تاریخ درج خبر : 1393/11/24
کد خبر : ۴۴۸۵۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -

از دنا تا ماغر؛ دور افتخار استاندار در استان

نمیدانم دیباچه این گزارش را چگونه بگشایم آنگاه که شنیدم استاندار در نشست خبری گفت: ۱۸۰۰ پروژه نیمه تمام حاصل کلنگ زنی های بی رویه در دولت گذشته است.

dsc05563_1

اما به نظرم آمد ضرب المثل آفتابه و لگن هفت دست، شام و نهار هیچی برای توصیف دولت مهرورز بد نباشد. یا هم از نثر سعدی کمک بگیرم که می گفت نادان چون طبل غازی است بلند آواز و میان تهی.

در روزگاری که نفت رکورد تاریخی زد کیسه ها آنقدر گشاد دوخته شده بود که نوبت چندان به عمران و آبادانی نرسید و اگر رسید برخی ها نیمه کاره افتتاح شد و برخی بر روی کاغذ ماند و کلنگ بعضی دیگر در زمین پوپولیسم گیر کرد و هرگز ضربه دوم بر زمین فرود نیامد. دریغ و افسوس که در این وانفسای تحریم، رکود تورمی و این بلای آخر – کاهش قیمت نفت – باید با دست خالی، دل پرامید و مردانی از جنس تدبیر به نبرد با محرومیت رفت که کاری است بس طاقت فرسا.
استاندار و تیم مدیریتی استان در جذب بودجه به نحو مطلوب عمل کردند و این مدیران دستگاههای اجرایی بودند که باید نشان می دادند که چند مرده حلاجند.
چندی پیش نیز به ابتکار استاندار، سفر به شهرستانهای استان برای بررسی و حل مشکلات پروژه های عمرانی پی گرفته شد و شتاب دو چندانی به پروژه ها بخشیده شد.
نکته دیگر که خیلی مهم بود و استاندار و دیگر مسئولان بر آن تاکید داشتند این مسئله بود که هیچ پروژه ای بدون در نظر گرفتن اعتبار کافی کلنگ زنی نشود و تاکید بر کم کردن فاصله کلنگ زنی تا افتتاح بود، چیزی که در دولت گذشته مشاهده نمیشد و به گفته برخی مسئولان پروژه هایی در دولت گذشته به درخواست استاندار و یا نماینده کلنگ زنی می شد که حتی یک ریال اعتبار به آن اختصاص داده نشده بود.
نکته بارز دیگر این بود که از افتتاح پروژه های دارای مشکل و یا طرح هایی که قبلا افتتاح شده بود به شدت پرهیز شد.
عمده تلاش هم بر این بود که از شهرستانهای محروم تر و کمتر توسعه یافته تر این مهم انجام شود. همان گونه که استاندار در اولین سفر برای افتتاح پروژه ها به شهرستان دنا رفت.
ماحصل این سفرهای استاندار که از روز ۱۳ بهمن شروع شد افتتاح و یا کنگ زنی ۲۱۹ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۵۶ میلیارد تومان بود.
نماینده عالی دولت در استان کهگیلویه و بویراحمد در نشست خبری خود در روز ۱۱ بهمن این پروژ‌ه‌ها را دو حوزه عمرانی و اقتصادی تقسیم‌بندی کرد و افزود: ۱۸۵ پروژه عمرانی و ۳۴ پروژه اقتصادی در استان کهگیلویه و بویراحمد افتتاح و کلنگ‌زنی خواهد شد.
خادمی اعتبار پروژه‌های عمرانی را ۱۱۳ میلیارد تومان و پروژه‌های اقتصادی را ۴۳ میلیارد تومان عنوان کرد.

شروع سفر از دامنه های دنا

شهرستان زیبای دنا که ۸۳ درصد مساحت آن را پوشش جنگلی تشکیل میدهد و در دامنه دنا واقع شده است اولین مقصد سفر استاندار و تیم مدیران همراه وی بود.
استاندار در این سفر در شهرستان دنا ۵۵ طرح عمرانی، اقتصادی و خدماتی را افتتاح و یا کلنگ زنی کرد.
۴۸ طرح این شهرستان با اعتبار بالغ بر ۱۷۵ میلیارد ریال در زمره پروژه های افتتاحی و هفت پروژه با اعتبار ۱۳۰ میلیارد ریال نیز طرح هایی بود که کلنگ زنی شد.
آن گونه که علی تاج امیری فرماندار دنا گفت این پروژه های بیش از ۴۷۰ نفر اشتغال زایی داشته است و مکان عمده این پروژه ها را در مناطق روستایی عنوان کرد.
بیشتر طرح های بهره برداری شده در شهرستان دنا در حوزه های مختلف شامل توسعه راه های روستایی، آبرسانی، برق‌رسانی، گازرسانی، بهداشت، مسکن، ورزش و خدمات بود.
فرماندار دنا در حاشیه سفر استاندار به این شهرستان، به خبرنگاران گفت: به جز این پروژه ها که افتتاح و یا کلنگ زنی شد، بیش از ۲۵۰ طرح عمرانی و اقتصادی با پیشرفت فیزیکی بین ۱۰ تا بالای ۹۰ درصد با اعتباری افزون بر ۳۰۰ میلیارد ریال در این شهرستان نیز فعال است.

زادگاه خادمی دومین مقصد سفر استاندار و مدیران استانی

شهرستان چرام که به نوعی زادگاه موسی خادمی محسوب می شود دومین مقصد برای سفر استاندار و تیم مدیران همراه وی بود.
در این شهرستان ۱۸ طرح عمرانی با اعتبار بالغ بر ۱۸ میلیارد ریال جهت افتتاح و کلنگ زنی در دهه فجر آماده شده بود.
آیین استقبال از استاندار و هیات همراه در زادگاه وی از سوی همولایتی هایش و مسوولان اجرایی شهرستان چرام انجام شد.
استاندار نیز در روستای محل زادگاه خود پروژه گازرسانی به دو روستای دره آخوند از محروم ترین نقاط استان و سادات امامزاده علی (ع) و نیز ایستگاه فرستنده دیجیتال ۲۰ کانالی را افتتاح کرد.
خادمی سپس در مرقد مطهر امامزاده علی (ع) جد بزرگوارش حضور یافت و پس از صرف صبحانه راهی شهر چرام شد.

بلاد شاپور ایستگاه سوم برای استاندار و مدیران

استاندار کهگیلویه وبویراحمد در سفر خود به شهرستان کهگیلویه نیز ۲۷ پروژه عمرانی و اقتصادی با اعتبار بالغ بر ۵۶ میلیار ریال را افتتاح کرد.
طرح پرورش بوقلمون گوشتی، کارخانه خوراک دام و طیور با ظرفیت تولید ۲۰ هزار تن در سال، بهره برداری از ۱۷ کیلومتر راه روستایی، بهره برداری از مسجد مسکن مهر دهدشت، افتتاح ۲۱ خانه بهداشت روستایی و بهره برداری از سه فضای آموزشی و ورزشی از مهمترین پروژه های افتتاحی استاندار در این سفر بود.

حضور در جشن بزرگ عشایر

استاندار در این سفرها در جشن هایی که به مناسبت انقلاب در هر شهرستانی که حضور داشت برگزار می شد شرکت می کرد در سفر به کهگیلویه در جشن بزرگ عشایر که به مناسبت پیروزی انقلاب در منطقه فیلگاه برگزار شده بود شرکت کرد و به ایراد سخن پرداخت.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد نیز در این آیین بر خدمت رسانی و درک بیشتر عشایر سلحشور از سوی مسوولان اجرایی در کشور تاکید کرد و افزود: بیش از ۱۲ درصد جمعیت ۷۰۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد عشایر هستند.

