تاریخ درج خبر : 1392/05/06
کد خبر : ۴۵۵۱۱
+ تغییر اندازه نوشته -

به بهانه ی تخریب تپه ی تاریخی تل اسپید سی سخت

سایت استان: *شکرالله علیزاده
تخریب وتعرض با هرعنوانی ، عملی است که همه آن را مذموم و ناپسند قلمداد میکنند به ویژه زمانی که این رفتار نامعقول در مواجهه با یک پدیده یا اثر فرهنگی و تاریخی باشد . آثار تاریخی اعم از منقول و غیر منقول ، هویت و شناسنامه ی یک ملت است .

201201

این آثار به شکلهای متفاوت شامل : تپه های باستانی ، ابنیه تاریخی و اشیائ تاریخی و فرهنگی ، در گوشه و کنارما ، به چشم میخورند . حفظ و حراست و نگهداری آنها ، جز وظایف آحاد ملت و ارگانها و سازمانها و نهادهای دولتی و مردمی است . میراثهای فرهنگی ما ، همانند عرصه های طبیعی ، جز انفال و بیت المال بوده و مداخله در آنها جز با مجوز رسمی نهاد ذیصلاح ، امکان پذیر نبوده و نخواهد بود . به همین خاطر و برای صیانت از این ارزشها ، ثروتها و سرمایه های فرهنگی ، سازمانی با عنوان سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، به عنوان یک سازمان تخصصی ، متولی امورات مربوط به این ارزشها را ،عهده دار است .
در یک جامعه ، ارزشها هر کدام دارای بار معنایی خاص خودش است و تبیین این ارزشها متناسب با کارکرد و کاربرد آنها در طول زمان بوده و هست . ارزشها هم دارای بعد معنوی هستند و هم دارای بعد مادی . میتوان ارزشها را درجه بندی کرد اما نمیتوان یک ارزش را فدای ارزش دیگری نمود.
تپه ی تاریخی “تل اسپید ” سی سخت در تاریخ 18/12/1387 ذیل شماره ی 25370 در فهرست آثار تاریخی کشور جمهوری اسلامی ایران به ثبت ملی رسیده و در سال 1388 طبق ضوابط و طی مراحل قانونی ، تعیین حریم و حریم مصوب آن به اطلاع نهادها و دستگاههای استانی )شهرداری سی سخت و …) و کشوری رسیده است . بنابر این ، قطعا در این اثر تاریخی ، ارزشی وجود داشته که سازمان میراث فرهنگی و … اقدام به ثبت آن در فهرست آثار ملی کشور نموده است.
ثبت این اثر در فهرست آثار ملی کشور و تعیین حریم آن ، آن را بصورت مطلق تحت حفاظت و حمایت قانون قرار داده و هرگونه مداخله و تخریب در این تپه باستانی توسط هرکس ، پیگرد قانونی را بدنبال دارد.
در این مورد ماده ی 558 قانون مجازات اسلامی در باب تعزیرات مصوب8/5/1370 و 2/7/1375میگوید : “هر کس به تمام یا قسمتی از ابنیه ، اماکن ، محوطه ها و مجموعه های فرهنگی – تاریخی یا مذهبی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است ، یا تزیینات ، ملحقات ، تاسیسات ،اشیاء و لوازم و خطوط و نقوش منصوب یا موجود در اماکن مذکور ، که مستقلا نیز واجد حیثیت فرهنگی – تاریخی یا مذهبی باشد، خرابی وارد آورد علاوه بر جبران خسارات وارده به حبس از یک الی ده سال محکوم میشود. ”
در ادامه ، ماده 568 این قانون میگوید : ” در مورد جرائم مذکور در این فصل که به وسیله اشخاص حقوقی انجام شود هر یک از مدیران و مسئولان که دستور دهنده باشند ، برحسب مورد به مجازاتهای مقرر محکوم میشوند .”
در باب حفظ آثار تاریخی کشور ، هیات دولت درتاریخ 9/7/1382 طی بخشنامه ای به کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، نهادهای انقلاب اسلامی و استانداریهای سراسر کشور ، اعلام میدارد بمنظور حفاظت از میراث فرهنگی کشور و پرهیز از تاخیر در اجرای طرح های عمرانی و بروز اختلاف و پیگرد قانونی ، مقتضی است کلیه دستگاههای اجرایی قبل از آغاز عملیات اجرایی طرحهای عمرانی ضوابط حفاظتی آثار تاریخی – فرهنگی موجود در طرح را از سازمان میراث فرهنگی کشور استعلام و بر اساس آن اقدام نمایند.
علاوه بر این ، در راستای حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی ، برابر نص صریح قانون ، شوراهای اسلامی شهر و روستا موظف به همکاری با میراث فرهنگی در حفاظت از ابنیه و آثار تاریخی و فرهنگی و بافتها و محوطه های فرهنگی تاریخی و ممانعت از تغییر کاربری آنها کرده است.
هجوم دستگاههای سنگین راهسازی دراقدامی شبانه به تپه ی تاریخی “تل اسپید” شهر توریستی و زیبای سی سخت ، حکایت از این دارد که مخربین این ثروت و ارزش فرهنگی ، با تمام وجود از ثبت و تعیین حریم و موانع قانونی مرتبط با این تپه مطلع و با زیر پا گذاشتن قانون و عدم توجه به تذکرات سازمان میراث فرهنگی استان و شهرستان دنا ، اقدام به از بین بردن این تپه تاریخی نمودند .
با عنایت به مواد قانونی فوق و بخشنامه ی هیات محترم دولت مبنی برلزوم استعلام دستگاههای اجرایی قبل از شروع عملیات عمرانی ، آیا تخریب کنندگان تپه ی تاریخی ” تل اسپید ” سی سخت ، تحت هر عنوان یا مقامی و برای هر نیتی ، مجوز تخریب این اثر تاریخی ارزشمند و کم نظیر را داشته اند؟
امیدوارم سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ، با پیگیری مجدانه ، و سرسختی شدید از طریق مراجع ذیصلاح ، اقدام تا دیگرشاهد اینگونه اعمال نامعقول نباشیم .
*شکراله علیزاده کارشناس باستان شناسی و کارشناس ارشد مرمت و احیاء بناها و بافتهای تاریخی و مدیرکل اسبق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • منحه گفت:

    لعنت به پدرومادری که اونها رو بزرگ کرده. همین. لعنت ابدی. لعنت. لعنت. از رحمت خدا دور باشند.

پربازديد