تاریخ درج خبر : 1393/12/13
کد خبر : ۴۶۲۱۹۴
+ تغییر اندازه نوشته -

« یک فاجعه ، یک گلایه! »

سایت استان: اسلام رسایی نسب

ده روز پیش حادثه تلخ و جنایت دهشتناک قتل دختر جوان هم استانی مان رخ داد که به واقع روح و روان خسته همه را سخت جریحه دار کرد. حادثه ای شوم که احساسات عمومی را برانگیخت و نگرانی های عمیقی در بین اقشار مختلف استان ایجاد نمود و همین شرایط در کنار پرداخت خاص و شاید احساسی به آن باعث شد تا مطالب مرتبط با آن به پربیننده ترین عنوان خبری تبدیل شود. در این مدت در کنار اخبار و پیگیریهای رسانه ای تحلیلها و مطالب مختلفی نیز نگاشته و ارائه شد. از تحلیلهای اجتماعی و انتقادی تا ابراز همدردی و تاثرات شدید عاطفی و قلبی که به حق نیز جای تاسف و تاثر داشته و دارد.اکنون که تا حدی تب اولیه حساس و فضای احساسی حاکم بر ماجرا گذشته شاید بتوان بهتر در مورد این ماجرای اسف بار سخت گفت و نوشت. اما بنده قصد ورود به اصل موضوع و اظهار نظر در خصوص چرایی وقوع این گونه اتفاقات ناگوار و متاسفانه تا مدتها ماندگار در ذهن مردم را ندارم.

آن چه در این خصوص نگران کننده بوده و هست، عدم پوشش حداقلی صدا سیما از یک سو و بدتر سواستفاده برخی از جو احساسی پیش آمده و پروپاگاندای شدید با منظور خاص از آن است. برخی سایتها و به طور خاص سایت ع……… به مدیریت آقای ع………… مورد خطاب این نوشته است که به نظر بنده راه به خطار رفته و ضمن عدم رعایت اخلاق حرفه ای و انسانی، منطق و عرف منطقه ای را نیز لحاظ نکردند و شاید خانواده داغدار ایشان را نیز تحت شرایط خاصی قرار دادند.برای مدیریت چنین بحران هایی حفظ آرامش و رعایت منطق بهترین گزینه و انتخاب است.،خصوصا که موضوع جنبه عاطفی تر و خاص تر داشته باشد که این مورد هم به واسطه خانم بودن مقتول و شرایط خاص زندگی و هم شیوه قتل دلخراش ایشان می بایست به طور خاص تری با آن برخورد می شد، که شد اما “از قضا سرکنگبین صفرا فزود”!

در وهله نخست این موج سواری رسانه ای، فشار افکار عمومی زیادی بر روی افراد و سیستمهای مسئول وارد ساخت که حدی از آن برای بالابردن پاسخگویی و مسئولیت پذیری لازم است اما تشدید و ادامه آن می تواند فرصتهایی را گرفته و موجب خلل در روند درست تحقیقات و پیگیری ماجرا باشد.. حال از “شهیده” خواندن مرحوم مقتول بگذریم که بسیار عجولانه و غیر حرفه ای عنوان شد و در کامنتها نیز به این موضوع انتقادی وارد شد و با واکنش و عذر بدتر از گناه مسئولین سایت مواجه گردید.

نکته تاسف بار دیگر که حقیقتا جای افسوس و البته گله دارد ایجاد فضای خاص منطقه ای در این واقعه تلخ بود. از اولین خبر که بر روی صفحه آغازین سایت قرار می گیرد تا به انتها به کرات شاهد تکرار کلمه “یاسوج” در متون سایت هستیم، تا ذهنیت خاصی برای خواننده القا نماید. در حالی که هر فردی که کمی اهل مطالعه باشد متوجه می شود که نیازی به تکرار یک کلمه مشخص و قابل درک در متن این چنینی نیست. چنین اشتباهی از آقای ع……….. که دستی بر قلم داشته و صاحب نظر در حوزه رسانه هستند پذیرفتنی نیست. مصاحبه جناب آقای منطقیان درهمین سایت نیز جای تامل دارد -که اگر عین نقل قول ایشان باشد – باید در منطقی بودن برخورد ایشان با مساله و شاید دیگر مسائل شک کرد! در این مصاحبه نیز تکرار بی جهت چند باره کلمه “یاسوج” را می بینیم و آشکارا سخن از تاثر و تاسف مردم “کهگیلویه ” گفته می شود و نگرانی شهرستانهای “گرمسیری” را عنوان می کنند! این گونه تفرقه افکنی و ایجاد انشقاق و انشعاب در شرایطی که این همه مشکل و مصیبت گریبانگیر استان مان است چه توجیهی می تواند داشته باشد؟ بنده قصد این ندارم که حوزه بویراحمد و به طور خاص شهر یاسوج و همشهریانم را مبری از خطا و مصون از گناه جلوه دهم که خود واقفیم به انواع و اقسام مشکلات فرهنگی و اجتماعی شهرها و استان و حتی کشورمان که “همه سرما خورده یک زمستانیم”!. اما سو استفاده از شرایط و سوار شدن بر جو احساسی و پراکندن بذر کینه و نفاق و متهم نشان دادن ضمنی مردم و منطقه ای که – شاید بزودی مشخص شود که ماجرا سمت و سویی دیگر داشته – کاری خطا و به نظر بنده خیانت و جفایی به همه استان و به طور خاص به بویراحمد و یاسوج است. در چندین کامنت سایت می توان برخوردهای احساسی و ایلی مخاطبین را دید که میتوان بخشی از آن را در نحوه انعکاس غیر متعارف خبر و گزارشهای بعدی مرتبط دانست.

امیدواریم مسئولین امر برای پیشگیری از وقوع هر جرمی بخصوص جرائم خشن و خطرناک که امنیت همه گونه ی جامعه را به خطرمی اندازند به صورت عملی و جدی چاره اندیشی کنند و دوستان حوزه رسانه نیز با مسئولیت و تعهد بیشتر رسالت خطیر آگاهی بخشی به جامعه و پیگیری مشکلات مردم و جامعه و انعکاس بی غرض و دقیق آنها برای بهبود شرایط را به انجام رسانند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ح. ضرغامپور بوبراحمدی گفت:

    با درود و تشکر از اشاره ی شما به موضوعی مهم ، از انجا که بازتاب اختلافات از نوع افقی که بعضا در بین هم تباری های عزیزمان به انواع نام را از دور شاهد یم ، و ان را ضربه ها یی سخت و بسیار با زدارنده حس میکنیم ، ان هم در قرنی که دشمنان میدانهای خونین جنگ دیروز با نژادها و زبانهای متفاوت اروپای یکپارجه و مستقل را تشکیل میدهند ، ما در استانهای کوچکمان یا درخت تفرقه را ابیاری میکنیم و یا خود را چنان محو میکنیم و دیگران را برجسته که باعث تاثر است . بخصوص اشاره ی ویژهی شما بابت جنبه ی اخلاقی موضوع مرگ دختر جوان که واقعا جای تاسف است که از موضوعی اینچنین غمگین و تاسف بار در جهت هدفی غیر مرتبط به اصل جریان و اینگونه که بیان کردید ، استفاده شود . هر چند وجود افراد اگاه و دلسوزی چون شما و افراد فعال اجتماعی دیگر به نحو احسن وظیفه خود را در این موارد میشناسید .

  • م ش گفت:

    مهندس عزیز حرف دل بنده رو زدین، مخصوصا مصاحبه آقای به اصطلاح منطقیان بسیار غیر منطقی و بچه گانه بود

  • گچسارانی گفت:

    بله متاسفانه این نگاه منطقه ای وسردسیری گرمسیری درمجموع نژادپرستی بجزعقب انداختن استان چه کمکی میتواند بکند .انسان زاده اندیشه خویش است واینجا وآنجا کردن فقط افکار گروه نژادپرست است

پربازديد