شهرستان تازه تاسیس لنده چهارمین مقصد سفر مدیران دولت محلی تدبیر و امید

مسئولان محلی دولت تدبیر و امید در چهارمین روز از سفرهای خود به شهرستان تازه تاسیس لنده سفر کرده و ۱۷ طرح عمرانی و اقتصادی با اعتباری بالغ بر ۵۶ میلیارد را افتتاح و یا کلنگ زنی کردند.
بهره برداری از مدرسه شبانه روزی پسرانه، توسعه شبکه برق و ساماندهی گلزار شهدای لنده،
ساخت پنج تندیس در میادین شهر، زیباسازی میادین ورودی شهر، تهیه تابلو از تصاویر شهدای لنده، تعریض خیابان شهرک صدر و جداسازی آب شرب از آب مورد استفاده فضای سبز، برخی از مهمترین پروژه های افتتاحی در لنده بود.

دورترین شهرستان از مرکز میزبان پنجم دولتمردان تدبیر و امید

شهرستان بهمئی در کنار کوه ماغر که بیشترین فاصله را با مرکز استان دارد در پنجمین روز از سفرهای استاندار و مدیران دولت تدبیر و امید میزبان آنان بود.
در این شهرستان۳۶ پروژه شامل ۲۸ طرح افتتاحی و هشت طرح کلنگ زنی در حوزه های عمرانی و اقتصادی با اعتبار ۷۰ میلیاردریال آماده شده بود.

۳۰ طرح اشتغالزایی از سوی کمیته امداد، گازرسانی به دو روستای کفش کنان و خوشاب شیرین، افتتاح هفت طرح کشاورزی، اجرای طرح هادی روستایی و بهره برداری از سه خانه بهداشت روستایی و پروژه تامین آب کشاورزی از سد خاکی ایلی آباد از مهمترین پروژه ها در این سفر بود.

بام نفت ایران ششمین مقصد برای افتتاح و یا کلنگ زنی طرح‌ها

شهرستان گچساران که به بام نفت ایران مشهور است ایستگاه ششم استاندار و تیم همراه وی بود.
بهره برداری از ۵۹ طرح عمرانی و اقتصادی با اعتبار ۳۴۰ میلیارد ریال در گچساران که به نظر می رسید پروژه هایی به نسبت مهمتر و بزرگتر از سایر شهرستان ها داشت، برنامه ششمین روز کاری سفر استاندار و هیات همراهش به این شهرستان بود.
غلامرضا تاجگردون رییس کمیسیون بودجه و تلفیق و نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی نیز استاندار و تیم اجرایی اش را همراهی می کرد.
این پروژه ها در بخش های مختلف شامل برق، آب، بهداشت، مسکن، کشاورزی، صنعت و آموزش و در مناطق شهری و روستایی اجرا شده است.
آموزشگاه علامه طباطبایی، خوابگاه شبانه روزی کوی مدرس، ساختمان مرکز آموزش علمی کاربردی گچساران یک و پارک بهارستان، درمانگاه سرپایی بیمارستان شهید رجایی و پایگاه امداد جاده ای جمعیت هلال احمر، تامین آب اراضی دژسلیمان و افتتاح بلوار ۳۵ متری کارکنان دولت حدفاصل کوچه یک تا ۱۱ شمالی از مهمترین طرح های بهره برداری شده در گچساران بود.
همچنین در این سفر تعداد پنج طرح با اعتبار ۱۸۰ میلیارد ریال کلنگ زنی شد.
کلنگ زنی فاز دوم روشنایی حدفاصل روستای تلخاب شیرین تا ماهور باشت و دریاچه مصنوعی بوستان شهدای گمنام از مهمترین پروژه های کلنگ زنی در شهرستان گچساران بود.

کم جمعیت ترین شهرستان استان مقصد هفتم مدیران

استاندار کهگیلویه و بویراحمد به همراه تیم اجرایی خود همزمان با هشتمین روز دهه فجر و در ایستگاه هفتم خود در شهرستان باشت که کمترین جمعیت انسانی را در بین شهرستانهای استان دارد حضور یافتند و در این سفر ۲۲ طرح عمرانی، خدماتی و اقتصادی با اعتبار ۵۴ میلیاردریال را افتتاح و کلنگ زنی کرد که ازاین تعداد ۱۸ مورد افتتاحی و چهار مورد کلنگ زنی بود.

