تاریخ درج خبر : 1393/12/14
کد خبر : ۴۶۲۸۵۵
+ تغییر اندازه نوشته -

برد چهره سرفاریاب/ تصاویر

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکی از جاذبه‌های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد سنگی چند صد ساله است که با خاطرات ابا و اجدادی مردم روستای زیبای «مه‌گردی»برد چهره یا همان سنگ چهره است که در این استان گره خورده است.

۱۳۵۶۱

الماس قبادی افزود: البته چیزی که در «مه‌گردی» بیش از هر چیز دیگر خودنمایی می‌کند و به عنوان نماد این منطقه شناخته می‌شود؛ سنگ زیبا و خارق‌العاده‌ای است که به به برد چهره یا«سنگ چهره» مشهور است.

وی اظهارکرد: بخش سرفاریاب یکی از بخش های شهرستان چرام است که با یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد حدود ۲۰۰ کیلومتر فاصله دارد.یکی از جاذبه‌های طبیعی استان روستای زیبای «مه‌گردی» در شمال شهر زیبای سرفاریاب و دامنه‌های کوه استوار «نیر» است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: مه‌گردی» گرچه اکنون به علت مهاجرت ساکنان خود چندین سال است که خالی از سکنه است؛ اما جاذبه طبیعی بکر و چشمه‌های جوشان آن همواره مأمن گردشگران و طبیعت دوستان است.

قبادی تصریح کرد: این منطقه زیبا و رویایی دارای پوشش گیاهی متنوع و طبیعت دل‌انگیزی است که اگر نتوان گفت بی‌نظیر، اما کم‌نظیر است.

وی ادامه داد: برد چهره یا همان سنگ چهره در ۱۰۰ متری روستای متروکه مه‌گردی و بر فراز صخره‌ای به ارتفاع ۸۰۰ متر قرار دارد. سنگ چهره با ارتفاع دو متر و طول سه متر روی سنگی کوچک در حدود نیم متر قرار گرفته که محل اتصال این دو سنگ کمتر از ۳۰ سانتی‌متر است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: سنگ چهره به دلیل قرار گرفتن در لبه پرتگاه بلند از بیشتر مناطق سرفاریاب قابل مشاهده است و با استقامت خود درس بردباری به انسان‌های پائین دست خود داده است.

قبادی عنوان کرد: طبق نظر کارشناسان دلیل ایجاد این سنگ، فرسایش است و با وجود جنس ضعیف‌تر سنگ زیرین و فرسایش آن توسط آب‌های جاری، این سنگ زیبا به وجود آمده و زیبایی آن دوچندان شده است.

وی اظهارکرد: گرچه این سنگ صدها سال است که پابرجا مانده، اما طبیعت گردان و کوهنوردان باید سعی کنند از هر حرکتی که موجب ایجاد ضربه و برهم زدن تعادل و استحکام این سنگ می‌شود، اجتناب کنند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد افزود: این سنگ چند صد سال است که وجود داشته و در میان مردم منطقه از قداست و اعتبار خاصی برخوردار است.

قبادی تصریح کرد: وجود سنگ زیبای چهره در این منطقه و نیز آب و هوای کوهستانی آن، جاذبه‌های سحرانگیزی را در این منطقه رقم زده است.

وی اضافه کرد: سرفاریاب مقصدی بی‌نظیر برای مسافران نوروزی خواهد بود و به طبیعت‌دوستان توصیه می‌کنیم، برای یک‌بار هم که شده از سنگ سحرآمیز چهره و مه‌گردی دیدن کنند.

منبع:ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ارشیا گفت:

    جناب قبادی فاصله سرفاریاب تا یاسوج ۱۲۰کیلومتر است نه۲۰۰کیلومتر /

  • تنگ پیرزال گفت:

    آقای معاون ، چشمه های جوشان برد چهره کجاست ؟ مردم منطقه در سالهای پر بارش باید کیلومترها بروند دنبال آب حالا شما اومدید چشمه های جوشان برای این سنگ و روستا درست کرده اید . بابا جان دروغ نگویید به مردم بدبخت .

  • تنگ پیرزال گفت:

    خیلی مسخره است . اگر گردشگران توانستن براحتی بروند قله دنا ، از اینجا هم میتوانند دیدن کنند . واقعا آدم معاون گردشگری باید خجالت بکشد با این اطلاع رسانی و گول زدن مردم .

پربازديد