تاریخ درج خبر : 1392/05/07
کد خبر : ۴۶۱۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

علی یونسی؛ محبوب اعتدالگرایان، منفور افراطیون

سایت استان: علی یونسی از نزدیکترین چهره ها به دکتر حسن روحانی است و با اشرافی که بر مقولات سیاسی و امنیتی دارد درحال حاضر معاونت فقهی و حقوقی دکتر روحانی در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده دارد و رئیس کارگروه سیاسی- امنیتی برای تعیین کابینه است. در عین حال یونسی از گذشته روابط عمیقی با رهبر انقلاب داشته است به طوریکه درسال 63 از سوی ایشان به عنوان مسوول امور قضایی نیروهای مسلح منصوب شد و در سال 68 هم نمایندگی آیت الله خامنه‌ای در حفاظت اطلاعات ارتش را بر عهده گرفت. علاو بر این ها در دوران وزارت علی یونسی نیز رهبر انقلاب بارها رضایت خود از عملکرد او را اعلام کرده بودند.

30u

علی یونسی چهارمین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران است که پس از قتل های زنجیره­ای، وارد وزارت اطلاعات شد .او روحانی خوشروی و اعتدال ورزی است که پیش از انقلاب یکی از مبارزین فعال علیه رژیم پهلوی بود و سالهای زیادی را به همین دلیل، ­دور از خانه و خانواده در کشورهای پاکستان و لبنان چریک­وار زندگی کرد.
سابقه آشنایی یونسی با دکتر حسن روحانی به سالها قبل باز می­گردد، جایی که شیخ دیپلمات در مقام فرماندهی پدافند هوایی کل کشور در اوایل دهه 60 مشغول به خدمت بود و علی یونسی، به عنوان نماینده ویژه حضرت امام در رسیدگی به جرایم نیروهای مسلح، ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با حسن روحانی داشت. یونسی در این دوران با حکم ویژه از سوی رهبر انقلاب یکی از معتمدین ایشان در امور مربوط به نظامیان محسوب می­شد. ناگفته پیداست، مسئولیت­های آن سالهای روحانی که جملگی در ارتباط با ارتش، قرارگاه خاتم النبیا و جریان­های نظامی تعریف و تبیین می­شد، نقش حائز اهمیتی در پی­ریزی و تثبیت روابط نزدیک و دوستانه میان روحانی و یونسی ایفا کرده است.
با این حال به نظر می­رسد روحانی قصد دارد از حضور یونسی در کابینه بهره مند شود و نمی خواهد با این شایعه سازی ها از ظرفیت ها و توانایی هایی بالقوه وی مغفول بماند .حال باید منتظر ماند و دید که روحانی خوش­روی اعتدال ورز، چه مسئولیتی را در دولت تدبیر و امید بر عهده خواهد گرفت.

از دیگر سو ، علی یونسی را باید خبرسازترین چهره نزدیک به رئیس جمهور منتخب دانست چرا که این‌روزها مورد هجمه توپخانه ای افراطیون قرار گرفته است و شاید دلیل این هجمه ها ،محبوبیت او در افکار عمومی باشد.
برخی ریشه محبوبیت مردمی، یونسی را در عملکرد وی در دوران وزارت اطلاعات و برخورد با شبکه قتل های زنجیره ای می‌دانند ولی بررسی ریشه ای تر نشان می دهد که اساسا افکار و اندیشه های این قاضی و وزیر سابق در تعارض با قانونگریزی و تندروی است.
یونسی معتقد به منطق در تصمیم گیری هایش است و شاید همین منطق او است که باعث شده حسن روحانی وی را به‌عنوان بازوی اصلی تیم سیاسی، امنیتی خود بر گزیند و دولت تدبیر و امید را در حوزه های سیاسی و امنیتی به چهره‌ای اعتدالگرا بسپارد.
همواره تندروها و نیروهای خودسر حاکمیت قانون را برای خود تهدید می دانند و از این رو اقدام به شایعه سازی کردند که مقام معظم رهبری با حضور یونسی در کابینه یازدهم مخالف است که به گفته نزدیکان دکتر روحانی چنین شایعه صحت ندارد. اما تندروها در محافل سیاسی و رسانه های خود به شایعه سازی ادامه دادند بدون اینکه توجه کنند که یونسی سال‌ها در نیروهای مسلح کار کرده بود و با رهبری انقلاب رفاقت و آشنایی‌ای به اندازه تاریخ انقلاب دارد.
به گزارش روز نو، با این هجمه ها به علی یونسی ذکر چند نکته درباره او لازم و ضروری است.
ورود یونسی به محاکم قضایی متفاوت از دیگران بود از همان روزهای اول معتقد به رعایت حقوق مردم ، متهمان و حفظ آبرو و حیثیت جان و مال آنها بود و همین عامل باعث درگیری یونسی با مسئولین وقت دادستانی اوین شد و باعث کنار کشیدن او از سمتش شد.
در عین حال اعتراض یونسی به دادستانی وقت و همچنین امام خمینی(ره) درباره وضعیت زندایان دهه 60 و شرایط فوق‌العاده آنان ،سبب آن شد که امام خمینی(ره) دستور فوری دادند که یونسی شخصاً به این امور رسیدگی کند.
بعد از قتل های زنجیره ای که باعث استعفای حجت الاسلام دری نجف آبادی از وزارت اطلاعات شد ، به تعبیر مقام معظم رهبری وزارت اطلاعات هم به وسیله نیروهای داخلی و هم بیگانگان مورد هجوم قرار گرفت ولی با حضور یونسی در وزارت اطلاعات و رویکرد معتدل او همراه با رعایت حقوق شهروندی ومرضی الطرفین بودن،عملکرد بسیار خوبی از خود نشان بر جای گذاشت که باعث خشنودی مردم ومقام عظمای ولایت شد.
علی یونسی یکی از جدی­ترین مخالفین دخالت وزارت اطلاعات در حادثه تیرماه 78 بوده است. وزیر اطلاعات وقت، با تاکید بر عدم ورود به منازعات سیاسی و حواشی آن معتقد بود که شان وزارت اطلاعات این نیست که در این حوزه ها ورود کند و برخوردهای امنیتی را به حیطه کشاکش های داخلی تسری دهد.
از سوی دیگر هم شروع همکاری عمیق یونسی با مقام معظم رهبری به سال 1363 برمی‌گردد که آیت الله خامنه ای نماینده امام(ره) در ارتش بودند و ایشان اختیار مسائل و امور قضایی فرماندهان ارتش و کل نیروهای مسلح را به یونسی سپرده بودند.
یونسی در سال‌های 1368 به بعد نیز نماینده آیت الله خامنه‌ای در حفاظت اطلاعات ارتش بود. پیشتر نیز بنا به امر امام و حکم آیت‌الله خامنه‌ای موضوع بازسازی حفاظت ارتش به یونسی سپرده شد.
یونسی در سال 1368 با موافقت مقام معظم رهبری در عین حفظ سمت نمایندگی در حفاظت اطلاعات ارتش به عنوان دادستان تهران تعیین شد.
در سال 1372 تا سال 1378 نیز علی یونسی به عنوان رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح فعالیت می کردو از سال 1378 تا 1384 مسوولیت وزارت اطلاعات دولت اصلاحات را بر عهده داشت.
یونسی در وزارت اطلاعات هم معتقد به امنیت اقتصادی بود نه اقتصاد امنیتی و همین امر سبب خشنودی فعالان اقتصادی در بخش خصوصی شده بود.

منبع:روزنو

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد