تاریخ درج خبر : 1393/11/26
کد خبر : ۴۴۸۸۶۹
+ تغییر اندازه نوشته -

آقای مدیر،مردم بامناظره ها آشنا هستند/حرف های خشک و خالی در صدا و سیما معنا ندارد

سایت استان: هومان محمدی

چندی پیش برخی از سایت ها و روزنامه های محلی تیتر اول خود را جنجالی ترین برنامه شبکه دنا عنوان کرده بودند. داستان یا قصه ای خنده آور و شایدم تأسف بار، برای سایت ها و هم برای افراد و مسؤلین مربوطه که مناظره، یا گفتگوی چند جانبه بین آقایان: افشاریان نائب رئیس هیئت فوتبال استان، کرامت اله موسوی سرپرست تیم دنای یاسوج به صورت حضوری، و مدیر کل محترم صدا و سیما و همچنین جناب آقای نوروزی معاون برنامه ریزی استانداری که به صورت تلفنی به این برنامه ورود پیدا کردند .

m_img
شاید به دلیل، عدم سابقه حضور چند تن از مسؤلان در شبکه دنا و راجع به موضوعی به صورت جدی و حقیقی با هم به بحث و گفتگوی شفاف در رسانه تا به حال مردم و مسئولین استان به خود ندیده بوده اند؛ که ضمن احترام به مدیر کل محترم صدا و سیما ، وی نیز پخش صحبت های میهمانان این برنامه را از شبکه استانی دنا، مایه ی آبرو ریزی و زیر سؤال بردن مسئولان دانست و اذعان نمود که « از این پس اجازه نخواهم داد که چنین افرادی در برنامه های صدا و سیما حضور پیدا کنند و آبروی مسئولان را ببرند».
جناب آقای دکتر افشار نیا برادر عزیز و بزرگوار : نمی دانم شما تا چه اندازه با آداب ، رسوم، گفتمان، رفتار ها و عملکرد مردم استان ما آشنا هستید. تا چه زمانی مردم و مسئولین استان ما باید انتقاد و پرسش را دشمنی و کارشکنی تلقی کنند. به گمانم این نسل باید فدای نسل های آینده شود، تا حداقل دیگر شاهد جنجالی بودن برنامه هایتان در نسل های بعد نباشیم. چرا که باید اعتراف کرد مردم و خصوصأ بسیاری از مسئولان این منطقه هیچ سنخیت ، آشنایی و وابستگی با فرهنگ انتقاد پذیری ندارند که موجب شده است تا هر گونه انتقادی را اعتراض و جنجال آفرینی و یا کارشکنی قلمداد کنند. و این باعث بروز مشکلات بسیاری شده است که نهاد صدا و سیما می تواند بخش عمده ای از این مشکلات را حل نماید.
اما جناب آقای دکتر افشار نیا، همه مردم با این مناظره ها و این برنامه های«جنجالی» به نقل از سایت ها آشنا هستند که نمونه بارز آن برنامه نود می باشد که سالهاست از شبکه ۳ و رسانه ملی پخش می شود و پای بسیاری از نمایندگان مجلس، مدیران، رئیس فدراسیون و گاهأ حتی برخی از وزیران به این برنامه باز می شود و مورد انتقاد قرار می گیرند و تا کنون نیز ایرادی بر این برنامه نگرفته اند و بسیار هم پر مخاطب می باشد.
جناب مدیر کل محترم، می دانیم شما مسؤلیت سنگینی را بر عهده دارید؛ ولی لطفأ شما این مناظرات را به فال نیک بگیرید تا شاید ظرفیت و فرهنگ انتقاد پذیری مسئولین و مردم بالا برود و بار دیگر با یک انتقاد به جان هم نیفتند و همدیگر را به توپ و تشر نبندند. اجازه ندهید مدیران و مسئولان نه به صورت حقیقی و آشکار، بلکه به صورت خود نمایی و صرفأ جهت انجام وظیفه به جلوی دوربین بیایند و حرف های خشک و خالی بزنند که هیچ نتیجه ای ندارد. این حق مردم است که باید از زیر پوست شهر و از درون نهاد ها و سازمانها مطلع شوند و مسئولین را به صورت حقیقی و واقعی بشناسند.
نقد و انتقاد یعنی عنوان کردن و نمایاندن عیب ها و برملا کردن نهفته ها
همانطور که می دانید نقد و انتقاد یعنی عنوان کردن و نمایاندن عیب ها و برملا کردن نهفته ها. شما به خوبی می دانید که وجود روحیه نقد و انتقاد پذیری باعث می شود تا مسئولان در مقابل مردم پاسخگو باشند و آنان مجبورند در ارائه این پاسخ ها ، به بیان واقعی مشکلاتی بپردازند که حکومت با آنها رو به رو است. نتیجه این امر این خواهد شد که مردم در ارتباط رو در رو با مسئولان، مشکلات آنها را بهتر درک کنند و خود را در مشکلات آنها سهیم بدانند و همچنین در رفع آن مشکلات کوشاتر شوند که این خود باعث ایجاد پیوندی میان مردم و مسئولین می شود. از سوی دیگر وجود یک سیستم سالم نقد و انتقاد در جامعه باعث افزایش آگاهی های مردم می شود ؛ زیرا به تقویت تفکر و تعقل و قدرت نقادی در عرصه تلاقی تضارب افکار جامعه منجر شده و همچنین باعث افزایش شعور، ادراک و آگاهی های افراد خواهد شد. پس لطفا از شما و سایت های خبری تقاضا داریم که این برنامه را جنجالی و مایه ی آبرو ریزی و زیر سؤال بردن مسئولان ندانید.
با این وجود چند نکته درباره برنامه هایی که از شبکه استانی دنا تهیه و پخش می شود حائز اهمیت و قابل تأمل می باشد:
۱٫ برنامه ها و سریال هایی که از شبکه دنا پخش می شود قبل از پخش در این شبکه ، در دیگر شبکه ها پخش شده و بازپخش آن را شبکه دنا پخش می کند که باعث دل زدگی مخاطبین این شبکه از آن می شود.
۲٫ برنامه های محلی که راجع به آداب ، رسوم، طبیعت و فرهنگ که از این شبکه پخش می شود، قدیمی و محصول سالها پیش می باشد، اگرچه برای مخاطبین غیر بومی جذابیت و تازگی دارد ولی برای مخاطبین بومی تکراری و خسته کننده شده است و شما می توانید با به کار گرفتن مشاورهای توانمند در حوزه های مختلف، انگیزه ای را برای شناخت جدیدتر و بهتر در مخاطبان بوجود آورید. همچنین پخش مستند ها و برنامه ها از آداب و رسوم دیگر قومیت ها از این شبکه نیز می تواند باعث تنوع و جذابیت بیشتری برای مخاطبین این شبکه باشد.
۳٫ صدا و سیما می تواند به عنوان یک نهاد تأثیر گذار بر روح و روان مردم و یک نهاد فرهنگ ساز به مشکلات مردم نیز رسیدگی کند. مثلا دوربین خبر ساز، دوربین آقای حاجیلو، دوربین شهروند و دوربین سرزده در تهران و اصفهان که دو پایتخت سیاسی و فرهنگی این کشور می باشد، این وظیفه را به خوبی انجام می دهند و با سرکشی به ادارات و نهادهای مختلف به مشکلات مردم رسیدگی و از نزدیک با آنها همدرد می شوند و مسئولانی را که از زیر بار مسؤلیت شانه خالی می کنند یا کم کاری می کنند را به مدیران کل و مردم معرفی و یا می شناسانند و همچنین مناظراتی داغ تر از برنامه ای که در شبکه دنا پخش شد و سر و صداهای زیادی به راه انداخت در دیگر شبکه های استانی پخش می شود و آنها هیچ گاه این را برای خود عیب و عار و مایه ی آبرو ریزی نمی دانند. پس چرا استان ما که در محرومیت دست و پا می زند و نیاز شدیدی به فرهنگ سازی در امورات مختلف دارد و می توان از این طریق این ضعف ها را کاهش داد؛ این اقدام را زشت ، ناپسند و مایه آبرو ریزی تلقی می کنند.
برنامه بارانک مایه آبروریزی مسئولان و مخاطبان است نه مناظره ها
۴٫ جناب آقای افشار نیا : آیا نباید برنامه های تهیه شده از این شبکه به اندازه کافی توسط کارشناسان خبره در حوزه های مختلف کارشناسی شوند. مثلا برنامه بارانک که بارها توسط چهره های فرهنگی استان مورد نقد قرار گرفته شده، مورد کارشناسی و تجدید نظر قرار بگیرد. آیا مجریان این برنامه همان هایی هستند که در بیرون از سازمان برای هم سن و سالان خود و نوجوانان الگو هستند. آیا پوشش مجریان پسری که موهای خود را رنگ کرده و ابروهای خود را به باریکی یک تار مو کرده اند متناسب با الگوی اسلامی برای نوجوانان این دیار می باشد.
۵٫ برخی از مجریان شبکه دنا به قدری تند و سریع حرف می زنند که کسی متوجه بیان آنها نمی شود. لیکن باید از مجریانی با ادبیاتی آرام استفاده شود تا لحن بیان آنها برای مخاطب جذاب باشد.

۶٫ برخی از مجریان این شبکه که در بخش خبر به عنوان گوینده خبر فعالیت می کنند گاهأ در بخش آشپزی به عنوان مجری نیز دیده می شوند که این مورد هیچ جای دنیا مرسوم نیست.
۷٫ برخی از گویندگان خبر که بعضأ سابقه گویندگی خبر را نیز دارند در اکثر مواقع با استرس زیادی به جلوی دوربین می آیند که منجر به اشتباهات مکرر در گفتن خبر می شود.
۸٫ در برنامه های رسمی مثلا برنامه سلامت و پزشکی یا خانه مهر برخی مجریان با پوشش محلی حضور دارند که نسبت به عنوان برنامه تناسبی ندارد.
۹٫ برخی از مجریان خانم و آقای این شبکه باید پوششی آرام و زیبا داشته باشد که تصویر بردار ترسی از زوم کردن دوربین خود بر روی مجری برنامه نداشته باشد.
۱۰٫ جدای از اینکه دوربین های تصویر برداری کیفیت خوبی، نسبت به تصویر دیگر شبکه های استانی ندارد، دکور برخی برنامه ها نیز خیلی ساده است و باعث شده تا جذابیتی به تصویر داده نشود« به گفته ی یکی از دوستان دکور برخی از برنامه های شبکه دنا همانند این می ماند که دکور آنها را یک کابینت ساز ساخته است و هیچ ظرافت و جذابیتی در آن بکار نرفته است».
۱۱٫ برخی از موسیقی و ترانه های محلی که از این شبکه پخش می شود تکراری و قدیمی می باشد و جذابیتی ندارد که این باعث خستگی مخاطبان می شود.
۱۲٫ از همه مهمتر در تهیه برنامه های فرهنگی، معرفی مکان های گردشگری، تاریخی؛ ضمن احترام به آقای علیزاده صرفا فقط ایشان هستند که هم در نقش مجری و هم در نقش کارشناس می باشد، و این خارج از عرف و شأن تولید برنامه می باشد. در صورتی که باید متناسب با هر برنامه کارشناس لازم را به همراه داشته باشد.
۱۳٫ لطفا یک بار هم که شده برای برنامه های تلوزیون از مردم استان نظر سنجی کنید.
جناب آقای دکتر افشار نیا مدیر کل محترم صدا و سیما ، جسارت اینجانب را ببخشد و آن را از سر دلسوزی بپندارید. با آرزوی توفیق برای شما و همکارانتان

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • میهمان گفت:

  با سلام
  جناب آقای محمدی،نقد اصولی دارد و آن رعایت بی طرفی و انصاف و اشراف بر مطالبی که نقد می کنید،که متاسفانه در جاهایی به بیراهه رفته اید.
  ۱ برنامه بارانک در بین برنامه های گروه نوجوان در سال گذشته رتبه برتر کشور را کسب کرد.
  ۲ – برنامه از لحاظ ساختار، گرافیک، تدوین ، نوآوری ،تدوین و کارگردانی الحق و الانصاف جزو برنامه های پیشرو بوده است. و رتبه های کشوری و امتیازهای کسب کرده کشوری موید این ادعا هست.بد نبود قبل از نقد،اندکی تامل می کردی و بیشتر کنکاش می کردی تا دچار لغزش در نقد نمی شدی.
  ۳ اگه از قوانین سختگیرانه صدا و سیما بی اطلاعی بدان که یک برنامه و عوامل از هفت خوان رستم و ممیزی های سخت گیرانه باید بگذرند تا اجازه پخش پیدا کنند.
  ۴ – مجری رو خود به شخصه می شناسم،گناهش گردن خداست که ابروانش نازک است نه نتیجه دستکاری است که فقط شما تشخیص داده اید.
  ۵- با نسل نوجوان امروز باید با زبان خودشان صحبت کرد نه با “نهی” و “نه”،نقد در این حوزه که این نسل به چه احتیاج دارند به اهلش بسپار.
  در بقیه حوزه ها هم،بخشی بجا و بخشی نابجاست که کاش مبسوط حول یک محور -نه تیتر وار-شرح و بسط میدادی تا گوهر سخن ات هویدا می گشت.
  در پایان “وجدانی پاک” برای همه آرزومندم و “انصافی خداترس” تا شایسته “آدمیت”باشیم.

 • خبرنگار گفت:

  یکی از اشکالات اساسی شبکه محلی کهگیلویه و بویراحمد این است که متاسفانه به دفعات زیاد از گزارشگران و خبرنگارانی استفاده می کند که فارسی را به غلط تلفظ می کنند و دارای لهجه خوبی نیستند که این موضوع حیثیت استان مان را زیر سوال می برد . موضوع دیگر اینکه تصاویری که از استان پخش می شود چهره استان را زشت و عقب افتاده نشان می دهد

 • امیر گفت:

  با سلام خدمت نویسنده محترم وخسته نباشید صمیمانه خدمت مدیرکل محترم صدا وسیمای مرکز دنا که هم باید مسولین را راضی نگه دارد ,البته از روی اجبار,هم مردم را راضی کند ولی بی اختیار.جا دارد بند ۱۴را اینجانب اضاف کنم:همانطور که مطلع هستید استان یک استان کوچک قومی قبیله ای است که این امر سبب گردیده تا همدیگر را راحت تر ودر کمترین زمان بشناسیم واز احوالات وحتی نحوه زندگی همدیگر با خبر شویم ,پس خوب است مجریان شما که راحت قابل ارزیابی مردم هستند کسانی باشند که فرضآاگر در مورد مسائل خانوادگی برنامه اجرا میکنند خود به این امر باور داشته باشند نه اینکه خود مشکل دار در این زمینه باشند.جرا که من مخاطب وقتی سخنی از زبان چنیین مجری می شنوم بر این احساس هستم که بر نامه های صدا وسیما فقط وفقط شعار و وفت تلف کردن است واین مثال در ضهنم تداعی میشود که(کچل گر طبیب میبود سر خود دوا مینمود)لذا ضمن آنکه نمیشود زحمات عزیزان را در زمینه های دیگر نادیده گرفت خواهشمد است در زمینه چیندمان مجریان و ارزیابی آنها دقت بیشتری صورت پذیرد./با تشکر

 • آگاه باش آقای استاندار گفت:

  …………
  بی سوادی
  جهل
  ترس
  فرار
  …..

پربازديد