تاریخ درج خبر : 1393/12/14
کد خبر : ۴۶۲۸۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -

رئیس بنیاد نخبگان استان: تولید ثروت از ایده در استان متولی ندارد

رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه علم و فناوری که همان تولید ثروت از علم است در استان متولی ندارد، خاطرنشان کرد: بنیاد نخبگان متولی شرکت‌های دانش بنیان نیست و هیچ اعتباری نیز برای این موضوع ندارد و اگر در زمینه شرکت های دانش بنیان نیز کاری اناج می دهد به صورت خداپسندانه و عام المنفعه است.

مرادی خاطرنشان کرد: بنیاد نخبگان استان متولی امور شرکت های دانش بنیان نیست و اگر در این زمینه اقداماتی نیز انجام داده و می دهد به این دلیل است که یا متولی ندارد و یا اینکه متولی آن اهمیت برای این موضوع قائل نیست.

وی وظایف بنیاد نخبگان استان را شناسایی، حمایت، هدایت دانست و بیان کرد: الگو سازی از نخبگان نیز جدیدا در دستور کار این بنیاد قرار گرفته است.

رئیس بنیاد نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بنیاد نخبگان استان فراتر از وظایف خود عمل می‌کند و در نبود زیرساخت‌های لازم برای نخبگان از جمله پارک علم و فناوری هر آنچه در توان دارد برای نخبگان و مخترعان انجام می‌دهد.

مرادی به طرح یکی از مخترعان اشاره کرد که به دلیل عدم تامین زمین مناسب به تولید نرسیده است و گفت: طرح درب فاضلاب ضد سرقت که به نمونه سازی رسید بود توانست از طریق پارک علم و فناوری یزد نیز اعتباراتی دریافت کند اما هنوز به علت عدم تامین زمین و نبود پارک علم و فناوری که چنین طرح هایی می توانند آنجا مستقر شوند، خطر تولید آن راه اندازی نشده است.

همکاری بنیاد نخبگان با صداو سیمای دنا

رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد از همکاری این بنیاد با صداوسیما جهت استفاده از ظرفیت نخبگان خبر داد و اظهار کرد: به صدا و سیما پیشنهاد شده است که در راستای غنی شدن برنامه های این شبکه از ظرفیت نخبگان استان نیز بهره ببرد که مدیرکل صدا و سیمای استان نیز نظر مساعدی نسبت به این موضوع دارند.
وی افزود: در حال تهیه گزارش و زندگینامه ۲۰ نفر از نخبگان استان نیز هستیم که قرار است از صدا و سیمای استان در جهت الگو سازی از نخبگان پخش شود.

بانک اطلاعاتی نخبگان و سرآمدان استانی تشکیل می‌شود

وی از تشکیل بانک اطلاعاتی سرآمدان استان خبر داد و گفت: بانک اطلاعاتی سرآمدان استان علاوه بر شناسایی و هدایت نخبگان علمی آنها را به‌عنوان الگو به جامعه، نوجوانان و جوانان معرفی می‌کند که دانشگاه یاسوج در حال تشکیل این بانک اطلاعاتی است.

این مسئول با بیان اینکه طبق شاخص‌های سال‌های گذشته بالغ بر ۲۳ نخبه در استان شناسایی و مورد حمایت این بنیاد قرار گرفت، افزود: این افراد بیشتر نفرات برتر کنکور، نخبگان معدلی و مخترعین بودند که با تشکیل بانک اطلاعاتی سرآمدان، بزرگان، فناوران، پژوهشگران و نخبگان علمی استانی که در خارج از کهگیلویه و بویراحمد هستند، شناسایی و از توانایی آنها در جهت توسعه استان استفاده خواهد شد.

مرادی با بیان اینکه مسئولان در توسعه کهگیلویه و بویراحمد به نخبگان اعتماد کنند، بیان کرد: مسئولان و دستگاه‌ها به نخبگان استان اعتماد داشته باشند و از ظرفیت بنیاد و نخبگان استفاده کنند تا بنیاد از حالت لوکس و کتابخانه‌ای خارج شود.

رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: کارگاه کارآفرینی ارتقاء کار تیمی در دانشگاه یاسوج دایر شده که در این کارگاه کارآفرینی و اجرای کار تیمی مدنظر است که بر همین اساس بنیاد تلاش کرده با همکاری جمعی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی طرح‌ها و برنامه‌های مدنظر را انجام دهد.

وی با بیان اینکه شناسایی، هدایت و حمایت از نخبگان وظیفه و رسالت اصلی بنیاد نخبگان است، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی ساختار بنیاد است که لازم است در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی مسئولان در زمینه دادن تسهیلات و کمک به نخبگان برای عملیاتی شدن طرح‌ها و ایده‌های خود از هیچ کوششی دریغ نکنند.

این مسئول با اشاره به اینکه بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد رشد خوبی در سال ۹۳ نسبت به سال گذشته داشته است، گفت: نبود پارک علم و فناوری و همچنین فعال نبودن مراکز رشد موجب شده فعالیت‌ها و رشد بنیاد نخبگان قابل لمس نباشد که جهاد دانشگاهی استان می‌توانست در زمینه احداث پارک علم و فنآوری و مراکز رشد حرکت مؤثری انجام دهد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد