام همین رخداد بوده؟

 • احمد پروانه گفت:

  ممنون و تشکر از متنی که نوشتین

 • حمزه میرزایی/تهران گفت:

  درود بیکران الهی بر شما سرکار خانم آرزو غلامی موفق و موید باشید

 • محمد گفت:

  سلام من که هیچ گاه نظراتم خونده نمیشه درود بر اصلاح طلبان .محمد از کرمانشاه

پربازديد