تاریخ درج خبر : 1393/11/26
کد خبر : ۴۴۹۳۰۴
+ تغییر اندازه نوشته -

«تحلیلی بر انتخابات در حوزه بویراحمد»

سایت استان: جواد حق‌وردی

انتخابات مجلس دهم در اسفند ماه ۹۴ اینبار پرشور تر و مهم تر از ادوار گذشته برگزار خواهد شد.جناح محافظه کار که این روزها به شدت در گیر ممیزی خود از سوایق برخی همکاران سابق و حتی فعلی می باشد. از ماجرای دریافت پول از معاون اول سابق تا پرونده های فساد اقتصادی برخی نمایندگان فعلی مجلس اصولگرای فعلی را چنان تحت تاثیر قرار داده که چند وقتی از خط ونشان کشیدن های قبلی برای رقبا کمتر می شنویم.البته همچنان بر اتحاد و انسجام اسرار دارند و اتاق فکرشان در حال برنامه ریزی برای تصدی صندلی های سبز مجلس دهم است. در گروه دیگر اما این روزها وضعیت متفاوت از دوره گذشته می نماید. تحلیل رای ۲۴ خرداد به اقبال بیش از پیش مردم امیدوارشان کرده است. تحرکات اخیر و فضای باز ایجاد شده همچنین نگرانی برخی را را برای عبور از فیلتر محکم شورای نگهبان که گاها در ادوار گذشته مانع ادامه مسیرشان شده بود کمرنگ تر کرده است.
در بویراحمد ودنا نیز وضعیت چنان پیچیده نیست که قابل بررسی و پیش بینی نباشد.
علاوه بر گزینه‌های نامشخص که عموماً پایگاه رای بالایی نیز نخواهند داشت چند طیف دو چهره بیشتر در حال فعالیت اند که به ترتیب احتمال حضور در ذیل ارایه می گردد.

۱-نماینده فعلی مجلس: جناب آقای حاج زارع که به واسطه عدم موضع گیری دقیق و شفاف امکان تقسیم بندی ایشان در هیچ کدام از دو گروه معتبر سیاسی روز جامعه میسر نمی باشد. پایگاه رای ایشان در دوره قبلی بدلیل عدم حضور چهره های سرشناس جناح اصلاحات و نیز روی برگردانی قاطبه مردم از نماینده دوره قبلی و همچنین نظر به حضور چند باره ایشان و وعده های مستمرشان تا آنجا بالا رفت که امروز میهمان صندلی سبز بهارستان است. در این دوره اما عملکرد نه چندان قوی جناب زارعی و نیز نسبت عملکرد ایشان در حوزه های مختف سیاسی و اقتصادی استان در مقایسه با نماینده توانمند حوزه دیگر استان کهگیلویه و بویراحمد به انضمام عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی آقای زارعی پایگاه رای ایشان را به شکل قابل توجهی متزلزل نموده است.البته تلاش های هدفمند نماینده فعلی از جمله سفرهای مستمر ایشان به مناطق محروم و اقدامات تبلیغاتی دیگری از جمله استفاده از گروهها و سایت های محلی استان کهگیلویه و بویراحمد مطمینا در افزایش رایشان یا کاهش ریزش آرای ایشان موثر خواهد بود.

۲-جناب آقای بهرامی شهردار گذشته یاسوج: خلا رجال موثر به وجود آمده در دوره قبلی علاوه بر نماینده فعلی نقش قابل توجهی در افزایش رای ایشان داشت که این نکته ظاهرا منجر به بالا رفتن اعتماد به نفس آقای بهرامی برای حضور قوی تر در انتخابات ۹۴ داشته است. فعالیت چشمگیر و برنامه ریزی شده آقای بهرامی در این روزها البته به شرط حمایت موثر یکی از طیف های سیاسی ممکن است نتیجه بخش شود، هرچند هر دو ۲ طیف موجود به شدت برای حضور چهره های سر شناس خود در انتخابات پیش رو شانس قائل اند واین از اقبال بهرامی خواهد کاست.

۳_جناب آقای هدایتخواه نماینده ادوار گذشته مجلس بویراحمد و دنا: پایگاه رای ایشان همان رای دوره گذشته انتخابات خواهد اگر اتفاقات این روزهای جبهه پایداری بر نظر همفکرانشان تاثیر نگذاشته باشد. رای محافظه کاران بویراحمدی همچنان در سبد ایشان یا گزینه مورد حمایتشان قرار خواهد گرفت.

۴- گزینه اصلاح طلبان: اصلاح طلبان بویراحمد اینبار مترصد حضور قویترین گزینه های خود در انتخابات مجلس برای حوزه بویراحمد و د نا هستند. سید باقر موسوی نماینده پیشین این حوزه به پشتوانه محبوبیت و مقبولیت قابل توجه اش در بین مردم به عنوان سردمدار اصلاح طلبان در مجلس آتی حاضر خواهد شد، چه خود بتواند تاییدیه شورای محترم نگهبان را اخذ نماید و چه در قامت یک حامی تمام قد از همفکران مستعد و وفادارش وارد کارزار انتخابات شود. اصلاح طلبان با تکیه بر اشتیاق مردم و نیز نقاط ضعف نماینده های سه دوره اخیر چنان از سبد رایشان مطمین اند که حاضرند تا اخرین روزهای تعیین صلاحیت‌های داوطلبین فعالیت خود را شروع نکنند. موسوی و یاران پر قدرتش همچون غریب پور و … قطعا با یک ائتلاف تاکتیکی پا به رقابت خواهند گذاشت و تجربه ثابت کرده از ظرفیت های متعددشان به بهترین شکل استفاده خواهند کرد. گرچه تلاش‌های این روزهای زارعی بی‌تاثیر نیست اما مردم لوداب و زیلایی و بویراحمد سفلی وفاداریشان را به سید باقر اثبات نموده‌اند و صد البته اینبار هم از او یا گزینه مورد حمایتش حمایت خواهند نمود. مردم بخش‌های مختلف این حوزه و علی الخصوص جوانان نیز بی صبرانه منتظر حضور نماینده ای پر قدر ت وکاریزماتیک در این عرصه می باشند.

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • هی گفت:

  بفرمایید که اکثریت ارا زارعی به برکت وجود اقای دهراب پور بوده

 • تیر تاجی گفت:

  فقط خرامین می تواند استان را از این وضع فلاکت بار نجات ده

 • ازادی گفت:

  دکتر وکیلی اصلاحطلب برنده انتخابات است خودتان را به زحمت ندین

 • مارگون گفت:

  دکتر خرامین به لطف الهی وحمایت قاطع مردم ، پیروز انتخابات آینده است .
  دانشمند فرزانه ،عملگرا، متعهد و مردمی .
  انتخاب اصلح حوزه بویراحمد و دنا.

پربازديد