تاریخ درج خبر : 1393/12/07
کد خبر : ۴۵۸۰۵۷
+ تغییر اندازه نوشته -

بزرگان که چنین کنند، وای بر ما

سایت استان: جهانگیر ایزدپناه

((در سوی فقدان اخلاق ))
شرایط می طلبد که ما از منظری واقع بین تر به جهان پر تلاطم بیرونی و درونی نگاه کنیم تنوع و تکثر فکرها و نظرات و فرهنگ ها و تقابل ها را تحمل و با سعه صدر پذیرا باشیم . در عصر کنونی هر پیام و کلام و کتاب و نظری که این ضرورت تاریخی را نشنیده باشد مقبول مردم قرار نگرفته و در یاد ها و خاطره ها به نیکی از آن نام برده نخواهد شد و هیچ اثری جز ویرانگری و هم دگر ستیزی و افتادن در گرداب مهیب و هولناک و مخرب عدم تحمل غیر خود اندیشان ندارد و نتیجه ی آن هم بروز عدم وحدت و همدلی و عدم انسجام احاد این ملت با سابقه ی درخشانش خواهد بود .پر واضح است که هیچ انسان آگاه ، آزاد اندیش و ژرف بین و ژرف کاو و وطن پرستی با چنین اعمالی موافق نخواهد بود.

شنیدم که مردان راه خدای
دل دشمنان را نکردند تنگ
ترا کی میسر شود این مقام
که با دوستانت خلاف است و جنگ ؟
گلستان سعدی

بر ما چه رفته است که حتی حاضر نیستیم با کسیکه به مدت ۸ سال مقام بالایی مملکتمان بوده است ((لااقل یک ایرانی و مسلمان)) در سوگواری اش شریک شویم و پیام تسلیت آمیزی بفرستیم . این چه قرایتی از سنت و دیانت ، معنویت و اخلاق و سیاست است که با تاریخ و فرهنگ و آداب و رسوم مردم ما بیگانه است . این گونه برخود ها یا بر اثر گرداب تحجر و تعصب و تفسیر ها و تاویل های غیر واقع بینانه است یا بر اثر گرداب منفعت طلبی و حفظ پست و مقام دنیوی است که هر دو مذموم و نکوهیده است .
حقیقت این است که تک تک مردم فرهیخته وطن پرست ما علی رغم تفاوت اندیشه ها و تقابل عقاید و آرایشان در یک امر مهم که آن هم بهروزی و سربلندی مردم میهن است اشتراک نظر و سعی وافر دارند .
به قول شاعر و عارف بزرگ مولوی:

جمله اجزای جهان زان حکم پیش
جفت جفت و عاشفان جفت خویش
شب چنین با روز اندر اعتناق
مختلف در صورت اما اتفاق
روز و شب ظاهر دو ضد و دشمن اند
لیک هر دو یک حقیقت میتنند

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • کاکتوس گفت:

    در حال حاضر تو کشور ما هیچی سر جاش نیست؛ از هیشکی هم نمیشه انتظار خاصی داشت؛ باید به انتظار معجزه بنشینیم…

  • سعیدبخشوده گفت:

    با تشکر از استاد ایزدپناه .و عرض تسلیت خدمت بزرگمرد ایران زمین انسان به تمام معنی محمد خاتمی .و ناگفته نماند مسئولین ما همیشه از مردم عقب ترند

پربازديد