تاریخ درج خبر : 1393/12/24
کد خبر : ۴۶۳۵۴۵
+ تغییر اندازه نوشته -

دیدن در بیمارستان شهید بهشتی یاسوج به جای شنیدن!

یکی از مخاطبان سایت استان با نام مستعار شین مطلبی در خصوص اجرای طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان شهید بهشتی یاسوج برای ما ارسال کرده است که در پی می‌آید:

۱۳۹۲۰۱۱۹۰۰۰۳۶۸_PhotoL

ضرب المثلی هست که می گویند “شنیدن کی بود مانند دیدن”. از طرح تحول نظام سلامت که یکی از دست آوردهای دولت جدید در حوزه بهداشت و درمان است زیاد شنیده بودم اما فرصتی پیش نیامد که از نزدیک این طرح را لمس کنم.
اینقدر در دولت گذشته برخی طرح های تبلیغاتی و ویترینی در کشور مطرح و اجرا شد و یا ناتمام ماند(همچون سهام عدالت یا طرح فرزند آوری و …) که اعتمادم نسبت به هر چه طرح دولتی است ضعیف شده بود.
وقتی طرح نظام سلامت مطرح شد نیز گمان می کردم این هم همانند همان طرح های دولت گذشته است و یک روز آن را در بوق و کرنا می کنند و فردا خبری از آن نیست.
خدا کند گذر کسی به بیمارستان و دوا و دکتر نخورد اما تقدیر مارا به بیمارستان شهید بهشتی یاسوج کشاند به واسطه بستری شدن یکی از بستگان در این بیمارستان.
هیچ وقت خاطره خوبی از بیمارستانهای یاسوج نداشتم. چه از نظر وضعیت فیزیکی و ظاهری و حتی بهداشتی و چه از نظر رفتار پرسنل و کادر درمان. همیشه فکر می کردم آدم اگر بمیرد هم نباید پا به این بیمارستانها بگذارد. در این بین بیمارستان شهید بهشتی که قدیمی ترین بیمارستان استان است که دیگر جای خود را داشت.
در سال ۹۰ که روزی از سر اتفاق پا به این بیمارستان گذاشته بودم آنچنان وضعیت مشمئز کننده ای در این بیمارستان دیدم که ببخشید یک هفته حالت تهوع داشتم.(عکسهای آن موجود است).حالا از قضا باید چند روزی میهمان همان بیمارستان باشم.
وقتی که بیمارمان را در بخش عفونی بستری کردیم دیدم از نظر فیزیکی شرایط با گذشته بسیار متفاوت است. دیگر از دیوارها و اتاقهای رنگ و رو رفته و کثیف خبری نبود و تخت ها و اتاق ها اگر از اتاق های هتل بهتر نباشد بدتر نبود. کمی امیدوار شدم اما باز هم نگران شیوه برخورد کادر درمان از جمله پرستاران بودم. چون می گفتند در این بیمارستانها اگر مریض بمیرد تا به پرستار التماس نکنی یا یقه اش را نگیری بالای سرش نمی آید. بر عکس این تصور پرستارهای این بیمارستان هم خوشرو بودند و هم به وظیفه شان تعهد کامل داشتند و این جای خوشحالی بود که آن چه که در خصوص بیمارستانهای شیراز و وضعیت رسیدگی به بیمار تعریف می کردند اینجا نیز در حال تحقق است.
اما نگرانی های ما تنها به این موارد ختم نمی شد و از همه مهمتر هم ما همراهان بیمار و هم بیمار نگران هزینه های درمان بودیم. تازه فکر می کردیم وقتی این همه وضعیت رسیدگی و هتلینگ بهتر شده پس پول بیشتری هم می گیرند.
بیچاره بیمار که بجای نگرانی از وضعیت بیماری اش نگران هزینه های روز ترخیص بود.( آخه مگه حقوق یک بازنشسته چقدره؟) البته شنیده بودم که در طرح نظام سلامت تنها ۱۰ درصد هزینه ها را بیمار پرداخت می کند اما گفتم شاید این هم معامله لری باشد و یک هزینه بالایی را اعلام می کنند و مقداری را کم می کنند.
اما این تصور من نیز وقتی نقش بر آب شد که برای تسویه حساب به صندوق بیمارستان رفتم. باورتان نمی شود که مبلغی که از ما گرفتند شاید پول صبحانه و نهار وشامی که بیمار طی این چند روز در بیمارستان خورد هم نمی شد.
اینجا بود که برای اولین بار آثار و مزایای مثبت طرح تحول نظام سلامت را به چشم خودم دیدم و درودی فرستادم به رییس جمهور و وزیر بهداشتش. همچنین به مدیریت این بیمارستان که هم با اجرای صحیح این طرح و هم مدیریت شایسته و خلاقانه تحولی اساسی در بیمارستان شهید بهشتی و در همه زمینه های آن ایجاد کرده است. البته این بیمارستان هنوز مشکلاتی در بخش فضای فیزیکی و تجهیزات دارد که نیاز به همکاری فرادستگاهی برای بهبود آن است. از جمله این مشکلات، خیابان کنار این بیمارستان است که هر روز با ترافیک شدیدی مواجه است و شورای ترافیک باید هرچه زودتر به داد آن برسد.
این مطلب را به این دلیل نوشتم که ما رسانه ها معمولا عادت داریم نیمه خالی لیوان را ببینیم و کمتر به حسنها و کارهای خوب توجه می کنیم و اگر هر دو نیمه لیوان دیده شود به طور قطع مشکلات جامعه بهتر حل می شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • دنا گفت:

    همینطوره،
    یکی از بستگان ما نزدیک به یک ماه بستری بود هزینه اش سی و چهار، پنج میلیون تومان می شد ولی ۸۰۰هزار تومان گرفتند.

پربازديد