تاریخ درج خبر : 1393/12/17
کد خبر : ۴۶۳۱۰۸
+ تغییر اندازه نوشته -

معاون عمرانی استاندار: روستاهای پیرامونی یاسوج به این شهر الحاق می‌شوند

معاون عمرانی استاندار کهیگیلویه وبویراحمد تاکید کرد: الحاق روستاهای اقماری اطراف شهر یاسوج درقالب نواحی و یا مناطق جدید به این شهر از نظر مسایل فنی و شهرسازی مورد تایید قرارگرفته است.

پژمان نیک اقبالی در نشست شورای فنی کهگیلویه وبویراحمد افزود: مسایل سیاسی،اجتماعی، فرهنگی و امنیتی آن نیز در کارگروه ویژه ای با مدیریت حوزه معاونت سیاسی و امنیتی استانداری بررسی خواهد شد.

قرار است روستاهای مهریان، بلهزار، مادوان های علیا و سفلی در منطقه سررود شمالی در قالب یک ناحیه جدید به شهر یاسوج الحاق شوند.

پیشنهاد دیگر شورای فنی استان نیز این است که مادوان علیا همچنان به عنوان یک شهر مستقل باقی بماند و مناطق مهریان، بلهزار و مادوان سفلی نیز به آن الحاق شوند.

به گفته نیک اقبالی بر اساس بررسی های انجام شده این پیشنهاد قابل پذیرش و تایید مردم و اهالی مناطق مهریان و بلهزار نیست.

وی بیان کرد: الحاق روستاهای دو منطقه سر رود شمالی و جنوبی اطراف یاسوج از ماه ها پیش در دستور کار معاونت عمرانی استانداری قرار گرفته بود.

نیک اقبالی ابراز داشت: این موضوع اکنون پس از بررسی دقیق، جامع و نظرات فنی کارشناسان تهیه و تدوین شده که نتیجه و برآیند کلی آن حاکی از الحاق این روستاها در قالب نواحی جدید به شهر یاسوج است.

نیک اقبالی گفت: بروز مشکلات و معضلات روزافزون در این روستاها دربخش های مختلف فنی، شهرسازی، فرهنگی، اجتماعی ، بهداشت محیط چالش های زیادی را فراروی متولیان امور قرار داده است.

معاون استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: در برخی از این مناطق معابر بالای هشت متر وجود ندارد در حالی که استاندارد باید حدود ۴۰ متر باشد.

وی تصریح کرد: هم اکنون شهر یاسوج علاوه بر ارایه خدمات شهری با جمعیتی افزون بر ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار نفر در محدوده خود مشغول خدمات دهی به جمعیت روزافزون مناطق و روستاهای حاشیه این شهر است.

نیک اقبالی اظهار کرد: این مناطق به دلیل رعایت نکردن اصول و ضوابط فنی و اجرایی لازم در ساخت و سازها خدمات دهی سایر دستگاه های خدمات رسان را نیز با معضلات فراوانی مواجه کرده است.

راهبرد و نتیجه بررسی طرح جامع از سوی معاونت عمرانی استانداری کهگیلویه وبویراحمد در زمینه روستاهای اطراف شهر یاسوج در منطقه سررود جنوبی نیز این است که روستای سروک به شهر یاسوج ملحق شود.

روستاهای تل خسرو و سرآبتاوه نیز در قالب نواحی و مناطق جدید به شهر یاسوج الحاق شوند.

این در حالی است که کارشناسان و مدیران اجرایی عضو شواری فنی استان نیز از انتخاب عناوین و ایجاد شهرهای جدید در اطراف یاسوج به شدت مخالف هستند و معتقدند که این روستاها در قالب نواحی و به عنوان یک مدیریت واحد به شهر یاسوج ملحق شوند.

شهردار یاسوج نیز که پیش از این موافقت کلی خود را از الحاق این مناطق به شهر یاسوج اعلام کرده بود خواستار تشکیل کارگروه های ویژه برای بررسی دقیق تر این موضوع شد.

محمدعلی جاوید یادآور شد: در صورت موافقت و تایید نهایی آن نیز استانداری باید اعتبارات ویژه ای را برای ساماندهی و کاهش معضلات و مشکلات متعدد این روستاها اختصاص دهد.

فرماندار شهرستان بویراحمد نیز با تایید و موافقت کلی الحاق روستاهای اطراف یاسوج به این شهر، گفت: باید موضوعات و مسایل اجتماعی این مهم نیز با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

هوشنگ یاری پور افزود: بیش از ۱۵ سال است که موضوع ساماندهی روستاهای اطراف شهر یاسوج در دستور کار متولیان امر در دولت های مختلف قرار گرفته ولی تاکنون به نتیجه مطلوبی نرسیده است.

وی یکی از راهبردهای اساسی برای ساماندهی و برون رفت این مناطق از معضلات و مشکلات موجود را الحاق آنها به شهر یاسوج دانست.

به گفته برخی مسوولان و کارشناسان حوزه اجتماعی بهزیستی بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد آسیب های فرهنگی و اجتماعی از جمله طلاق و گرایش به مواد مخدر و کودکان کار مربوط به مناطق بلهزار و مادوان است و این منطقه علاو بر مشکلات اقتصادی وفرهنگی به عنوان یک نقطه آسیب زا در زمینه مسایل اجتماعی بشمار می رود.

تصاویر و اسلایدهایی که کارشناس حوزه فنی استانداری در نشست شورای فنی نیز ارایه کردند حکایت از وجود یک فاجعه بزرگ در حوزه های فنی واجرایی روستاهای مجاور شهر یاسوج بود.

بوی تعفن لجن، دفع غیربهداشتی فاضلاب، کنده کاری ها و چاله و چوله های کوچه ها همراه با انباشت نخاله های ساختمانی رها شده در کنار مناطق مسکونی زندگی را سال هاست که بر ساکنان این مناطق تلخ کرده است.

درکنار این ساختار نامتناسب و ناموزون ساخت و سازهای غیراصولی نیز انبوهی از آسیب های فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی را باید دراین مناطق جستجو کرد.

به گفته کارشناس دفتر فنی استانداری بیش از ۷۰درصد کوچه ها بویژه در منطقه مهریان و بلهزار بن بست است.

آمارها نشان می دهد که بیشترین مهاجرت های بی رویه روستایی از سایر نقاط استان به همین مناطق بوده است تا جایی که میزان رشد جمعیت در مدت پنج سال از ۸۵ تا سال ۹۰ در منطقه سرآبتاوه حدود ۲۶ درصد بوده است.

جمعیت فعلی روستای سرآبتاوه بر اساس آمار خانه های بهداشت اکنون بیش از ۱۶هزار نفر است.

نرخ رشد جمعیت در روستای سروک اکنون ۸/۶ با جمعیت حدود چهار هزار و ۴۱۵ نفر است که ظرف دو سال آینده نرخ رشد در این منطقه به ۱۰ درصد نیز می رسد.

جمعیت فعلی مناطق مهریان، بلهزار و مادوان نیز افزون بر ۳۵هزار نفر اعلام شده است.

بیش از ۲۸درصد جمعیت حدود ۲۴۳ هزار نفری شهرستان بویراحمد در حریم شهر یاسوج واقع شده است.

کل مساحت و محدوده شهر یاسوج نیز هفت هزار و ۷۸۲ هکتار است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد