تاریخ درج خبر : 1393/11/29
کد خبر : ۴۵۲۰۲۰
+ تغییر اندازه نوشته -

چهارمین دوره جشنواره موسیقی فجر در استان آغاز شد

مسئول انجمن موسیقی استان از برگزاری چهارمین دوره جشنواره موسیقی فجر در استان خبر داد.

همت هاشمی در حاشیه آغاز به کار این دوره از جشنواره به خبرنگار سایت استان گفت: امسال سی‌امین جشنواره موسیقی فجر با حضور گروههای از منتخبین داخلی و خارجی که در تهران و شهرستانها برگزار می شود.

IMG_1292

هاشمی بیان داشت: فعالیت های موسیقی در بعد از انقلاب با نام انجمن آهنگ و سرودهای انقلابی تشکیل شد که بعد از چند سال انجمن موسیقی ایران و بعد دفتر موسیقی ایران در کنار انجمن موسیقی ایران به فعالیت خودش ادامه داد.

وی یکی از اهداف مهم انجمن و دفتر موسیقی ایران که زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد و در استانها نیز زیر نظر ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در قالب انجمن ها اداره می شود را برگزاری جشنواره های موسیقی عنوان کرد و تصریح کرد: از هشت سال پیش برنامه ریزی در خصوص استفاده عموم مردم از جذابیتها و پتانسیل موسیقی بومی در سایر نقاط ایران انجام گرفت که استان کهگیلویه و بویراحمد از استانهای پیشرو در این زمینه است.

هاشمی اظهار داشت: امسال چهارمین دوره جشنواره ملی موسیقی فجر با حضور گروههای منتخب از سایر استانهای کشور است که در استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود و سال گذشته نیز برخی از گروهها در کهگیلویه و بویراحمد حضور یافتند که همانطور که گفته شد اهداف آن در سطح کلان و استانها، استفاده از جذابیتها و آشنایی با پتانسیل موسیقی سایر نقاط شامل موسیقی بومی، کلاسیک، سنتی و اصیل ایرانی است.

دبیر برگزاری چهارمین جشنواره موسیقی فجر در استان یکی دیگر از اهداف این جشنواره‌ها ارتقا سطح فرهنگ شنیداری مردم دانست و بیان داشت: با توجه به سیل فزاینده امکانات پخش و گسترش موسیقی، تا حدودی فرهنگ مردم تحت تاپیر این موسیقی ها قرار گرفته که لازم بود موسیقی اصیل و فاخر در اختیار مردم قرار گیرد.

هاشمی ادامه داد: در این دوره هشت گروه موسیقی حضور دارند که سه گروه از استان کهگیلویه و بویراحمد و بقیه گروهها از سایر نقاط کشور شامل فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، لرستان و تهران می‌باشند.

مسئول انجمن موسیقی استان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا عدم حضور گروه بوشهر مربوط به اتفاقات سال گذشته در این جشنواره است، اظهار داشت: در این دوره سعی شد بقیه گروهها از استانهای دیگر به لحاظ تنوع و آشنایی مردم استفاده و دعوت شود هر چند گروه بوشهر در جشنواره های متعدد شرکت کرده و دو سال پیاپی نیز به استان دعوت شد.

وی در خصوص مسایل سال گذشته در جشنواره گفت: اتفاق سال گذشته مربوط به ایرادی بود که در این گروه وجود داشت. به طور طبیعی اگر قرار است موسیقی بومی اجرا شود باید سایر عوامل بومی مثل لباس و آئین های نمایشی نیز در کنار آن باشد. متاسفانه گروه مذکور در سال گذشته فراتر از موسیقی بومی خودشان، حرکات موزون و رقص های بومی خارج از عرف معمول موسیقی بومی اجرا کردند.
هاشمی در پایان گفت: جشنواره موسیقی فجر در استان از روز ۲۸ بهمن ماه شروع و تا روز ۴ اسفند ادامه می‌یابد و برنامه گروهها هر روز در دو نوبت از ساعت ۱۸ تا ۲۰ و از ساعت ۲۰ تا ۲۲ در تالار هنر اداره کل ارشاد برای مردم اجرا می‌شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد