تاریخ درج خبر : 1393/12/20
کد خبر : ۴۶۳۳۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -

برگزاری همایش توسعه‌ی کشاورزی پایدار در دانشگاه پیام نور دهدشت/ تصاویر

از ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه ۱۸ اسفندماه اولین همایش درون دانشگاهی پیام نور دهدشت با موضوع توسعه‌ی کشاورزی پایدار و صیانت از منابع طبیعی با حضور جمع کثیری از دانشجویان، اساتید، کارکنان و مسوولین شهرستانی در سالن اجتماعات دانشگاه پیام نور دهدشت برگزار شد.

IMG-20150309-WA0025
در آغاز این همایش رییس دانشگاه پیام نور دهدشت ضمن خیر مقدم به مدعوین و تبریک هفته درخت کاری به اهداف این همایش اشاره و اجرای چنین همایش هایی را در راستای نیاز سنجی شهرستان و وظیفه‌ی ذاتی دانشگاه برشمرد.

دکتر کارگر در بخش دیگری از سخنان خود ایجاد سدها و مهار سیلاب ها را در ایجاد کشاورزی پایدار ضروری دانست و به برخی از مزایای جنگل و درخت کاری از جمله مبارزه با آلودگی هوا، فضایی برای تفرج و تفریح ، زمینه ای برای حفظ خاک و جلوگیری از آبرفت خاک و استفاده های ابزاری در صنایع چوب و ساختمان و لوازم منزل اشاره و آیات و روایاتی را در خصوص صیانت از درخت و جنگل بیان کرد.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کهگیلویه ضمن ارایه‌ی مقاله‌ی خود مهمترین راهکارهای توسعه‌ی کشاورزی را احداث سدها، مهار آبهای سطحی، کنترل آبخیزداری، بکارگیری شیوه های آبیاری نوین و احداث باغات در اراضی شیب دار دانست این مسوول از مجموعه دانشگاه پیام نور به خاطر اجرای این همایش قدردانی کرد و بیان داشت: سالها شهرستان نیاز به اجرای چنین همایش هایی داشت.

آویزش سخنران بعدی بود که ضمن ارایه مقاله خود، انفال و منابع ملی را بیت المال مسلمانان دانست و صیانت از آن را وظیفه ی همگانی بیان کرد و نقش جامعه ی دانشگاهی و دانشگاه پیام نور را در ایجاد فرهنگ سازی برای توسعه ی پایدار منابع ملی و طبیعی بسیار ارزنده توصیف نمود.

سپس سایر اساتید دانشگاهی به ارایه مقالات خود پرداختند.

خاتمی پور وجود فلزات سنگین در آب و خاک را سبب تجمع در ریشه گیاهان دانست و بیان داشت: این امر باعث ایجاد آلودگی در زنجیره های غذایی می شود.

آقای حق پرور نیز تاثیر گاز گلخانه ای متان بر گرمایش جهانی را باعث افزایش آلودگی محیط زیست دانست.

آخرین سخنران سرکار خانم کریمیان بود که اظهار داشت: ردیاب رنگی یانسیو ۴ آر یک ردیاب مفید و جدید در بحث انتقال املاح و انتشار آلودگی می باشد.

در پایان این مراسم مسئولان و مهمانان این همایش یک اصله نهال را در محوطه دانشگاه غرس کردند.

گزارش و عکس: مسعود آرام

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد