تاریخ درج خبر : 1393/12/21
کد خبر : ۴۶۳۳۸۹
+ تغییر اندازه نوشته -

نورمحمدمجیدی در زمینه تاریخ و جغرافیای این استان بن‌بست شکنی کرد/ مجیدی احیاء کننده تاریخ محلی استان است

مراسم بزرگداشت نورمحمد مجیدی کرایی، محقق، مورخ، نویسنده و شاعر نام آشنای هم استانی به همت انجمن علمی تاریخ دانشگاه یاسوج برگزار شد.

nm10

در این برنامه که در سالن اجتماعات این دانشگاه و با حضور مدیرکل امور اجتماعی استانداری، اساتید، دانشجویان و جمعی از فرهنگ دوستان برگزار شد، دبیر انجمن علمی دانشگاه یاسوج به ارائه زندگینامه و آثار علمی نورمحمد مجیدی کرائی پرداخت و در ادامه نیز نماهگنی از آثار وی پخش شد.

مجیدی در زمینه تاریخ این استان بن‌بست شکنی کرد

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این مراسم گفت: مجیدی در زمینه تاریخ و جغرافیای این استان بن بست شکنی کرد.

حجت الاسلام میرمحمدی افزود: در زمان فقر منابع علم و ایامی که موضوع نویسندگی در این استان رایج نبود، بن بست شکنی که این مرد بزرگ انجام داد، زمینه ای شد که امروز فرصتی برای دیگر عزیزان در این زمینه هموار شود.

وی تاکید کرد: اعتقاد دارم این مورخ پیشکسوت، اعتماد به نفس را در بین جوانان و مردم استان زنده نمود و این کاری بسیار بزرگ بوده که شایسته تقدیر است.

میرمحمدی عنوان نمود: امروز این مراسم تجلیل و مراسم های مشابه دیگر در حقیقت تجلیل از خدمات ایشان به تنهایی نیست، بلکه تجلیل از علم و تحقیق و انسان دلسوخته ای است که برای اعتلای فرهنگ جامعه لُر حقیقتا متحمل تلاش و زحمات فراوانی شده است و فعلا در استان نویسنده ایکه این همه کتاب و مقاله در باب تاریخ و فرهنگ کهگیلویه و بویراحمد به رشته تحریر درورده باشد،نداریم.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری تاکید نمود: تجلیل از این نویسندگان و نام آوران وظیفه اصلی ماست و این افراد سرمایه های اجتماعی هستند که به راحتی به دست نیامده اند و باید قدر آنها را بدانیم.

وی با تاکید بر اینکه مجیدی از جمله مورخانی بود که سفرهای تحقیقاتی زیادی داشته و تنها به نشستن در کتابخانه ها اکتفا نمی کرد، عنوان نمود: این موضوع را اطلاع کافی دارم که این مورخ هم استانی در بین مردم و ایلات مختلف چه در این استان و یا استان های همجوار حضور یافته و به صورت رو در رو به ثبت وقایع تاریخی می پرداخت که یکی از دلایل ماندگاری آثار ایشان نیز می تواند همین موضوع باشد.

مجیدی احیاء کننده تاریخ محلی استان است

در ادامه این نشست، مدیر فرهنگی دانشگاه یاسوج نیز گفت: پاسداشت نورمحمدی مجیدی کرائی، در حقیقت پاسداشت تاریخ محلی استان کهگیلویه و بویراحمد است.

مجید باقریان با بیان اینکه این نویسنده پیشکسوت هم استانی احیاء کننده تاریخ محلی کهگیلویه و بویراحمد است، عنوان نمود: در زمانی که وی در بستری بیماری بود، بر بالین وی حاضر شدم و اولین جمله ایشان این بود که که کتابی دارم در رابطه با تاریخ استان در مرحله تایپ و ناقص است و امیدوارم از اینجا که مرخص شدم آن را تکمیل نموده و منتشر کنم که این نوع نگاه باید برای اهالی فرهنگ و هنر این استان و همچنین قشر دانشگاهی، مایه عبرت و درس آموزی باشد.

مدیر فرهنگی دانشگاه یاسوج در ادامه با بیان اینکه بخش عمده ای از عمر نورمحمد مجیدی صرف تاریخ و اعتلای فرهنگ و ثبت و ضبط داشته ها و یافته های این استان شده است، تاکید کرد: این داشته ها و یافته ها قبل از مرحوم مجیدی مکتوب نبود و هنر بزرگ وی این بود که استان را از قهقرای نداشتن تاریخ مکتوب نجات داد و این کاری سترگ و بزرگ بوده است.

وی تاکید کرد: می توان به جرات گفت عملکرد علمی و زحمات وی مصداق بارز این جمله است که آنگاه که انسان به دنیا می آید همه می خندند و خود گریه می کند و آنگاه که می رود خود می خندد و دیگران گریه می کنند و این هنر انسان بزرگ است.

به گزارش سلام دنا، مرحوم نورمحمد مجیدی کرایی، نویسنده بیش از ۱۴ اثر تاریخی مکتوب است که از مردادماه سال جاری در اثر سانحه‌ای در بیمارستان بستری شده بود و پس از ۶ ماه، در آخرین روز بهمن‌ماه سال جاری جان به جان آفرین تسلیم کرد.

این همایش در راستای تقدیر از زحمات علمی و تحقیقی وی در دانشگاه یاسوج برگزار شد.

منبع:سلام دنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ف.هادی پور گفت:

    روحشان شاد. اقدام انجمن علمی دانشگاه یاسوج در پاسداشت مقام و جایگاه اهل فرهنگ جای تقدیر دارد

پربازديد