تاریخ درج خبر : 1393/12/14
کد خبر : ۴۶۲۸۶۳
+ تغییر اندازه نوشته -

آغاز همایش ملی عوامل اجتماعی و نابرابری‌های سلامت در یاسوج

همایش ملی عوامل اجتماعی و نابرابری‌های سلامت با حضور مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد، پژوهشگران، اساتید و دانشجویان در سالن دکتر کنعانی یاسوج برگزار شد.

رضاچمن، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در این همایش به نقش عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در تأمین سلامت مردم اشاره کرد و گفت: لازمه برخورداری جامعه از سلامت کامل جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی مشارکت آگاهانه آحاد مردم و همه بخش‌های گوناگون توسعه است.

وی افزود: برای ارتقاء کیفیت زندگی، افزایش امید به زندگی، کاهش میزان مرگ و میر کودکان و کاهش میزان مرگ و میر ماداران باردار باید همه نهادهای مرتبط با توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به صورت هدفمند و مشترک به ایفای نقش به پردازند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد اظهار کرد: اگر چه عوامل اجتماعی موثر بر سلامت تا حدود زیادی شناخته شده هستند، اما ضرورت دارد مولفه‌ سلامت در سیاست‌گذاری‌های خرد و کلان مورد توجه قرار گیرد و جنبه عینی و عملیاتی پیدا کند.

چمن در ادامه بیان کرد: عده‌ای به راحتی و بدون مشکل می‌توانند به بالاترین سطح سلامت برسند، عده‌ای نیز لنگ‌ لنگان می‌توانند، اما با عوارض، چالش‌ها و مشکلات و برخی نیز کوله‌باری از مشکلات بر دوش دارند و رسیدن به سطح بالای سلامت برای آنها کار سختی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد تصریح کرد: توسعه پایدار بدون انسان سالم محقق نمی‌شود و سیاست‌های که مضر هستند برای توسعه پایدار باید اصلاح شوند.

وی با بیان اینکه شرایط زندگی برابر داشته باشیم باید از بدو تولد در این خصوص تلاش کنیم، افزود: آنچه منجر به نابرابری‌ها در ابتلاء به بیماری‌ها می‌شود، نابرابری‌های عمومی و اجتماعی است.

چمن گفت: اگر دنبال برابری در سلامت هستیم، نمی‌توانیم به رشدهای نابرابری در عوامل اجتماعی و دهک‌های پایین بی‌توجه باشیم. یکی از شاخص‌های توسعه در هر جامعه‌ای مرگ و میر مادران باردار است که باید سعی در کاهش این شاخص کنیم.

همچنین رحیم استوار، دبیر علمی این همایش و رئیس مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: ۴۸۸ مقاله به این همایش ارسال شد که ۴۲۱ مقاله مرتبط با همایش در کمیته علمی داوری شد.

وی با بیان اینکه ۳۳۴ مقاله در قالب پوستر و سخنرانی انتخاب و پذیرفته شدند، اظهار کرد: ۵۵ مقاله از این تعداد به صورت سخنرانی و ۲۷۹ مقاله به صورت پوستر بودند.

استوار به اهداف این همایش ملی اشاره کرد و گفت: تبیین عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، تعیین برابری موثر بر سلامت، تدوین جایگاه سایر بخش‌های مرتبط با سلامت و راهکارهای جلب همکاری و مشارکت بین بخشی در راستای ارتقای سلامت از مهمترین اهداف این همایش بوده است.

دبیر علمی همایش آموزش، حمل و نقل، اشتغال، محیط، سرمایه اجتماعی، جمعیت، توسعه، نظام ارائه، اقتصاد، مدیریت و قانون را از مهمترین محورهای همایش ملی عوامل اجتماعی و نابرابری‌های سلامت عنوان کرد.

این همایش از ۱۲ الی ۱۴ اسفندماه به مدت سه روز در سالن کنعانی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد