تاریخ درج خبر : 1393/12/11
کد خبر : ۴۵۹۵۱۰
+ تغییر اندازه نوشته -

«پاسخی به مصاحبه دکتر منوچهر وفایی»

طی روزهای گذشته مصاحبه ای از دکتر منوچهر وفایی در یکی از روزنامه ها و همچنین یکی از سایتهای استانی منتشر شده بود که با واکنش هایی همراه بود.

حمید طاهری بویراحمدی مدیرعامل آب‌معدنی آریوبرزن در پاسخ به این مصاحبه یادداشتی را برای ما ارسال کرده است که با پاره ای اصلاحات در پی می آید:
(گفتنی است صحت ادعاهای مطرح شده و ارائه مستندات به عهده نویسنده محترم است و سایت استان در این خصوص مسئولیتی ندارد)

 شاید گذشت زمان و مرگ و میر افراد آگاه و صاحب تجربه گذشته موجب شده باشد بعضی مهره های نشان دار رژیم گذشته به صرافت افتاده باشند که یا جامعه حافظه تاریخی خود را از دست داده و یا پرونده ها و آرشیو اعمال در رژیم مذکور و آنچه مربوط به سالها ی قبل از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ بوده است بکلی نابود شده است.

شاید هم بعضی افراد در این خام طمعی سیر کننده که از نسل های گذشته کسی زنده نیست که به یاد داشته باشد در منطقه کوچکی که به مناسبت محدودیت جغرافیایی و قلت جمعیت همه یکدیگر را به طور کامل با اصل و نسب و اعمال و کردار می شناسند چه گذشته است؟

با این خوش خیالی است که فکر کرده اند حالا دیگر وقت آن رسیده که ساز را از دهانه گشادش بنوازیم و طرحی نو دراندازیم.

عجیب ترین و طنز آمیزترین موردی که از این دست دغل کاری ها در استان دیدم موضوع مصاحبه ای تحت عنوان گفتگو با دکتر منوچهر وفایی بود که در شماره شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ یکی از روزنامه‌های استانی خواندم که نزدیک بود از تعجب شاخ درآورم!

قبلا با احترام به اصل آزادی ابراز عقیده باید عرض کنم که هر ایرانی حق شرعی و قانونی و شهروندی دارد (هرچه میخواهد دل تنگش بگوید) و لیکن چرخش یکصد و هشتاد درجه و دروغ آنهم در مورد اعمالی که هنوز بسیاری هم عصرانش زنده و بعضا نیز اصحاب قلم و مورخین حی و حاضر هستند آنهم از طرف کسی که سخن معروفش که من از شناسنامه خودم و محل تولدم خجالت می کشم از نکته های معروف مورد تمسخر جامعه است.

دیگر از آن گونه ادعاها است که گوینده اش باید یا به سبب کهولت …. فکری پیدا کرده باشد و یا فهم و درک و ارتقاء دانش مردم را به سخره گرفته باشد.

این مصاحبه البته بعضی مواردش تیر در تاریکی و شبهه افکنی است برای فریب افکار مردم و برای رد گم کردن و آدرس غلط دادن. مانند برتری تمدن کهگیلویه و بویراحمد از آلمانی و آوازی که زندگی مرا متحول کرد که برای آنها که دکتر دامپزشک طرف مصاحبه یعنی منوچهر وفایی را می شناسند و با افکار مردم گریز او آشنا هستند نوعی تحمیق مردم است، که چه کسی با چه سوابقی چه ادعایی دارد؟

دکتر دامپزشک منوچهر وفایی را همه‌ی نسل مانده از قبل از انقلاب می شناسند و همه دامداران معمر که مراجعین شغلی او بودند و همکاران اداری‌اش و نسل میان سال و کهن سال مردم نجیب و شریف سی سخت هر یک بی‌شک با خاطره بسیار ناهنجاری از برخورد های مردم ستیزانه و کلمات توهین آمیز به یاد دارند.

ما اکنون بر اینکه ایشان البته نه اولین بلکه از اولین دانشگاهیان استان بوده کاری و مناقشه ای نداریم و این را که نگفته است اولین دانشجویی بوده که با کمک هزینه تحصیلی بنیاد پهلوی ادامه تحصیل داده هم جرم نمی دانیم، مملکتی در حالت غارت بوده و اینکه دانشجویی به اقرار خود فقیر و نیازمند مبلغ اندکی از آن بهره گیرد فی نفسه جرم نیست. شک نیست مردم شریف و پرتلاش و قانون مند سی سخت از نظر توجه و علاقه به تحصیل سرآمد منطقه هستند و تعداد افراد صاحب تحصیلات عالیه و آکادمیک آن اقلیم که بعضی آنها از افتخارات استان و بلکه جنوب میهن ما هستند به نسبت تعداد و درجات در صدر استان قرار دارند.

در سی سخت خانواده هایی هستند که دارای ۴-۵ و ۶ نفر تحصیل کرده عمدتا متخصص فقط در رشته پزشکی دارند، اما فقط از همان فرهیختگان می توان بر سبیل آگاهی یک نظر خواهی اقلا تلفنی کرد که چند نفر از آنها دکتر دامپزشک به قول خود پیش کسوت را به صفاتی که خود برای خود قائل است می شناسد.

می توان از خود منوچهر وفایی هم سئوال کرد که با چند نفر از این هم صنف ها چه در زمان تحصیل و چه بعد از آن کوچکترین رابطه و آشنایی دارد، به خانه و دانشگاه و محل کار چند نفر از آنها رفته و متقابلا چند نفر از آنها را در خانه همیشه پنهان خود پذیرفته است؟

شرکت در مجالس ترحیم، تشیع و تدفین در گذشتگان در میان عشایر یک سنت پسندیده و نیکو و مداوم است. ما برای نمونه در صورت لزوم اسامی تقریبی تمام درگذشتگان ۳۶ ساله سی سخت و به ویژه اولیا پزشکان و دام پزشکان و مهندسین سی سخت را تهیه و به همین روزنامه می دهیم تا به هر طریق صلاح می دانند از فرزندان شاغل آنها که بعضا از پزشکان معروف هستند سوالی شود که آیا انسان مثلا مردمداری که قلب او با آواز دخترکی فقیر متحول می شود حتی در حد یک تلفن، مصیبت رسیده ای را تسلیت گفته است؟

راه دوری نمی رویم چند سالی پیش شادروان ملا حبیب الله نیک اقبالی عمو زاده همین دامپزشک و پدر جناب دکتر نیک اقبالی چشم پزشک معروف ایران در همان تهران با فاصله دو سه خیابان با منزل منوچهر وفایی، درگذشت. بنا به سنت و عرف محلی تقریبا تمام بویراحمدی های مقیم تهران جنازه آن مرحوم را تا سی سخت مشایعت کردند. این دیگر هزینه ای ندارد لطفا از دکتر امین الله نیک اقبالی یا هر یک از اخوان او تلفنی سوال شود آیا منوچهر وفایی در حد یک تلفن با عمو زاده های خود همدردی کرد؟

اینها البته برای اثبات بی توجهی این صاحب ادعای مردم خواهی است و فی نفسه جرمی نیست، اما آنچه موضوع اعتراض مردم است توهین به فهم و درک و خاطرات آنها است که اختصارا به شرح زیر نکات کوچکی از آنها یاد آوری می گردد تا به کجا کشد که باز هم سخن ها داریم:

۱- منوچهر وفایی خود می نویسد هنگام خدمت من جمعیت مرکز استان دویست نفر بود. به طریق اولی معلوم است که جمعیت کل استان چه تعدادی بوده است، حالا این دکتر دامپزشک بی ارتباط با مردم، در استانی که به قول خودش یک ساختمان سقف دار نبود و تمام ادارات مستقرش جمعا ده خودرو نداشتند و جاده هم که حتی یک متر آسفالته نبود، با چه امکانات و بلکه اعجازاتی موفق شده است رقمی در حدود یکصد و چهل هزار نفر به روستای (آن روز) یاسوج بیاورد و به ادعای خودش حمل و نقل و اسکان و تغذیه و بیتوته آنها را (در فصل زمستان) تدارک ببیند، از آن گونه ادعاهایی است که باید برای بیماران شغلی خود (حیوانات) قابل قبول باشد و نه مردم هوشمند و حساس و پر قابلیت استان. و عجیب تر این ادعاست که این معجزه علی رغم مخالفت ساواک و ژاندارمری یعنی بازوی نظامی رژیم صورت گرفته، تا آنجا که دستور ترور دکتر را صادر کرده بودند ولی مراجعه و اخطار جمعی یکصد و چهل هزار نفره مردم رژیم را مانع شد. سبحان الله که گویا منوچهر وفایی برای حیوانات یعنی کیس های شغلی خود مصاحبه کرده است و نه انسان ها؟

آیا دکتر وفایی فراموش کرده که پایه ثابت و عضو دائم و شعار دهنده تمام احزاب شه ساخته و جشن های شاهنشاهی منحصرا خودش بوده است؟ آیا از یاد برده است که همان ساواک (ناتوانی) که موفق به ترور یکی از مهرهای خرد نشده بعدا و پس از انقلاب که اسنادش عیان شد شاید اشتباهاً دکتر را از جمله همکاران خود ثبت کرده باشد (لطفا به اعلامیه رسمی دادستان انقلاب در روزنامه اطلاعات مورخ چهارشنبه۲۳ مرداد ماه ۱۳۵۹ و سابقه پاک سازی ایشان و فرار به تهران توجه شود) (تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد).

ما فعلا در همین جا خلاصه میکنیم که منوچهر وفایی خود بگوید در کدام یک از احزاب دولتی (ایران نوین و رستاخیز)در تمام مدت حضورش در یاسوج نفر اول یا دوم نبوده و با صدای زیر خود صحنه گردان کدام جلسه و جشن و مجلس استقبال توام با لهو و لعب نبوده است؟ و صادقانه پاسخ دهد که کسی که ساواک طرح ترور او را داشته و از ترس عکس العمل مردم منصرف شده است، اولا چگونه بعداً از سوی همان ساواک به عنوان کاندیدای مورد حمایت پنهانی و علنی مجلس شورای ملی تایید شده است؟ و طنز آمیزتر اینکه چگونه در همان انتخابات کذایی از آن یکصد و چهل هزار عاشق سینه چاکی که تا پای درگیری با نظام برای دکتر عزیز و وفادار ایستاده بوده‌اند حتی یک هزار نفر از آنها به سودای دکتر به پای صندوق های رای نرفتند؟ سبحان الله یا مقلب القلوب. صد رحمت به پدر سعید محمدالصحاف وزیر اطلاعات صدام حسین باد. در این جا با عذرخواهی از خبرنگار مصاحبه گیرنده و روزنامه محترم از نظر احترام به افکار جامعه ای که هم حافظه و هم حساسیت دارند تقاضای درج این بخش جوابیه را در همان صفحه داریم تا اصل گفتگوی احسن و بی طرفانه رعایت شده باشد که در مورد ایشان سخن و مدرک بسیار است و پخش چنین سخنانی توهین آمیز است.

از نظر اطلاع هم متذکر می گردم که نام نماینده مثلا مردم بهبهان که مورد استناد منوچهر وفایی قرار گرفته دکتر زعفرانلو بوده و نه جعفرانلو و البته او هم دامپزشک بوده است و همچنین نام اولین معلمی که به همت شادروان ملا قباد به سی سخت آورده شد مجیدی بوده است و نه محمدی در این مقال باز هم لزوما خواهیم گفت.

وسلام
حمید طاهری بویراحمدی

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی‌باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شاهین گفت:

  جناب طاهری که فقط توهین کردن به جامعه دامپزشکی خود چه دلسوزیی برای این مردم کرده اند جز توهین واین متن بچه گانه …به جای این حرکات به فکر پیشرفت باشید

 • طاهري گفت:

  من متن أقای وفایی رو ندیدم اما جوابیه أقای حمید طاهری کوچه وبازاریه

 • گچساران پایتخت ایران گفت:

  عجبا از اقای حمید طاهری که ادعای سواد هم دارد واین همه اغراق می کند

 • کریمی سی سخت گفت:

  عجبا اقا حمید از کی تا حالا شماهای معلوم السابقه حامی و د لسوز و طرفدار مردم ظلم ستیز سی سخت ر شده اید از ادبیات داستان طنز گونه تان کاکلا هویدا ست که از کجا دیکته شده اید سابقه خدمات درخشان پاکی و صداقت و قانون مند ی دکتر وفایی اولین تحصیل کرده استان بر مردم فهیم و حق پرست استان پوشیده نیست و و مهمل بافی شما و همفکرانتان نمی تواند خدمات منحصر بفرد ایشان را کم رنگ کند اقای با فرهنگ چگونه بخود اجازه داده اید که به جامعه دامپزشکی کشور توهین کنید راستی ………………………………………………. .یا بهت ندادن .و کلام اخر اینکه . برو این دام بر مرغی دگر نه – که عنقا را بلند است اشیانه

 • سید گفت:

  درود بر حمید طاهری رک گو

 • آشنای تیمسار علیزاده و دکتر وفایی گفت:

  در اینکه دکتر وفایی فاقد هر گونه وجاهتی است و کسی رفتار و گفتار او را جدی نمیگیرد تردیدی نیست.اما حمیدخان هم نمی بایست اینطور با این ادبیات به او بتازد. البته مواردی که حمیدخان بیان کرده غالبا درست اند.هیچکس به اندازه دکتر وفایی از تیمسار علیزاده بهره نبرد . اما بعد از انقلاب حتی جواب سلام او را هم نداد!! موقعی که ناخواسته با او روبرو شد بلافاصله گریخت که با تیمسار دیده نشود.در حالیکه قبل از انقلاب همیشه ….. تیمسار را میگفت و …………….. را میکرد.!! دکتر وفایی در دنیای اخلاق پدیده ای است !!!

 • مجید گفت:

  درود بر آقای طاهری که انصافا با رعایت ادب تمام موارد را صحیح فرمودید و من الله التوفیق

 • حسيني گفت:

  اینجانب هیچگونه نسبتی به اقای وفایی ندارم اما به نظر اینجانب متاسفانه جوابیه اقای طاهری به منوچهر وفایی بسیار توهین آمیز و دور از ادب بود و تعجب می کنم چرا مدیریت محترم سایت وزین استان اقدام به نشر این توهین نامه کرده است . من بعد از دیدم جوابیه به سراغ مصاحبه اقای وفایی هم رفتم کاری به صحت و سقم گفته های اقای وفایی در مصاحبه شان ندارم اما گفته های وی خود منبع خوبی برای اطلاع از تاریخ استان است و بهتر بود اقای طاهری به جای توهین و جوابیه کاملا به دور از ادب نظر خود را در مورد تاریخچه استان می نوشتند نه این این که به اقای وفایی هتاکی کنند هر چه باشد ایشان یعنی اقای وفایی هم یکی از مفاخر استان هستند . خوب است حریم ها و ارزش های انسانی امان را حفظ کنیم لطفا این کامنت را درج نمایید

پربازديد