تاریخ درج خبر : 1393/12/09
کد خبر : ۴۵۹۰۹۸
+ تغییر اندازه نوشته -

«شهروندی و پایبندی به اصول و تکالیف»

سایت استان: زهرا زمانی*

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری یاسوج – همه ما بر این امر واقف هستیم که هر شهروند به عنوان عضو جامعه شهری از حقوق و تکالیفی برخوردار است که می بایست از آگاهی لازم پیرامون آنها برخوردار باشد تا زمینه مشارکت فعال در عرصه های اجتماعی برای وی فراهم شده و بتواند نقش فعال و سازنده ای در جامعه ایفا کند.

بدون شک مطلوب ترین بستر برای شکوفایی فرزندان و کسب آگاهی ایشان از نقش ها و مسئولیت های شهروندی کانون های گرم خانواده است و والدین به عنوان ستونهای اولیه این نهاد، در این زمینه نقشی اساسی دارند.

حق شهروندی تنها یک موضوع سطحی و یا یک اصطلاح به معنای صرف نیست، بلکه به معنی این است که بپذیریم جزئی از یک جمع باشیم و همچنین اینکه این عضویت علاوه بر اینکه مسوولیتی برای ما ایجاد می کند، خود ما را نیز نسبت به جمع دارای حقوقی خواهد کرد.

مقوله شهروندی به معنی مشارکت در سطوح مختلف امور اجتماعی و یا فرایند سهیم شدن در تصمیمات است، چه در سطح فردی و چه در سطح جمعی و گروهی.

آیا تاکنون به این فکر کرده ایم که اگر فرزندمان با زبان کودکی اش از این واژه و لزوم پایبندی به اصول آن بپرسد، باید چه پاسخی با او بدهیم؟

کارشناسان بهترین روش برای توضیح دادن چنین مطالبی به کودکان را استفاده از مثال و تشبیه می دانند، زیرا ذهن کودک ما همچون یک لوح تمیز و آماده، می تواند آنچه را که والدین و حتی سایر افراد جامعه به وی آموزش دهند، بپذیرد.

در زمینه شهروندی و حقوق شهروندان نیز ما باید به کودک و با زبان بی آلایش خودش بیاموزیم که شهروندی یعنی نظم، و نیز به او یاد دهیم که باید حقوق دیگران را رعایت کنی تا حقوق خودت رعایت شود.

به عنوان مثال به او بگوییم در صف نان و اتوبوس و هنگام خرید کردن از فروشگاه ها یا سوار شدن در مترو، اتوبوس و تاکسی، پشت سر آخرین نفر قراربگیری . . . .

به آنان یاد دهیم شهروندی یعنی اگر ماشین های جمع آوری زباله روز و ساعت مشخصی به در منازل ما می آیند، همان زمان تعیین شده زباله ها را در نایلون های مخصوص بیرون بگذاری.

. . . شهروندی یعنی تو در محیط مدرسه، هنگام پایین آمدن از پله ها و تعطیلی مدرسه رعایت حال بقیه بچه ها را بکنی.

. . . شهروندی یعنی از گل و شاخه های درختان مراقبت کنی و اگر کسی در حال چیدن گل هاست به او تذکربدهی که این گل ها برای همه افراد است و شما نباید آنها را بچینید.

به طور یقین، این موارد تنها گوشه ای از آن چیزهایی است که ما وظیفه داریم به آنها پایبند باشیم و دیگران را نیز در مسیر رعایت آنها قرار دهیم.

بانوان جامعه به عنوان مادران و اولین پرورش دهندگان نسلهای مختلف جامعه، وظایف سنگین و مهمی بر دوش دارند و مادامی که بذر فرهنگ صحیح شهروندی در بطن جامعه از ابتدا به درستی تربیت شده و به طور مطلوب پرورش یابد، با اطمینان می توان گفت که نگرانی ها از ناهنجاری ها و مشکلات شهری و حتی اجتماعی، به حداقل خواهد رسید.

تمام بایدها و نبایدهای دنیای شهروندی، در یک شعار خلاصه می شود که: “شهر ما خانه ما” ، والبته مشکل اینجا است که بسیاری از ما این جمله کوتاه را تنها در حد و اندازه یک شعار می پنداریم و اگر تمامی اقشار جامعه از بعد عملی به آن بنگرند و در جهت رسیدن به آرمانهای ارزشمند شهری گام بردارند، شاهد ارتقای سطح رفاه، امنیت و رضایت عمومی خواهیم بود.

* رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر یاسوج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • مهرگان گفت:

    با سلام وتشکر ازمطالب جنابعالی که مبتوانید عضو موثری درزمینه اشاعه فرهنگ باشیدمتاسفانه مشکلات شهر وشهروندان یاسوج بامساعل ساده حل نخواهد شد بزرگترین مشکل ما ضعف فرهنگی است وطی نکردن مسیر شهروندی را ونداشتن مدیریت درسطح بالا ودرگیربودن درمساعل سیاسی وقومی شهروندان اهمیتی به شهر وهمکاری باشهرداری را ازخود نشان نمیدهند ۰باید به دنبال راه حل گشت ایا مشکل از شهرداری است یاشهروندان۰

  • شهر گفت:

    و برای شهروند شهر ما خانه ما و برای شما و شورای شهر و شهردار هر دوره شهر ما خانه خاله ما!!!! از حقوقی حرف می زنید که خود اعتقادی به ان ندارید.شهرداری که خود مجری کارهای بی کیفیت است شورایی که جز استخدامی فامیلی و ضرر و زیان به شهرداری کاری انجام نمی دهند.شهرداری و شورای شهری که فقط شعار می دهند.مصاحبه می کنند.حقوق شهروندی کیلو چند؟
    حقوق شهروندی یعنی داشتن شهری زیبا،پیاده رو زیبا،ایستگاه اتوبوس زیبا،مبلمان شهری زیبا،بلوار های زیبا….
    شهری که هنوز پیاده روهای ان سطل زباله ندارد،ایستگاه اتوبوس درب داغان دارد،مبلمان شهری داغان هم داخل شهر هم پارک ها،شهردای که سلیقه کاشت درست و اصولی گل و درخت در بلوار ها را ندارد.شهرداری که در پروژه های شهری فقط به کمیت توجه می کند تا کیفیت و کمترین توجهی به کیفیت و زیبایی ندارد چطور انتظار رعایت حقوق شهروندی از طرف شهروندان را دارد؟

پربازديد