تاریخ درج خبر : 1393/12/13
کد خبر : ۴۶۲۸۰۲
+ تغییر اندازه نوشته -

برخی دنبال پرداخت اقساط بانکی با هندوانه‌فروشی هستند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به کاهش شدید سفره‌های آب زیرزمینی و کاشت برخی محصولات پر مصرف، در این استان گفت: متأسفانه برخی‌ها با هر قیمتی به دنبال پرداخت اقساط بانکی خود با کاشت و فروش هندوانه هستند.

gohargani (2)

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، جعفر گوهرگانی در کارگروه آب و کشاورزی این استان اظهار کرد:‌ با سیاست‌گذاری‌هایی که انجام شد، کاشت برخی محصولات با نیاز آبی بالا از جمله هندوانه در مزارع کهگیلویه و بویراحمد کاهش یافته و کشت محصولات پر مصرف به لحاظ آبی که از طریق چاه آبیاری می شوند، به طور کامل ممنوع است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تأمین آب در بخش کشاورزی از وظایف وزارت نیرو و شرکت امور آب منطقه‌ای در استان‌ها است، افزود: مسئولان بخش کشاورزی مصرف بهینه آب را از وظایف خود می‌دانند و در این موضوع با سیاست‌های وزارت نیرو همراه و هماهنگ هستیم.
وی گفت: موضوع آب یک موضوع جهانی و ملی است و کشاورزان زحمت‌کش این استان نیز جدا از سازمان جهاد کشاورزی و سیاست‌های آن در حوزه آب نیستند.
گوهرگانی تصریح کرد:‌ استفاده اصولی از منابع خدادادی چون آب نیاز به فرهنگ‌سازی دارد که برای تحقق این مهم، مشارکت و همکاری همه عوامل مؤثر به ویژه رسانه‌ها ضروری است.
متولی بخش کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به خشکسالی، وضعیت بحرانی سطح آب‌های زیرزمینی و نیاز بالای بخش کشاورزی به آب ادامه داد: باید محصولاتی که نیاز به آب بالایی دارند و از طریق چاه آبیاری می‌شوند، در این استان کشت نشوند و این موضوع از سوی این سازمان به کرات اعلام شد.
وی گفت:‌ عمده افرادی که با بی‌اعتنایی به سیاست‌های جهاد کشاورزی اقدام به کشت محصولاتی با نیاز آبی بالا مثل هندوانه، خربزه و حتی برنج می‌کنند، افراد غیربومی بوده که برای سود و منفعت موقت مزارع را اجاره می‌کنند.
وی تأکید کرد: آب و برق مزارع متخلفی که سیاست‌های دولت و جهاد کشاورزی را نمی‌پذیرند، حتی در مرحله گل‌دهی نیز قطع می‌شود.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد، با بیان اینکه همکاری افراد و کشاورزان با سیاست‌گذاران بخش کشاورزی به نفع همه خواهد بود، خاطرنشان کرد:‌ رعایت این سیاست‌ها، در دراز مدت به نفع کشاورزان خواهد بود چرا که اگر کالای استراتژیک آب را اصولی و منطقی مصرف نکنیم و چاهی خشک شود، چندین خانواده با مشکل مواجه می‌شوند.
وی عدم بارش مؤثر باران در بیش از ۹۰ روز در عمده ایام سال را خسارت‌زا و نگران‌کننده خواند و گفت: برای کشت بهاره توجه به مصرف بهینه آب لحاظ می‌شود و از نظر جهاد کشاورزی، کاشت محصولات پر مصرفی که با چاه آبیاری می‌شوند، ممنوع است.
وی تلفات آب در بخش کشاورزی را بالا خواند و ابراز داشت: افزایش راندمان آبیاری با گسترش شبکه‌های آبیاری تحت فشار و توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در دستور کار این سازمان است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • نارکی گفت:

    چرا از شرکت نفت نمی پرسید که چرا با ده توربین قوی ولوله بیست اینچ اب دشت ابدالان را می برد در حالیکه می تواند از سد کوثر اب بیاورد واین باعث شده چاهای بسیاری متعلق به نارکیها خشک شود در حالی که تنها راه امرار معاش انهاست زورت به کسانی رسیده که بیکار هستند وباکشت هندانه وزحمت وهزینه فوق العاده نان حلالی بدست می اورند ایا این هنر مدیریت حضرتعالی است کی تا حالا نون بری وبیکار کردن کشاورزان مایه افتخارشده اقای مهند س چرا صورت مسئله را پاک می کنید عجب حمایتی از تولید فرمودی وچقدر اشتغال زایی کردی خیلی متآ سفم از این نحوه صحبت کاملا راه را عوضی رفتی بهتره خودت چند بار فرمایشاتت رابخوان وقضاوت کن احسن بااین مدیر درد دشنا

  • سعیدبخشوده گفت:

    با تشکر از جناب مهندس گوهرگانی .خداوکیلی ما چه زمینهامان چاه نداره چه گناهی کردیم؟؟از بس بی رویه از چاههای اطراف ما اب کشیدند زمینهای ما نشست کردند و دارای ترکهای عمیقی شدند

پربازديد