تاریخ درج خبر : 1393/12/25
کد خبر : ۴۶۳۶۱۶
+ تغییر اندازه نوشته -

بویراحمد و دنا را دریابید!!

سایت استان: حبیب اله پیشوا

برای چندمین بار این هشدار داده می شود که بویراحمد و دنا، مخصوصاً شهر یاسوج را آنگونه که سزاوار است دریابید، امروزه نقطه نقطه بویراحمد و دنا از نقاط دیدنی استان و کشورمان محسوب می شوند، نه تنها آبشار و نقاط دیدنی یاسوج، سی سخت با کوه با عظمت دنایش بلکه از دور افتاده ترین نقطه لوداب، زیلایی، سادات محمودی تا برسد به سرچنار، سپیدار، تنگ سرخ، کاکان و … جزء بهترین مناطق دیدنی و خوش آب و هوای کشور می باشند.

اولویت اول توسعه استانمان گردشگری است که این نعمت و موهبت نصیب این دو شهرستان یعنی بویراحمد و دنا شده است، آیا می توان نقطه ای از این دو شهر را تصور کرد که به نوبه خود دیدنی و گردش پذیر نباشد؟

اگر بویراحمد و دنا جزء استان های دیگر می بودند امروزه از توسعه یافته ترین مناطق به شمار می رفتند

اگر بویراحمد و دنا جزء استان های دیگر می بودند امروزه از توسعه یافته ترین مناطق به شمار می رفتند، بودجه و اعتبار این دو شهرستان را نباید با معیار و ضابطه فقط جمعیت و یا سطح زیر کشت زراعت و باغ در نظر گرفت.

باید بپذیریم که یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است، بایدقبول کنیم که پایتخت طبیعت ایران است، قبول داشته باشیم که خانواده ای در استان وجود ندارد که حداقل یکی از اعضایش در یاسوج و یا در حال مهاجرت به این شهر نباشد.

مگر غیر از آن است که آمار مهاجرین به این دو شهر از سایر نقاط استان سیر نجومی پیدا کرده است!!

چالش های سرمایه گذاری در یاسوج

یاسوج امسال، آن یاسوج ده سال پیش نیست، از همه جهات قابل مقایسه نیست، یادم می آید سال ۱۳۷۶ که یکی از دوستان قصد احداث و ساخت و ساز ساختمانی در یاسوج و آنهم اولین ساختمان چهار طبقه را داشته است توسط خیلی ها منع می شد که یاسوج جای سرمایه گذاری نیست، تشویق می کردند که در شیراز و یا تهران سرمایه گزاری داشته باشد، در حال حاضر خیلی ها حاضر به سرمایه گزاری در این شهر و استان نمی باشند تا چه رسد به آن ایام!!

هنگامی که دانشگاه در این شهر افتتاح شد دانشجویان غیر بومی دنبال اجاره آپارتمان بودند ولی آپارتمانی وجود نداشت، اما امروزه ساخت و ساز در این شهر چهره ای دیگر به خود گرفته است، هر چند ساخت و سازها ساماندهی نشده و معماری در ساخت و ساز رعایت نمی شود ولی انواع و اقسام ساختمانهای چند طبقه احداث شده است که خود تحولی قابل توجه می باشد.

لزوم توجه فرا استانی به بویراحمد و دنا

مکرراً در مقالات و تحلیل های گذشته یادآوری کردیم که بویراحمد و دنا با دید فرا استانی نگاه شود، این مناطق نمود استانی و ملی دارند، آب و هوای طبیعی و خدادادی، قله های دنا، آبشارها و چشمه سارها این مناطق ایجاب می کند که نهایت دقت و توجه معمول شود.

اکنون که نزدیک به ایام عید و تعطیلات نوروزی می باشیم سعی شود که مشکلات سال گذشته در خصوص پذیرایی از گردشگران و مهمانان نوروزی تکرار نشود، مردم طبقه متوسط استان های جنوب مناسب ترین منطقه خوش آب و هوا را بویراحمد و دنا می دانند، از همین حالا همه نهادها و دستگاه های ذیربط متحداً بسیج شوند تا از گردشگران نوروزی به نحو احسن و در خور شان و منزلت آنان پذیرایی شود.

تکرار مشکلات نوروزی برای گردشگران قابل بخشش نیست

اگر امسال ذره ای از مشکلات سال گذشته تکرار شود، قابل بخشش نخواهد بود، مردم شریف ساکن در بویراحمد و دنا از هر منطقه و نژاد خود نیز نهایت استفاده را از این موقعیت با برخوردهای سنتی ( مهمانپذیری ) از این همه گردشگر نوروزی بنمایند.

یادمان نرفته که چند سال قبل فقط سه الی چهار رستوران در شهر یاسوج وجود داشت و در ایام تعطیلات نوروزی بعلت نبود مراجعه کننده تعطیل می شدند ولی امروز غالب بر دویست رستوران در این شهر وجود دارد و عمده فروش را در ایام نوروز دارند، پس همه اصناف، با آمادگی کامل و با برخورد صمیمی از این گردشگران استقبال تا هم خاطره ای خوب ار برخورد در ذهن مهمانان باقی بماند و هم از حضور آنان درآمد و رونقی اقتصادی را داشته باشند.

*مدیرمسئول سایت بشارنیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سارا گفت:

  سلام ممنون آقای پیشوا که به فکر استان هستید و ترکیدید انشاالله مسئولین هم به فکر بیوفتند

 • شهرام مومن نسب گفت:

  با سلام خدمت استاد بزرگوار و فهیم جناب آقای پیشوا

  دوستانی که رسانه ها را مطالعه می کنند باید به این درک رسیده باشند که حرف حق را باید پذیرفت.
  حقیقت از زبان هر کسی که باشد قابل احترام است آقای پیشوا از مشکلاتی حرف زدند که دغدغه همه هم استانی های دلسوز است و این مطالب ربطی به انتخابات نداشت.

 • طاهري گفت:

  باتشکراز أقای پیشوا شهرستان دنا وبه ویژه سیسخت زیبایهایش از بخشش الهیست .ومتاسفانه دولت دراین شهر که بخشب از أبروی گردشگری استان است کم کاری کرده است درروزهای تعطیلات که شلوغی وهجوم مسافر ان به این شهر زیاد است حتی احتیاجات اولیه از جمله دستشویی و …..برای این گردشگران موجود نیست

 • دشمن زیاری گفت:

  خندیدیم از هشدارت اقای… (پیشوا)

 • محمد گفت:

  جناب اقای پیشوا ج پیشبینی ما اینه زیر ده هزار نفر رای داری
  البته در حالت خوشبینانه
  قبلا کوچو بیی
  ای حنایل رنگی نیارن

پربازديد