تاریخ درج خبر : 1393/12/04
کد خبر : ۴۵۵۷۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -

«نگاهی به قتل ددمنشانه دختری نوجوان در یاسوج»

سایت استان: دکتر مصطفی مدحتی

 شوربختانه خبر دردناک و جانگداز مرگ دختری نوجوان از هم میهنان و هم شهریان را در سایت استان و دیگر سایت های استانی دیدم. بله بار دیگر با دست خودمان یکی از جگرگوشه های مان را به گور سپردیم. این گور تنها جسم این نوجوان نازنین را از ما نگرفت بلکه هزاران آرزو و امید خانواده و بستگان ایشان را نیز در دل خود پنهان نمود. و نیز سایه ای از وحشت و نگرانی در دل هم سن وسالان و خانواده های آنها گستراند. این خبر به تنهایی چنان پیامی بهمراه خود دارد که می بایست همه اندیشمندان حوزه اجتماعی و انسانی را بفکر فروبرد که چرا؟ آیا فرزندان و دختران و نوجوانان ما سزاوار چنین مجازات های ددمنشانه ای هستند؟ در سایت شما و دیگر رسانه های استانی بخشی از احساسات مردم نشان داده شده بود. جدا از تعداد آنها همگی در چند مورد هم صدا بودند ۱- همدردی ۲- انزجار و تنفر از این کار۳- خواهان پیگیری و دستگیری و مجازات عامل یا عامل های این کار ننگین و ددمنشانه.

اما آیا به اندازه کشته شدن آن نوجوان فلسطینی بدست دژخیمان اسراییلی توانسته است احساسات مردم را برانگیزد. چه فرقی است بین جان انسان ها؟ اما من پرسشی دارم آیا این اولین بار است؟ آیا اگر عاملان این جنایت مجازات شوند دیگر نظاره گر تکرار نخواهیم بود؟ و دیگر اینکه این همه که در دفعات گذشته مجازات شده اند توانسته از بروز و تکرار پیشگیری کند؟ و نیز این افراد از کجا می آیند آیا از سیاره های دیگر آمده اند؟ و یا اینکه این افراد هم به ظاهر انسان هایی هستند در بین خود ما و در درون جامعه ما. در کنار ما زندگی می کنند و شاید در تشیع جنازه قربانیان خود شرکت می کنند و گاهی اشک هم می ریزند! و پرسش اصلی من این است که آیا این جامعه در مقابل این رفتارها باید پاسخگو باشد یا خیر؟ آیا اگر ما جامعه ای داشتیم که در عمل به شعر سعدی باور داشت که چه “عضوی بدرد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار” نمی بایست برای پیشگیری از بروز چنین مواردی از پیش اندیشه می کرد؟ نه اینکه وقتی روی داد و جان شیرینی را گرفت آن وقت چند روزی سینه چاک نماید و فریاد بکشد و بعد هم در پیچ و خم روزگار به فراموشی بسپارد و خاموش شود و تا پرچم سیاهی دیگر دوباره بفریاد برآورد و این چرخه بچرخد و هر چندگاهی جان شیرینی را از ما بگیرد و خانواده ای را ماتم زده نماید.

چندی پیش از طریق سایت شما و سایت خوب استان با توجه به تجربه های جهانی یک پیشنهادی داده شد که برای پیشگیری از بروز این آسیب ها که در واقع جانکاه هستند ؛ می بایست همه جامعه دست به دست هم دهند تا شاید بتوان جلوی بروز این موارد را بگرفت. مردم، رسانه ها، مدیران از ارشد تا رده های پایین، اندیشمندان و نیروهای انتظامی و امنیتی همه باید درگیر باشند ثابت شده است که هیچ سازمان و دستگاهی نمی توانند به تنهایی از پس این آسیب ها برآیند چرا که عاملش در درون خود ماست این فرد یا افراد از جایی نیامده. ما گاهی یا با رانندگی خطرناک خودمان یا دیگران را به کشتن می دهیم و یا گاهی با جنایت های این چنین بی رحمانه. پس به حکم آیه قرآن تا خودمان نخواهیم تغییری در سرنوشت ما داده نخواهد شد می بایست همگی دست در دست هم به اندازه توان همدل و همصدا گامی برای پیشگیری و کاهش آین گونه آسیبها و جنایت ها برداریم. بله تشکیل یک جامعه ایمن یا مشابه آن. هر روزی که زود تر دست به این کار شویم شاید از مرگ عزیزی پیشگیری کرده ایم و جامعه زهم کمتری برداشته است. ای بزرگواران استان کهگیلویه و بویراحمد، ای مردم شریف ایران تجربه جهانی نشان داده است که همه این گونه جنایت ها قابل پیش بینی و قابل پیشگیری است. این گوی و این میدان…

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • بی سواد گفت:

  جناب دکتر شمابایدسنجیده بنویسید اجازه میدادی نظرقاون ومراجع مربوط اعلام میشدبعد مینوشتید

 • فرزندایل گفت:

  جناب دکترمابایدچگونه جلوی این اقدامات وحشتناک رابگیرییم؟
  متاسفانه مابه دوره ای رسیدییم که مصداق ایه ازقران می باشدکه می فرماید:شماایمان نیاورده ایدبلکه اسلام آورده اید واگرتوجه کنیداصول دینی وانسانی که مابه آن پایبندبودیم درنسل جوان دچارخدشه شده است وبایدعرض کنم که قتل این خانم خیلی مراتحت تاثیرقرارداددرهمین حین که داشتم درخیابان راه می رفتم به طریقه کشته شدنش فکرمی کردم پسربچه ای رادیدم که وسایل اسباب بازی آن وسایلی بودکه بسیاروحشتناک ازقبیل (رنگ،چاقو وغیره…..)وبایدبگویم که این پسربچه بااین وضعیت راازکودکی باآن آشناشده است ،مابایدازصفرشروع کنیم.

 • خبرنگار گفت:

  درود بر تو دکتر نازنین . امید که چنین شود

 • حبیب گفت:

  اگر کسانی که تو سطح شهر گردن کلفتی وچاقو کشی می کردند به سزای اعمالشان می رسیدندو مسئولین با رابطه بازی وسر سری از این قضایا نمی گذشتند حالا ماشاهد چنین اتفاقات شومی در سطح شهر نبودیم .متاسفم برای ایران که شده ویران

 • میر گفت:

  آقای دکتر عزیز متاسفانه طرح ایجاد جامعه ایمن علیرغم همه پیگیری ها مکرر هنوز بنا به دلایلی نامشخص و نامعلوم توسط کارنشناسان وزارت کشور در حال احتضار می باشد.

 • میر گفت:

  بسیار حادثه دردناک و تکان دهنده ای بود و احسنت به وجدان انسانی شما دکتر بزرگوار که علیرغم فاصله مکانی بسیار دور ، رخدادهای استان را پیگیری و واکنش نشان می دهید که نشان از روح لطیف و بزرگ شما دارد. به امید روزی که خشونت از رفتار انسانها زدوده شود.

 • میر گفت:

  بسیار حادثه دردناک و تکان دهنده ای بود و احسنت به وجدان انسانی شما دکتر بزرگوار که علیرغم فاصله مکانی بسیار دور ، رخدادهای استان را پیگیری و واکنش نشان می دهید که نشان از روح لطیف و بزرگ شما دارد.

پربازديد