تاریخ درج خبر : 1392/05/07
کد خبر : ۴۶۰۹۰
+ تغییر اندازه نوشته -

نرخ بیکاری استان در دولت احمدی نژاد

سایت استان: گزارش اخیر مرکز آمار جزئیات تازه ای از وضعیت اشتغال در بخش های مختلف اقتصادی و استان های کشور را نشان می دهد.

30b
بررسی روند شاخص های بازار کار ایران طی سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ نشان می دهد سهم بخش های صنعت و خدمات از تعداد شاغلان کشور افزایش و سهم بخش کشاورزی کاهش یافته است. گزارش مرکز آمار ایران از شاخص های بازار کار در ایران نشان می دهد سهم بخش کشاورزی از تعداد شاغلان کشور از ۲۴٫۷ درصد در سال ۱۳۸۴ به ۱۸٫۹ درصد در سال ۱۳۹۱ کاهش یافت. با این حال سهم بخش صنعت از ۳۰٫۳ درصد در سال ۱۳۸۴ به ۳۳٫۶ درصد در سال ۱۳۹۱ افزایش یافت. همچنین سهم بخش خدمات که بیشترین تعداد شاغلان کشور را دارد از ۴۴٫۹ درصد در سال ۱۳۸۴ به ۴۷٫۵ درصد در سال ۱۳۹۱ افزایش یافت. بر اساس گزارش مرکز آمار در سال گذشته کمترین درصد شاغلان بخش کشاورزی در بین استان های کشور متعلق به تهران بود که فقط ۱٫۶ درصد شاغلان این استان در بخش کشاورزی شاغل بودند. در مقابل آذربایجان غربی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و اردبیل در مقایسه با سایر استان ها سهم بیشتری از اشتغال خود را به بخش کشاورزی اختصاص داده اند. همچنین بر اساس گزارش مرکز آمار بیشترین درصد شاغلان بخش صنعت به ترتیب در استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان شرقی و قم و کمترین درصد شاغلان بخش صنعت در کرمانشاه، بوشهر و اردبیل قرار دارند. گزارش مرکز آمار حاکی است در سال گذشته بیشترین درصد شاغلان بخش خدمات در استان های تهران، بوشهر، البرز، هرمزگان و قم بوده اند که در استان های خراسان جنوبی، خراسان شمالی، زنجان و کرمان نیز بخش خدمات نسبت به سایر بخش ها کمترین درصد شاغلان را داشته است.

نرخ بیکاری استان ها طی ۸ سال اخیر

گزارش مرکز آمار همچنین فراز و فرود نرخ بیکاری ۸ سال اخیر را به تفکیک استان ها نشان داده است. بر اساس این گزارش در سال ۱۳۸۴ کهگیلویه و بویراحمد با نرخ بیکاری ۱۸٫۱ درصد بیشترین نرخ بیکاری و آذربایجان شرقی با نرخ بیکاری ۵٫۲ درصد کمترین نرخ بیکاری را در بین استان های کشور داشته است. در سال ۱۳۸۵ استان کرمانشاه با نرخ بیکاری ۱۶٫۶ درصد و آذربایجان شرقی با نرخ بیکاری ۵٫۳ درصد کمترین نرخ بیکاری را داشته اند. در سال ۱۳۸۶، کهگیلویه و بویراحمد با ۱۷٫۶ درصد و آذربایجان شرقی با ۷٫۱ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین نرخ بیکاری را در بین استان های کشور داشته اند. در سال ۱۳۸۷ یزد با پیش افتادن از آذربایجان شرقی توانست با نرخ ۶٫۶ درصد رتبه کمترین نرخ بیکاری را در بین استان های کشور به دست آورد. در همین سال لرستان با ۱۷٫۱ درصد بیشترین نرخ بیکاری کشور را به خود اختصاص داد. سال ۱۳۸۸ خراسان شمالی با نرخ بیکاری ۶٫۴ درصدی کمترین و لرستان با نرخ بیکاری ۱۹ درصدی بیشترین نرخ بیکاری در بین استان های کشور را داشته اند. سال ۱۳۸۹ و در شرایطی که شاهد بیشترین میزان نرخ بیکاری ۸ سال اخیر کشور با ثبت نرخ ۱۳٫۵ درصد بودیم، خراسان شمالی با نرخ بیکاری ۷٫۶ درصد کمترین نرخ بیکاری و فارس با ۲٫۵ درصد بیشترین نرخ بیکاری در بین استان های کشور را داشته اند. در سال ۱۳۹۰ استان یزد مجدد با نرخ بیکاری ۶ درصدی رتبه کمترین نرخ بیکاری بین استان های کشور را به نام خود ثبت کرد. در مقابل استان تازه تأسیس شده البرز که برای نخستین بار وارد محاسبات مرکز آمار شده بود، با نرخ ۱۹٫۳ درصد بیشترین نرخ بیکاری سال ۹۰ را دارا بود. در سال ۱۳۹۱ استان خراسان جنوبی با نرخ بیکاری ۶٫۴ درصدی و استان لرستان با نرخ بیکاری ۲۰٫۲ درصدی کمترین نرخ بیکاری در بین استان های کشور را به خود اختصاص دادند. گزارش مرکز آمار همچنین نشان می دهد استان گلستان تنها استانی است که طی ۸ سال اخیر همواره نرخ بیکاری تک رقمی را تجربه کرده است.

20bمنبع:کبنانیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ارسلان گفت:

    مثلا آیا شاهد اون روزی هستیم که سایت شما اینقدر شونصد مرتبه از ابتکار و مقالات اصلاح طلبانه کد می آورد آمار مسکن، گازرسانی، آب رسانی، آسفالت و مدرسه سازی، قیاس سطح نسبی رفاه مناطق روستایی مردم استان رو کار می کند؟! :)

    مثلا مقاله با این عنوان کار بکند که برای استان مون زشت نیست بعد از 20 چند سال بعنوان مثال 16 روستایش مشکل آب داشته باشه و دولت های قبل نتونسته یک لوله بکشه. اونوقت روی کار آمدن این دولت با این ساختار و عدم وجود این زیرساخت ها باشه. وقتی تنگ پیرزال رفتید اون لوله ی آبی رنگ رو سمت چپ جاده می بینید.

    انصاف و اعتدال و جَنم واقعی میخواد که چنین گزارش هایی هم کار بشود.
    زهی خیال باطل…

پربازديد