تاریخ درج خبر : 1393/12/24
کد خبر : ۴۶۳۵۴۸
+ تغییر اندازه نوشته -

نوروز آمد! کجا برویم؟ کی برسیم؟ چگونه از وقت استفاده کنیم؟

سایت استان: محمد زرین

چمن خوش است و هوا دلکش است و می بی غش
کنون بجز دل خوش هیچ در نمی باید!

درمیان همه کشورهای دنیا،فارسی زبانان این شانس و شعف را دارند که نو شدن روز و سالشان همزمان است با جان دوباره طبیعت،پوشیده شدن جامه گل درگل بر تن خاک و دلپذیر شدن هوا!

این وضع را اگر به خاک ایران محدود کرده سنجش کنیم،باز استان به استان و گاه در یک استان شهرستان به شهرستان شرایط متفاوت می شود، واین یعنی بهشت بودن یک کشور برای گشت وگذار،و دقیقا همین جاست که …جز دل خوش هیچ در نمی باید،والبته جیبی کمی پرتر از خالی!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

باری! اگر دنبال سفری هستیم که در مهمانی های بعدسفر، باد درغبغب بیافکنیم که ما فلان جاها را رفته ایم که هیچ،اما اگر هدف بهترین استفاده از کمترین موجودی وهزینه،کمترین مدت وقت ومرخصی وکمترین راهپیمایی است قبل از هرچیز بدنیست بدانیم(سفر، امری تخصصی است ومثل خیلی از حوزه های دیگر فرد اگر متخصص نیست باید مقلد باشد، و مقلد هم که معلوم است،یا باید به کتب موجود مراجعه کند و یا بقول سعدی راه رفته را از رفتگان راه بازپرسد! ذیلا به چند پرسش عنوان مطلب پاسخ های داده می شود!

۱) کجا برویم؟! در پاسخ به این پرسش اول باید پاسخ چند پرسش دیگر داده شود!چقدر وقت دارید؟چقدر توان مالی دارید؟ چه وسیله ای را برای سفر انتخاب کرده اید!چقدر مسافت در توان شما و همراهان است که بپیمایید؟

اگر وضعیت کاری یا مشغله های خانوادگی شما اجازه سفرهای دور و دراز را نمی دهد،یا توان مالی تان محدود است،بهترین پیشنهاد برای شما سفر درون استانی است!اشتباه نکنید،اینکه سفر درون استانی پیشنهاد می شود نباید احساس ضعف به شما دست بدهد،به دوعلت،یکی اینکه باشرایط شما سازگارست،دیگر آنکه استان ما،یکی از بکرترین و پرجاذبه ترین استان هاست،واگر این مساله مورد قبول تان نیست پس مرغ همسایه غاز است.

کجای استان برویم؟

استان کهگیلویه وبویراحمد را ازین جهت چهارفصل نامیده اند که اگر به فرض یک هلی کوپترهمین فردا دراختیارتان باشد وبتوانید به چهارگوشه استان سفرکنید می توانید در همان یک روز هم دامنه های دنا دربرف ها قدم زده برف بازی کنید،دوساعت بعددر میان جنگل های بلوط اطراف یاسوج کباب راه بیاندازید،درحالی که درختان تازه جوانه زده اند،دوساعت سوم در دشتهای سرسبز چرام ودهدشت قدم بزنید و دوساعت چهارم در مسیر گرم و خشک بی بی حکیمه باشید که زمین و هوایش از سه جای پیشین کاملا متفاوت است.پس اگر در رویایتان دیدن همه ایران را دنبال می کنید بهترین نقطه شروع همین استان چهارفصل است.پس بطور خلاصه اگر به سفر درون استان مصمم شده اید،بهترین مقصد شما همان جایی باشد که تاکنون فقط اسمش را شنیده اید.به ترتیب ازمرکز استان که شروع کنیم بخاطر خیلی دلایل وازهمه مهم تر مرکز بودن یاسوج تقریبا جمعیت غالب به این شهرستان سفرکرده اند و به سایر شهرستانها به ترتیب اهمیت،دانشگاهی بودن و واقع شدن در مسیر اصلی گچساران،دهدشت،دنا چرام باشت،بهمیی لنده و سایر شهرهاوبخشها و… قرار دارند.پس دیدار با هم استانی ها درقالب سفر به طبیعت آن دیار که می تواند به همدلی بیشتر کمک کند را جدی بگیریم.

برنامه پیشنهادی اول:شروع سفر((یاسوج)) حرکت،صبح زود بسمت باشت، صبحانه در جنگلهای اطراف جاده باشت به چرام◀رفتن به دامنه کوه خامی،زیارتگاه شاه زینعلی،برگشت و ادامه مسیر بسمت چرام◀توقف در کنار رود زیبای شاه بهرام و صرف ناهار◀عصر،رسیدن به چشمه بلقیس و صرف عصرانه در باغ و یا اقامت یک شب در کمپینگ مقابل باغ در چادر،گفتنی است باتوجه به حضور شبانه روزی نیروی انتظامی دراین نقطه به لحاظ امنیت وضعیت مناسب است.صبح فردا حرکت بسمت چرام و دهدشت◀برای سفر از چرام به دهدشت می توان از جاده اصلی گذشت.اما چون باور شخصی نگارنده این است که (همیشه زیبایی ها در فرعی هاست)پیشنهادما به این شرح است.◀چرام بسمت روستای بلدان.بعد طبیعت بسیار زیبای شیخ حسین، ازآنجا بسمت چشمه کورسا،توقف و صبحانه در کنار چشمه کورسا،حرکت به سوی دوراهی(سرفاریاب.دهدشت).این دوراهی درست در دهانه تنگه معروف پیرزال است.و اگر برای سفر به دهدشت عجله ندارید،سفر به درون تنگه دست کم تا کنار زیارتگاه شاه حمزه و طبیعت شراب گوراب و صرف ناهار در این نقطه می تواند روزی دل انگیز را برای شما درست کند.◀برگشت به دهدشت،اقامت در این شهر. دو مجموعه آپارتمانی به اسم آریو برزن و بلادشاپور به اضافه مدارس آموزش و پرورش و یا چادرهای نصب شده در پارک دستغیب به انتخاب شما می تواند محل اقامت شما باشد.

برنامه صبح فردا. رفتن به بافت تاریخی بلادشاپور شامل مجموعه تاریخی کارونسرا، باقیمانده بازار معروف دهدشت، حمام ها، مساجد قدیمی چندبقعه زیارتی ازجمله امامزاده جابر، معصوم، بی بی عصمت و سلطان مهدی که بنای همگی تاریخی و همچنین زیارتگاه آقامیر در اطراف شهر قدیم در کنار اداره راه می تواند برنامه شما از صبح تا ظهر باشد، بخش دیگر شهرتاریخی، رواق است در خروجی دهدشت بسمت بهبهان.

اگر قصد اقامت بیشتر در کهگلویه دارید یک برنامه زیارتی طبیعت گردی بشما پیشنهاد می شود.

صبح زود عزیمت به سمت قلعه رییسی، ظهر اقامت و زیارت در کنار امامزاده سیدمحمود، عصر حرکت به سمت آبشاربزرگ کمر دوغ. بازگشت به سمت امامزاده و درصورت تمایل اقامت شبانه در زایرسرا. اگر هنوز حس ماجراجویی دارید و قصدتان کشف نقاطی است که ندیده اید، ادامه مسیر قلعه رییسی به طرف دیشموک و دیدن طبیعت زیبای این دیار است، زیارتگاه میرسالار هم از جاذبه های این مقصد می باشد.تاکید می شود همه برنامه را طوری تنظیم نمایید که در روشنایی روز در جاده باشید، چرا که جاده های این شهرستان نمره قبولی چندانی در اکثر حوزه ها کسب نمی کنند. ضمنا از دیشموک به استان چهارمحال هم راه هست ولی کیفیت مناسبی ندارد و پیشنهاد نمی شود.

بازگشت به دهدشت. و حرکت بسمت یاسوج، یا از مسیر باشت یا گچساران. ولی اگر هنوز وقت و تمایل دارید سه پیشنهاد متفاوت برایتان داریم.

اول◀دهدشت.سوق.لنده،سرآسیاب.لیکک،بهبهان،گچساران یاسوج
دوم◀دهدشت،چرام،تنگ دیل،گچساران،یاسوج
سوم.◀دهدشت،خیرآباد،گچساران یاسوج،که این سومی راه اصلی محسوب می شود.

در مورد مسیر اول،می توان یک برنامه پیشنهادی داد.رفتن به سوق،صبحانه در تپه های زیبای بلی بنگان،رفتن تا ساحل دریاچه سد مارون.برگشتن به سوق ◀حرکت بسمت لنده،خروجی سوق،بازدید از مزار زنده یاد حسین پناهی،ادامه مسیر،اگر دنبال دیدن جاذبه های تازه باشید، و البته به لحاظ حمل و نقل و امنیت مشکلی نداشته باشید، چندکیلومتر بعد از سوق،یک سه راهی قرار دارد، آن خروجی با یک جاده روستایی شما را می رساند به آبشار توف خیمه! آبشاری در یک تنگه زیبا، در دامن دژکوه که زادگاه حسین پناهی هم هست! البته آبشاردایمی نیست و به میزان بارش هم ربط دارد. بهتر است اول پرسیده شود! اگر شرایطش را داشته باشید می توانید شب در مجاورت روستا اقامت کنید. ادامه برنامه برگشت به سمت جاده اصلی،◀حرکت بسمت لنده توقف درکنار رود خروشان مارون. ورود به لنده، حرکت بسمت منطقه زیبای موگرمون، صرف ناهار، برگشت به لنده خروج از لنده بسمت لیکک بهمئی.

جاده لنده به بهمیی چند جاذبه گردشگری را در خود دارد بشرط آنکه از پیش بدانید خود جاده از ضعیف ترین جاده های استان است فلذا رعایت ایمنی واجب تر می نماید. دریاچه زیبا و طبیعی برم الوان دراین مسیر است. ساعتی را در کنار این دریاچه بگذرانید. ادامه مسیر شما را می رساند به روستاهای ممبی، سرآسیاب سپس تنگه زیبای ماغر. تنگه ای که هم خودش جاذبه ای فوق العاده است و هم آثار تاریخی سنگ نوشته های الیمایی با شهرت جهانی را در خود دارد. شرح مفصل این تنگه و آثار را باستان شناس هم استانی آقای نوروز رجبی در شماره بهمن ماهنامه معتبر سرزمین من منتشر کرده است. البته بازدید از آثار تاریخی نیازمند برنامه مجزا و آمادگی کافی و راهنماست. چرا که مسیر پیاده روی طولانی دارد. ادامه مسیر بسمت لیکک،از آنجا بهبهان و ادامه مسیر به انتخاب خودشما.

مسیر دوم.◀دهدشت،چرام،تنگ دیل،گچساران یاسوج. این مسیر هم جاذبه های طبیعی،تاریخی و زیارتی دارد.حرکت از چرام به سمت گچساران، سه راه فشیان، مستقیم، بین راه زیارتگاه سید جمال الدین، روبروی این زیارتگاه دریاچه زیبای سدکوثر قرار دارد. و اگر از کنار حیاط امامزاده جاده روستایی را دوسه کیلومتر بپیمایید، به روستای روبال می رسید که در مجاورت آن آبشارهای زرین روبال قرار دارد. حدود پنج آبشارپلکانی که در تنگه ای زیبا قرار دارد. برگشت و ادامه مسیر به سمت تنگه دیل، دو جاذبه مهم باقی می ماند، خود تنگه دیل که واقعا در بهار تماشایی است، و دوم روستای تاریخی مارین، روستایی پر از باغات و معماری پلکانی شبیه ماسوله.

مسیر سوم◀دهدشت،خیرآباد،گچساران،مسیر اصلی.در این مسیر می توان به روستاهای دهستان فیلگاه، منطقه حفاظت شده کوه خاییز، رودخانه خروشان خیرآباد، بنای تاریخی قلعه مدرسه اشاره نمود.

این مطلب ادامه دارد…

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • نازی گفت:

  جناب ناشناس جالبه در مابقی کامنت ها شما فقط به عنوان مخالف و ایراد گیر نظر میدید. انصافا اگه به حق بخواهیم بگیم سفرنامه های ایشان بسیار اگاه دهنده و حائز اهمیت هستند .
  تشکر از قلم شیوا تون جناب زرین

 • سعید گفت:

  سلام.نفس ورود به این حوزه و مطالعه پیرامون ان و ایجاد تسهیل سازی در انتخاب مسیر و مناطق حقیقتا” قابل تقدیراست.خداقوت

 • سمیرااحمدی گفت:

  سلام…متن بسیار زیبایی بود…من که از مسیر ها و اماکن پیشنهادی لذت بردم…همچین نقشه و برنامه ای رو درباره جاذبه های استان جایی ندیده بودم….به اشناهایی که اصالتا اهل شهرمون نیستن پیشنهادش میکنم…!
  نوروزتون مبارک :)

 • اشتاد گفت:

  جناب خان پیشاپیش عیدتون مبارک. ولا حال خش ایخو و جیب نصفه پول هم کارشه ایکنه .

 • زرین گفت:

  ناشناس عزیز.نوشته ام که این مطلب ادامه دارد.در ادامه به روش سفر بدون ماشین شخصی هم اشاره شده است.با درود

 • زرین گفت:

  ناشناس عزیز.با سپاس.آخر یادداشت نوشته ام ادامه دارد.از قضا بدون ماشین هم به بهترین نقاط کشور سفر کرد و دید.ضمنا همین استان خودمان تعداد ماشین مثلا در یاسوج کم نیست

 • ناشناس گفت:

  فکر می کنم پر حوصله هستی جناب زرین، تز گردشگری می دی و فکر نمی کنی همه ی اهالی استان ما ماشین ندارن اونایی هم که دارن همه ی این مسیرا رو بلدن .این حرفا رو یه جای دیگه بگو بیرون از استان.

پربازديد