تاریخ درج خبر : 1393/12/02
کد خبر : ۴۵۳۹۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -

جشنواره موسیقی فجر یا مجالی برای تخلیه هیجانی

سایت استان: محمد زرین

زنده یاد منوچهر احترامی، آن سعدی دوران،که نزدیک از دودهه با عنوان م،پسرخاله،ستون ثابت زیباترین اشعار طنزدرگل آقا را به خود اختصاص داده بود یک بار در تالار اندیش حوزه هنری تهران برای خوانش شعر به روی صحنه رفت،هنور دوبیت نخوانده بود که جماعت شروع به خندیدن کردند،دفتر را بست و با حالت جدی گفت(من اینجا نیامدم شما را به خندانم،آمدم شعربخوانم،شاید لذت ببرید،اگر اینطور بود درپایان می توانید مثلا تشویق کنید)

Untitled

حکایت جشنواره موسیقی فجر در یاسوج است! گروههایی از داخل استان،و استانهای دیگر مانند تهران،سمنان،لرستان چهارمحال و اصفهان هم آمده اند! قطعا برای گروههای میهمان هم آنچه ذیلا گفته می شود هم جالب خواهد بود!

همراهی حاضران درسالن با اجرای برنامه به صور مختلف،سوت،کف،فریاد،جیغ و داد،فریاد کردن اسم یک نفر از نوازندگان توسط جمعی از حضار در آخر هم لرکه توسط پسران نوجوان که این آخری خاص این جغرافیاست!

بنظر می رسد اکثریت غالب در جستجوی جای برای تخلیه هیجانات فروخفته خود سر از سالن جشنواره در می آورند!اگر بر نامه موسیقی سنتی باشند لحظه انفجار آنجاست که آواز خامه یابد و تصنیف ریتمی شروع شود!و اگر موسیقی پاپ باشد هم که از ابتدا تا انتها سر و صدا پا به پای می آید،گاهی صدای سالن بر صدای اجرای برنامه غالب می شود!

با همت هاشمی دبیر جشنواره که سخت مشغول پیشبرد کارها بود موضوع را در میان نهادم!ایشان هم از موضوع دل پری داشتند،از تجربه هفته پیش گروه  در بلغارستان گفت و از نظم و سکوت پرمعنای حاکم برسالن گفت و دربرابر وضع موجود در اینجا،وی اظهار می داشت: پیدایش تمدن امری زمان بر است،و اینجور مسایل هم ارتباط مستقیم دارد با توسعه یافتگی و نیافتگی هرجامعه دارد،ما به وضوح می بینیم که خیلی از کسانی که دربرنامه ها شرکت می کنند فقط برای ساعتی تفریح می آیند حال آنکه موسیقی هم مثل ادبیات مقوله ای از جنس تفکر است و به نوعی مرغزار گوش!

با ایشان موافق بودم!مساله هیجانات یکی از مهم ترین مسایل اجتماعی در اکثر کشورهاست! کنترل تماشاگران فوتبال،ساماندهی اوقات فراغت در فصول تعطیلی مدارس داشتن برنامه هایی جذاب که هم هیجانات بطور کنترل شده تخلیه شود وهم منجر به بزهکاری نگردد از مهم ترین اهداف کشورهاست، اینکه می بینیم درشهربازی ها مهیج ترین وسایل بازی که بعضاازفرط ترسناک بودن حتی نمی توان تصورحضور در آن وسایل را نمود در همین راستاست!

و در  نبود این قسم وسایل است که سیل هیجان اینگونه سالن موسیقی را به هم می ریزد!با ذکر تجربه ای از غلام حسین کرباسچی شهردار اسبق تهران مطلب پایان می یابد!گفته می شود جمعی ازکارگران فضای سبزنزد ایشان شکایت آوردند که ما هرچه گل می کاریم مردم می کنند!بهتر است نکاریم تا اول فرهنگ گل و گیاه را بیاموزند بعد بکاریم،پاسخ داد:آنقدر بکارید تا بکنند و دوباره بکارید تا بکنند تا اینکه این مساله عادی شود!

شاید این نسخه برای دیارما هم قابل اجراست!شاید افزایش برگزاری برنامه ها بتواند در دراز مدت به نظم و سکوت در برنامه ها کمک نماید!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سعید گفت:

  خیلی احمقانه ست از مردم انتظار داشته باشیم به کنسرت برن و لال مونی بگیرن، این چه حرف مسخره ایه، از جناب زرین بعید بود
  یه فیلم یا ویدئو از یه کنسرت تو هرکجای جهان به من نشون بدین که خواننده ریتمیک بخونه و مردم انگار تو فاتحه خونی نشسته باشن و واکنشی نشون ندن.
  اتفاقن تو کشورای پیشرفته کنسرت رو برای تخلیه هیجانی توصیه میکنن
  جم کنین بابا
  خودتون با این حرف پراکنی ها بیشتر از هرچیزی حاشیه سازی و تخلیه هیجانی میکنید
  جای تاسف برای هاشمیه، برو پی کارت عمو…

  • زرین گفت:

   سعید عزیز،بنده با اصل تخلیه هیجان مشکلی ندارم،با نشاط در جامعه هم صد درصد موافقم،اما اگر شما در برنامه ها حضور داشتید می دید که اکثرآ دو ردیف آخر آنقدر تو لید صدا می کردند که بقیه عملا ارتباطشان با برنامه قطع می شد!این جز بی نظمی نمی تواند چیز دیگر باشد،والا منم دوست دارم توی شهربازی یاسوج آنچنان وسایلی نصب کنند که صدای فریاد جوانان هیجان زده تا دنا برود!اما بدان که
   هرچه ار حد بگذرد رسوا شود!به نظر می رسد ذایقه شنیداری مردم ما تحت تاثیر نوازندگان کیبورد مجالس عروسی قرار گرفته است که در قسمت ریتمیک اجراها اینگونه واکنش نشان می دهند!

پربازديد