dsc05543_0
عمده این پروژه ها در حوزه های بهداشت و درمان، راهسازی، ورزش و زیرساخت های روستایی است.
ساماندهی و روشنایی ورودی شهر باشت، کارخانه ذرت خشک کنی، طرح هادی روستای آب کنارو، خانه بهداشت و بازارچه شهرداری از مهمترین طرح های افتتاحی باشت در سفر استاندار بود.
بازگشایی خیابان پاسداران با ۱۰ میلیارد ریال اعتبار، احداث دارالقرآن الکریم با پنج میلیارد ریال و ساخت جاده فدک با چهار میلیارد ریال اعتبار از طرح هایی است که عملیات اجرایی آنها آغاز شده است.

بازگشت استاندار و تیم مدیران به دامنه های دنا در بویراحمد

استاندار و تیم مدیران همراه وی که سفر خود را از دامنه های دنا و از شهر سی سخت آغاز کرده بود در هشتمین روز دوباره به دامنه های دنا و این بار در شهرستان بویراحمد حضور یافته و ۷۶ طرح عمرانی و اقتصادی در این شهرستان را افتتاح یا کلنگ زنی کردند.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این سفر به همراه غلام محمد زارعی نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی و تیم اجرایی اش ۷۶ طرح عمرانی و اقتصادی با اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد ریال در این شهرستان را افتتاح و کلنگ زنی کردند.
تعداد ۷۰ طرح با اعتباری افزون بر ۶۳۰ میلیارد ریال افتتاح و شش پروژه نیز کلنگ زنی شد که ۵۲ مورد از این طرح ها عمرانی و ۲۴ طرح نیز اقتصادی بوده است.

۸۱۵۰۱۱۱۰-۶۲۶۶۱۶۴
همچنین میزان اشتغالزایی طرح های افتتاحی دهه فجر در بویراحمد را بیش از ۸۱۵ نفر اعلام شد.
این طرح ها در حوزه های مختلف ورزش، بهداشت، عمران شهری و روستایی، کشاورزی، راه، آبرسانی، برق‌رسانی، گازرسانی و خدمات بوده است.
گازرسانی به ۱۳ روستای کاکان و شش روستای بخش چیتاب شهرستان بویراحمد با اعتباری حدود ۴۸ میلیارد ریال، اجرای طرح های هادی روستایی با اعتباری افزون بر ۳۰ میلیارد ریال، بهسازی و آسفالت معابر شهری یاسوج با اعتباری حدود ۱۲ میلیارد ریال از مهمترین پروژه های عمرانی افتتاح شده در این شهرستان در دهه فجر امسال بود.
افتتاح چهار کارخانه سنگ شکن کوهی در منطقه دلی بجک و کاکان بویراحمد، هنرستان ۱۲ کلاسه در شهرک امام حسین (ع)، بهره برداری از هفت طرح کشاورزی و ۱۲ پروژه برق‌رسانی را از سایر طرح های عمرانی افتتاح شده در دهه فجر امسال در شهرستان بویراحمد بود.
همچنین در سفر استاندار به شهرستان بویراحمد، عملیات اجرایی آبرسانی به شهر چیتاب با مخزن یک هزار مترمکعبی و با جمعیتی افزون بر دو هزار و ۵۰۰ نفر و اعتباری حدود پنج میلیارد ریال کلنگ زنی شد که یکی از مهمترین پروژه های کلنگ زنی در این شهرستان قلمداد می شود.
آن گونه که استاندار کهگیلویه و بویراحمددر پایان این سفرها گفت، یک هزار و ۸۵۴ طرح عمرانی نیمه تمام در این استان وجود دارد که حدود ۵۰۰ مورد از این طرح ها بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
با افتتاح و کلنگ زنی این پروژه ها در شهرستانهای هشت گانه و خبر خوب معاون برنامه ریزی استاندار مبنی بر جذب ۱۰۰ درصدی اعتبارات استان در سال ۹۳ ، باید در آینده نزدیک شاهد رونق کسب و کار و افزایش اشتغال زایی و همچنین توسعه بیش از پیش استان باشیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد