تاریخ درج خبر : 1393/12/02
کد خبر : ۴۵۴۳۰۷
+ تغییر اندازه نوشته -

گرد و خاک خوزستان نشست، به دیدن زیبایی‌هایش برویم

سایت استان: محمد زرین

مقدمه:
خط استوا،یعنی کمربند فرضی که زمین را به دو نیمکره شمالی و جنوبی تقسیم می کند،یک خط پهن است،به نحوی که بعضی از کشورها به طورکامل در خط استوا قرار دارد،هرچه موقعیت کشور یا شهری به این خط نزدیک تر باشد،در ماههای بیشتری از سال گرم خواهد بود!
در ایران،استانهای جنوبی کشور تبعآ فاصله کمتری به خط استوا داشته نتیجتآ در بیشتر سال هوای گرم دارند،پس در ماههای سرد سال،که توان سرما کمتر از قدرت گرمای جنوب است،اعتدال دما حکمفرما می شود،این یعنی یک مقصد عالی برای گردش!دقیقآ همین ماجراست که چرخ گردشگری همسایه های جنوبی مارا می چرخاند،اما جنوب خودمان،دست کم فعلا،فقط می تواند میزبان خودمان باشد! اکنون که به لطف باران چهره غبارگرفته خوزستان شسته شده است بهترین هدیه ما به خوزستانیها سفر به شهر و دیارشان است.

دزفول،شوشتر،سرزمین تاریخ و طبیعت وحماسه!

خوزستان همان سرزمینی است که در جنگ دین خود را ادا کرد،اما باور کنیم خیلی به گردن همه حق دارد!این جایگاه شایسته خوزستان نیست!یک علت این گفتار کم نظیر بودن خوزستان به لحاظ گردشگری تاریخی و طبیعی است!شاید علاوه بر سوء مدیریت در گردشگری کشور،خوزستان قربانی هوای گرم خود شده است!به این معنا که در فصل اعتدال و هوای عالی،بخاطر بحث مدارس و کمی تعطیلات به استثنای اردوهای رسمی مناطق جنگی،سایر استان در رکود است!در فصل اوج سفرهای تابستانی هم بخاطر گرمای هوا،کمتر مقصد گشت و گذار قرار می گیرد!بیایید شما خوانندگان این یادداشت به سفر کردن به خوزستان،به نوعی ادای احترام هم بناییم!
دزفول اسمش برگرفته از (دژ پل) است،گرفته شده از نام همان پل معروف،که دزفولیها مدعی هستند اولین پل جهان است!روی رود خانه زیبا و پرغرور دز!رودی وسیع که درحاشیه خود آثار تمدنهای دارد به دارازای هزاران سال!بودن ساعتی در کنار این رود،تماشای خانه های((دست کند))،یعنی خانه هایی که در دیواره کناری رودخانه با دست کنده شده تا در تابستان گرم مامن و پناهی خنک باشد مر اهالی ساحل را،بعد رفتن به زیارت ((آقا رود بند))زیارتگاهی که بر مزار پیری خداجوی،علی صفوی،از نوه های صاحب کرامت صفی علی شاه خالی از لطف نیست!دزفولی ها اعتقاد و احترام خاصی بدای آقا رودبند قایل هستند!داستان بسته شدن رود توسط ایشان،از زبان اهالی هم شنیدنی است!زیارتگاه سید محمد سبزقبا از دیگر مزارات قابل احترام است!
اگر ایراندوست هستید با گرایش های ملی،مزار یعقوب لیث صفار،پادشاه خوشنام و وطن دوست ایران هم در دزفول قرار دارد!مسجد جامع دزفول و محلات قدیمی دزفول هم دیدنی است!یک خانه تاریخی هست که محمدعلی فردین،بازیگر فیلمهای فارسی درآن یکی از فیلمها را بازی کرده است!
اگر به تاریخ کهن تر علاقه مندید،خوب است بدانید آرامگاه چهار تن از انبیاء الهی در شهرهای دزفول و شوشتر قرار دارد!اینکه نام دزفول و شوشتر را باهم بکار می برم علت این است که این دوشهر کهن ایران عملا به هم چسبیده اند!آرامگاه حزقیل نبی،بافت تاریخی دزفول،جرجیس نبی و حضرت صالح هم در شوشتر والبته حضرت دانیال که شهرتی بیشتر دارد و محوطه و بنایی بزرگ تر هم دارد که نماد شهر شوش گردیده است!
اگر جویای عظمت تمدن ایران در شهرهای دزفول،شوشتر وشوش هستید هم پیشنهادم برای شما اینهاست!

۱) آسیاب های آبی دزفول بر رود دز

۲) آبشارهای شوشتر،یا نام بهتر آن،سازه های آبی شوشتر،شاهکار مهندسی جهان باستان در باب تقسیم آب،این سازه ها هنوز هم قابل استفاده بوده و آب با شگردهای پیچیده از آنها گذشته و تقسیم می شود!این مجموعه قطعا آنقدر با عظمت بوده است که جهانگرد معروف،مادام ژان دیولافو،آنرا بزرگترین مجموعه صنعتی جهان،پیش از انقلاب صنعتی نامیده است!آری!ما این بودیم!اما نام این مجموعه بی نظیر عبارتست از/بند میزان،پل گرگر،کانال داریون،پل بند شادر وان،با فاصله بخوانید!شادر وان/بند برج عیار،که عبادتگاه هموطنان پیرو حضرت یحیی،صایبین،می باشد،/بند شراب دار/بند خاک!

۲۷۵۱۳۰۶_۴۶۱
پس از تماشای این مجموعه بی نظیر پیشنهادم سفر به شوش است!زیارت حضرت دانیال، بعد از آن رفتن به خرابه های کاخ آپادانا!می دانید که!شوش پایتخت تابستانی هخامنشی ها بوده است!دیدن بقایای آن کاخ باشکوه،بصورت سنگهای بزرگ باقی مانده از سرستون های کاخ آپادانا که شباهت زیادی به آثار تخت جمشید دارد،شاید در شما حس غرور ملی را ایجاد کند،اما در خیلی ها حس جریحه دار شدن غرور ملی را می زاید!
کاخ فرانسوی ها چیست!درست بربلندای تپه مشرف بر محوطه کاخ آپادانا قلعه ای به سبک اروپایی بنا شده است!این قلعه را فرانسوی هایی ساخته اند برای کاوش محوطه باستانی شوش،،حدود یک قرن پیش،برای اقامتگاه خود ساخته اند!این بنای عظیم علاوه بر معماری یک نکته مهم در دل خود دارد!در ساختن این بنا که به کلکسیون آجر نام گرفته،از آجرهای بجای مانده از آثار تاریخی اطراف از جمله چغازنبیل استفاده شده است!

۳) چغا زنبیل چیست!.؟همین قدر بدانید چغا زنبیل را خاورشناسان به عنوان نخستین بنای مذهبی جهان نام نهاده اند!آری!یک نخستین دیگر بازهم در خوزستان!نام چغا زنبیل برگرفته از دونام (چغا)که در گویش لری به معنای تپه است!و زنبیل هم اشاره به شکل وقوع معبد دارد که انگار زنبیلی وارونه است!این بنای باشکوه،حدود۱۲۵۰ پیش از نیلاد،در زمان (اونتاش گال،حاکم عیلامیان) برای نیایش(این شوشی ناک،نگهبان شوش)بنا گردیده است!داستان کشف بنا توسط یک خارجی هم شنیدنی است!اما برای سفر به چغا زنبیل،و حتی سایر مجموعه های تاریخی ذکر شده،توصیه ای دارم،اینکه حتما قبل از دیدن این مجموعه ها از طریق سی دی های تهیه شده یا دست کم کتابچه های چاپ شده اطلاعات کافی داشته باشید،چرا که بدون آگاهی کافی،اصولا حق مطلب ادا نمی شود! بهترین زمان سفر به شهرهای یادشده از اواسط بهمن تا اوسط اسفند است!اما پایان بخش پیشنهادهایم برای سفر به دزفول و شوشتر یک پیشنهاد طبیعت گردی ویژه است!

en9aff12lw4m9luk6wbi

آبشار شوی!شاهکار دیگری ازدست زاگرس! آبشار شوی که نام آن معنای لطافت دارد،در منطقه سردشت دزفول،در واقع در نزدیکی مرز لرستان و خوزستان قرار دارد!آبشاری با بیش از یکصد متر ارتفاع وچهل متر عرض،در فهرست آثار ملی گردشگری قرار دارد!آبشار را اگر از دزفول بخواهیم سفرکنیم حدود ۹۰کیلومتر فاصله دارد،که قول می دهم به رفتن و دیدنش می ارزد!و اگر از تهران با قطار بخواهیم سفر کنیم با ایستگاه تله زنگ حدود ده کیلومتر فاصله دارد!اواخر اسفند هم بهترین فصل سفر به آبشار شوی است!

بهبهان،ثبت ملی گل نرگس،بهترین بهانه سفر!بهبهان از جمله شهرهای فرهنگی،تاریخی خوزستان است!بهبهان،در کنار آثار برجا مانده از ارجان بنا شده است!ارجان یا ارغون،به گفته مورخان دومین شهری بوده که عیلامیان بخاطر هوا و زمین حاصل خیز برای زیستن برگزیدند!بخاطر دشتها و نهرها و موقعیت مهم استراتژیک در دوره ساسانی مورد توجه قباد قرار گرفت و شهر آریاگان که بعدا ارگان و ارجان شد حایز اهمیت فراوان گردید،ناصرخسرو درسال ۴۴۳ ازین شهر گذر کرده و بخاطر بودن چهار نهر و رونق فراوان آنرا ستوده است!

۵۷۱۳۲

اما شهرت شهر ارجان براب ما از سال ۶۱ بیشتر شد،که در جریان خاک برداری برای احداث سد مارون،بقابای شهر ارجان خصوصا تابوت برنزی کشف شد که مربوط دوره عیلامیان بوده است،این تابوت درون و اطرافش مجموعه ای کم نظیر و زرین قرار داشت که معروف ترین این آثار حلقه زرین،معروف به حلقه قدرت ارجان بود!بهبهان آثار تاریخی مربوط به دوره های مختلف دارد که از آن جمله می توان به مجموعه بافت تاریخی بهبهان در مرکز شهر فعلی،زیارتگاه پیرحیدر،شاه فضل،بشیر نظیر،پل تاریخی بکان،سد مارون بر تنگه تاریخی تکاب،محل درگیری آریوبرزن با اسکندرمقدونی،مجتمع اقامتی توریستی ساحل دریاچه سد،و قلعه مدرسه خیرآباد در بیست کیلومتری خیرآباد اشاره کرد!

اخیرآ طی مراسمی،گل نرگس،بعنوان محصول خاک بهبهان،به ثبت ملی رسیده است،که از قضا همین روزهای سال اوج شکفتن نرگس در نرگس زارهای بهبهان در نتیجه بهترین فصل سفر به بهبهان محسوب می شود !

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • […] گرد و خاک خوزستان نشست، به دیدن زیبایی‌هایش برویم سایت… […]

 • اشتاد گفت:

  احسنت جناب خان عالی. دل خش ایخو و جیب پر پول

 • نازی گفت:

  سلام
  اطلاعات جالبی بود

  • سید محمد باقر موسوی گفت:

   لریم دیگه .کاریشم نمیشه کرد .به هر حال زحمت کشیدن واطلاعات را در کنار هم گذاشته وبا ما درمیان نهادند .گمان نمیبرم کار ناشایستی کرده باشند حالا از گوگل یا یاهو .ایشان ادعا نکردند که این اولین ویا بهترین توصیف هست .درحد وطاقت محدود بشری خود تلاش کردند کسانی را که تا به حال به این مناطق سفر نکرده اند و شاید روزی این مطلب را بخوانند با این استان آشنا کنند. (نه شما مارکوپولوهای بسیار دان)

 • دوست گفت:

  عجب ناشناسنان بسیاردانی!! دست مریزاد دوست خوبم و زرنگارم. حساب ناشناس با کتاب گوگاییل. بله، می گویند و به طنز، که گوگاییل فرشته ای ست که در قیامت چیزهایی را که در گوگل سرچ کرده اند، به آسانی و بدون سانسور در اختیار حضرت حق می گذارد!! کم پیدایی برادر!

 • زرین گفت:

  دوست خوب ناشناسم
  شما درست می فرمایید!
  این روزها حضرت گوگل تمام دانش آنتونی هاوکینز را هم در دل خودش دارد!اما آیا همه می توانند فیزیک دان شوند؟
  اگر شما سفرنامه پیشین را خوانده باشید متوجه می شوید که بنده تا جایی نرفته باشم سفرنامه نمی نویسم،
  مهم آن عشق به دیدن ایران است که من دارم و اگر گاهی نامی یا عکسی را هم از گوگل سرچ کنم بعید است عیب کار محسوب شود!ضمنا سفرنامه های بی شماری درگوگل هست می توان به نام خود نشر نمود،اما چه سودی دارد؟
  در آخر اینکه این روزها امکان سفرمجازی هم هست بوسیله نرم افزارهای بسیار پیشرفته و برخی سایت های داخلی و خارجی!
  بهرحال ازینکه مرا خواندید ممنون

 • سعیدبخشوده گفت:

  درود بر زرین و تشکر از این اطلاعات مبسوط

  • ناشناس گفت:

   بخشوده جان این اطلاعات گردشگری به نحو مبسوط تری در گوگل سرچ کنی برات میاد

پربازديد