تاریخ درج خبر : 1393/12/15
کد خبر : ۴۶۳۰۰۷
+ تغییر اندازه نوشته -

۱۸۳۰ هکتار از منابع طبیعی تصرف شده بازگردانده شد/ ۸۵۰۰ هکتار به زیر کشت گیاهان دارویی رفت

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: با خلع ید افراد بیش از  ۱۸۳۰ هکتار از منابع طبیعی تصرف شده استان از دست افراد سودجو خارج شد.

به گزارش سایت استان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، نشست خبری اصحاب رسانه با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلیویه و بویراحمد در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

DSC00006

در این جلسه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری در ابتدای صحبت های خود از همه خبرنگاران تشکر و قدردانی کرد و نقش رسانه ها را در زمینه حفاظت از منابع طبیعی بسیار موثردانست و گفت: در بسیاری از موارد وقتی ما برای حفظ منابع طبیعی بر اساس قانون موضع می گرفتیم، عده ای فشار وارد می کردند ولی وقتی رسانه ها واقعیات و اخبار را منعکس می کردند این فشار بر ما کم می شد و لذا از رسانه ها تشکر می کنم.

بهشتی فرد در مورد اهمیت نقش رسانه ها در اشاعه فرهنگ منابع طبیعی بیان کردند: نقش رسانه ها در اشاعه فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی کمتر از فعالیت های اداره منابع طبیعی نیست . نقش آن ها در این زمینه همسو با ما و حتی در بسیاری موارد بیشتر از ما می باشد.

بهشتی فرد در این نشست به ارائه عملکرد اداره منابع طبیعی و آبخیزداری پرداخت.

وی اعلام کرد: امسال برای اولین بار روی جلد پیک های نوروزی برای دانش آموزان مقطع ابتدایی موضوع و اهمیت منابع طبیعی چاپ شده است.

وی مشارکت مردم در مسائل منابع طبیعی را اساسی دانست و افزود: با توجه به اینکه بیش از ۸۵% مساحت استان را منابع طبیعی تشکیل داده، لذا حفظ و احیا این میزان بدون مشارکت مردم و بهره برداران امکان پذیر نیست و امسال بیشتر پروژه های جنگل و مرتع با مشارکت وکمک بهره برداران صورت می گیرد.

بهشتی فرد به کاشت گیاهان دارویی در مساحتی بالغ بر ۸۵۰۰ هکتار از اراضی استان خبرداد و افزود: این گیاهان شامل کرفس، انغوزه، باریجه بوده و درآمدزایی خوبی برای بهره برداران دارد. درآمد حاصل از گیاهان دارویی برای بهره برداران در منطقه تنگ سرخ در سال گذشته بیش از یک میلیارد و دویست میلیون تومان بوده که این درآمد از درآمد حاصل از دامداری بیشتر می باشد.
بهشتی فرد به جنگلکاری های انجام شده در مناطق گرمسیری اشاره کرد و گفت: درمناطق گرمسیری طرح های بادمکاری را داشتیم و در استان بالغ بر ۸۷۰۰ هکتار جنگلکاری با احتساب مناطق غنی شده جنگل داشتیم. وی به ویژگی مثبت این طرح‌ها اشاره کرد: از گونه های بومی استفاده کرده ایم که سازگاری بالایی به آب و هوای منطقه دارند و نسبت به خشکی مقاوم اند. همچنین عملیات بذرکاری در استان انجام داده ایم که نسبت به نهال کاری هزینه کمتری دارد و تاثیر خشکسالی های اخیر بر این بذرکاریها کم بوده است به گونه ای که با وقفه بارندگی، این بذرها رشد کرده اند.
بهشتی فرد طرح های اجرا شده توسط منابع طبیعی در استان را به عنوان طرح هایی الگو ونمونه و پایلوت از طرف سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور دانست. ایشان همچنین تعرض کمتر در مناطق بادامکاری شده اشاره کرد و گفت: در جاهایی که بادامکاری شده و مردم نیز مشارکت داشته اند تعرض و تصرف از عرصه های منابع طبیعی به صفر رسیده است.

بهشتی فرد همچنین افزود: با تعامل با دستگاه قضایی به راهکار خوبی رسیده ایم و اجازه برخورد با متهمین در بدو تخریب و تصرف منابع طبیعی به اداره کل منابع طبیعی داده شده است. وی به خلع ید ۱۸۳۰ هکتار از اراضی تصرف شده اشاره کرد که توسط اداره منابع طبیعی در همان ابتدای تصرف خلع ید شد.

وی همچنین به قلع و قمع عملیات انجام شده در اراضی تصرفی اشاره کرد و اعلام کرد : بدون هیچ واهمه و با همکاری دستگاه قضایی و انتظامی عملیات قلع و قمع را انجام داده‌ایم. اگر احکام را اجرا نکنیم تخریب منابع طبیعی راحت می شود.

بهشتی فرد در این نشست به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در مورد کارهای آبخیزداری اذعان داشت: در مورد سد سازی اگر دچار افراط شده ایم در مورد منابع طبیعی خیلی کم توجهی شده است. وی پیشگیری یعنی حفظ آب و خاک توسط پوشش گیاهی را مهم تر از درمان یعنی ایجاد سازه و حفظ آب در پایین دست حوزه ها دانست و گفت: با آنکه کار اصلی را منابع طبیعی در حفظ و توسعه آبهای زیزمینی انجام می دهد اما اعتبارات کمی در این زمینه دارد.

بهشتی فرد در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود گیاه بیلهر در میدان اصلی شهر پاسخ داد: متاسفانه فرهنگ منابع طبیعی باید به معاوف عمومی تبدیل بشود که نشده است و کل نیروهای منابع طبیعی که به ۲۰۰ نفر می رسند قادر به جلوگیری از ریشه کنی بیلهر نخواهند بود ولی با کار فرهنگی میتوان جلوی این تخریب را گرفت و علاوه بر اداره منابع طبیعی همگان وظیفه دارند از انقراض این گیاه و سایر گیاهان مثل کرفس، کنگر جلوگیری کنند و رسانه ها باید در این زمینه فرهنگ سازی کنند.

بهشتی فرد در مورد سنگ شکن های کوهی گفت: در ۶ ماه اخیر که من آمده ام هیچ مجوز سنگ شکن در اراضی استان که بالای ۵% پوشش جنگلی دارند نداده ام. من نمیخواهم با توسعه استان مخالفت کنم اما وقتی توسعه برای ما معنا دارد که زیربنای امر توسعه یعنی منابع طبیعی حفظ شود. لذا در جایی که خلاف قانون و مقررات است اجازه احداث سنگ شکن را نخواهم داد. وی همچنین اشاره کرد که استاندار نیز از این مساله حمایت می کند و احداث سنگ شکن در این اراضی را نمی پذیرد.

در این نشست رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بویراحمد نیز تایید کرد در سال جاری هیچگونه مجوز به سنگ شکن ها در اراضی ملی در هرستان بویراحمد نداده ایم.

سعید نظری پیرو صحبتهای مدیر کل تصریح کرد: در مناطقی که قرار است سد خرسان و تنگ سرخ احداث شود پیشنهاد شده است به علت زیر آب رفتن و هدررفت منابع موجود، مساحت مورد نظر جهت تامین مصالح استفاده شود.

وی به همایش پیاده روی در روز جمعه در شهرهای استان اشاره کرد و از همگان جهت شرکت در این همایش دعوت بعمل آورد.

در این نشست از آقای محمدحسین آریا همیار طبیعت تقدیر و تشر شد. آقای آریا در سخنان خود طبیعت را آشتی دهنده تمام موجودات دانست. ایشان همچنین گفت طبیعت جای دیدار همه موجودات است.

آقای آریا به کاشت درختان در منطقه نرماب اشاره کرد و گفت : ۲۰ سال به صورت متناوب و ۷ سال است مداوم درخت می کارم و بیش از ۱۰ هزار درخت بلوط بالای ۶ ساله دارم. ۱۲ نوع دخت کاشته ام که بعضی از آنها در منطقه اصلا وجود نداشتند. آقای آریا همچنین افزود: مشکلات زیادی در این مسیر برایم پیش آمده است ولی تا به حال حتی یک ریال بابت این کا نگرفته ام.

آقای آریا به تاثیر درختان بلوط در استان اشاره کرد و گفت: بر اساس فیلم مستندی که دیه ام در کاشان و مرکز ایران روزانه ۵۰ نفر در سالهای قحطی از بین می رفتند ولی در استان ما درسالهای قحطی هیچ مرگ و میری وجود نداشت واین بخاطر وجود همین جنگلهای بلوط می باشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد