تاریخ درج خبر : 1393/12/17
کد خبر : ۴۶۳۰۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -

انسان های بزرگ را به راحتی از دست ندهیم!

چرا خودکشی می کنیم؟
انسان های بزرگ را به راحتی از دست ندهیم !
خودکشی رهایی از زندگی فلاکت بار یا به معنای اعتراض است ؟
آیا کسی که خودکشی می کند از زندگی می ترسد یا کسی که زندگی می کند از مرگ ؟
و خیلی سوالات متداول دیگر که این روزها بیشتر از هر زمانی به ذهن ما خطور می کند.
در جامعه البته بصورت عامیانه شخصی که خودکشی می کند با عنوان های سخیفی همچون انسان ضعیف ، بی ایمان و یا کسی که به پوچی رسیده یاد می شود در صورتیکه اینطور نیست .
در علم روانشناسی علاوه بر تصمیم ، انگیزه و شهامت بسیار بالا لازمه خودکشی می باشد ، پس این افراد در کارهای خود با انگیزه با جسارت و مصمم هستند و در نتیجه انسان های بزرگی می باشند ، نگذاریم این انسان های بزرگ به راحتی جان بدهند که علاوه بر جای خالی ایشان و ایجاد حفره های عمیق عاطفی و شوک روحی بزرگ به خانواده و هم سن و سال های خویش ، این فعل منجر به ناهنجاری های عظیمی در اجتماع می شود و شاید به نوعی گاهی برای رسیدن به خواسته های غیر معقول نزد سایرین مرسوم شود و خود آگاه یا نا خود آگاه انسان های درگیر این موضوع یکی پس از دیگری از بین بروند .
طبق آمار بیشترین رده سنی خود کشی در ایران بین ۱۵-۲۵ سال می باشد ، رده سنی که شخص به صورت نیمی از خانواده و نیمی از جامعه تحت تاثیر است .
گاهی برخوردهای نا مناسب خانواده ها و یا اولویت بندی های اشتباه برای خوشبختی فرزندان ، ناخواسته باعث جرقه ای در جهت افسردگی و ایجاد وضعیت نابسامان فرزندانمان شود .
از طرفی توجه کرده اید بعضی مسئولین و شخصیت های سیاسی بیشترین حضور خود را بین مردم صرفا در مراسمات خاکسپاری ، عزا و فاتحه خوانی و ازاین قبیل سپری می کنند که این هم به نوعی کاری پسندیده است اما حد و حدودی دارد و کمتر اتفاق می افتد در جشنواره ها ، سینما ، جشن های عروسی و تولد که دیگر نگو شرکت کنند . خود به خود این روابط باعث عادی شدن مرگ در ذهن ایشان می شود و با جمله مرگ حق است خود را راضی می کنند . همه انسانها مطمئن هستند که روزی از دنیا خواهند رفت و هیچ شکی نیست و بقول معروف دیر و زودی دارد و سوخت و سوزی ندارد .
بله مسئولین محترم مرگ حق است اما خودکشی عرش پروردگار را به لرزه در می آورد ، چرا ما عادت کردیم که به این راحتی از کنار این قضایا بگذریم و خود را به ساده ترین شکل قانع کنیم .
ما همیشه فکر می کنیم که اتفاقات برای همسایه ، همشهری و یا افراد دیگر جامعه رخ می دهد و نمی خواهیم قبول کنیم که این اتفاقات ممکن است گریبان خود و خانواده مان را بگیرد پس به هوش باشیم !
متاسفانه رفتن افراد پیش روانپزشک این روزها بسیار عملی ناپسند در جامعه تلقی می شود ! کما اینکه به واقع تمام افراد جامعه به نوعی هر از چند گاهی نیاز به مراجعه به روانپزشک دارند و امتحان کنید گاهی یک جلسه مشاوره خیلی از مشکلات روحی و روانی ما را سهل می کند . پس نیاز به فرهنگ سازی در این زمینه به نوعی می تواند کمکی عظیم به بهبود شرایط داشته باشد .
ارتباط های صمیمی پدر و مادر با خود و فرزندان و همچنین ارتباط صمیمی خواهر و برادر و توجه به خواسته های معقولشان و توجیح منطقی برای فراهم یا عدم فراهم این خواسته ها از دیگر موارد مورد توجه است .
مسئولین با ایجاد کارگروهایی جهت تغییر نوع نگاه و انتظارات این افراد از اجتماع برای مقابله با این پدیده شوم گاهی می تواند حداقل جلوی خیلی از علت های معلوم خودکش را بگیرد .
در ضمن لطفا مراسمات این قربانیان را به چشم جلسات تبلیغاتی انتخاباتی نگاه نکنیم.
ما روزی باید در محضر پروردگار متعال پاسخگو باشیم .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • alidolatkhah گفت:

  ahsan jenab mohnds parichehr

 • با سپاس فراوان از جناب پریچهر بخاطر مطالب ناب و با ارزششون
  امیدوارم که هیچ عضو خانواده ای قربانی خوئکشی نشود!!!!

 • سعیدبخشوده گفت:

  با تشکر خدمت مهندس پریچهر که اینحقیر را به یاد استادم مرحوم پریچهر میاندازد.کسی که درسهای زیادی از او گرفتم .مجید جان زندگی خالی از معنویت و شناخت خود و مخلوق اخرش خودکشی است البته حاکمیت نیز بی تاثیر نیست

 • ناشناس گفت:

  سلام موضوع خوبی بود اما شما شناخت کافی نسبت به دلایل مسایل خودکوشی ندارید . و برداشت شما خیلی سطحی بود.

  • خخخخخ گفت:

   ناشناس جان شما که نوشتی خودکوشی ;-) فقط خواستی یه چیزی گفته باشی ها، عجب اگر تخصصی تر می نوشت که کلا قاطی می کردی :-)

 • کباب کوبیده گفت:

  مهندس نکنه برای مجلس برنامه داری ;-)
  پریچهر جان از مرگ عاطفه ها بگو
  کیفت تخته نشستی مقاله نوشتی
  خدا همرات شوخی میکنم

 • سادات گفت:

  درود بر شرفت سید احسنت باعث افتخار هستی مهندس، حرف حق زدی

 • مستر گفت:

  بسیار عالی جناب مهندس
  این همه بودجه فرهنگی تو کشور هزینه کار های الکی میشه کسی بفکر خودکشی نیست

 • افشون گفت:

  طبیعی هست وقتی افکار مسئولین با عزا پرورده شود خودکشی برایشان بی معنی هست !

 • کرامت اله دل اویز گفت:

  راه درمان و نزدیک نشدن به این عمل اشتباه ایمان تنها و تنها به خودته ..
  در انجام یک جرم تنها یک زن یا یک مرد مقصر نیست بلکه همه اجتماع مقصرند
  خودکشی منحصر به کشور ما هم نیست و در سایر کشورها هم به حدی بوده که سازمان بهداشت جهانی و انجمن بین‌المللی پیشگیری از خودکشی تصمیم گرفته‌اند روز ۱۰ سپتامبر را به عنوان روز جهانی پیشگیری از خودکشی نامگذاری و برای آگاه‌سازی مردم و جلوگیری از این اتفاق تلاش کنند.

 • ر-غ گفت:

  تشکر از زاویه نگاهتان کشکی متخصصین علم روانشناسی به علل خودکشی و علل عدم اقبال مردم از خود می پرداختند و با ترغیب مردم به انجام مشاوره های علمی و درست از بسیاری از حوادث ناگوار وجمله خودکشی، دگرکشی، بزه کاری و…….پیشگیری کنند

 • معصومیت از دست رفته گفت:

  کاش خیلی از این مسئولین نصف شما ……. داشتند و دلشون بحال ملت می سوخت درود بر شما

 • امیر نظام گفت:

  like

 • بهروز خواجوی گفت:

  با تشکر فراوان خدمت مهندس پریچهر متن عالی بود. به عقیده من اگر نگرشمان را به زندگی، کارمان،گروه و عشقمان عوض کنیم زندگی حتما بهتر خواهد شد

 • بهروز خواجوی گفت:

  با تشکر فراوان خدمت مهندس پریچهر من اعتقاد دارم اگر نگرشمان را به زندگی، کارمان،گروه و عشقمان تغییر دهیم زندگی حتما تغییر خواهد کرد

 • جوان سیرت گفت:

  بسیار شیوا و روان مطلب را بیان نمودید و واقعا این روزها خودکشی معضل بزرگی برای استان ما شده است که بیشتر هم شامل خانم های جوان بوده.

 • زندگی سبز گفت:

  با تشکر از مهندس پریچهر بابت انتخاب موضوعشون و صحبتهای خوبشون. متاسفانه ما شاهد زیاد شدن خودکشی هستیم اونم در سنین کم. و جوانهای ما در معصومیت فکری دست به کار غیر قابل جبرانی میزنن که به عقیده من نشانگر ضعیف بودن نیست و نشانگر فکر معصوم و شکوفا نشده جوانها و نوجوانهای کم تجربه است که هر کدام به نحوی مورد کم لطفی قرار میگیرند…

 • ناشناس گفت:

  عالی بود..اصولا ما مردمی مرده پرست هستیم..و همیشه نوش دارو رو بعد از میگه سهراب می خوایم

پربازديد