تاریخ درج خبر : 1393/12/26
کد خبر : ۴۶۳۶۷۵
+ تغییر اندازه نوشته -

از حب قانون به قضیه نگاه کنید، نه از بغض مطهری

سایت استان: فضل الله یاری

می گویند که در زمانهای قدیم، نه خیلی دور، نه خیلی نزدیک، در دهی از دهات ایران مشهدی رجب نامی بود که از دار دنیا فقط یک خر داشت.از قضای روزگار شبی،‌ دزدی نابکار خر را از طویله می‌رباید.صبح با داد و قال مشهدی رجب همه جمع می‌شوند و بعد از فهمیدن ماجرا هرکسی نظری میدهد. یکی می‌گوید: عجب خر نفهمی بوده! اگر عرعر میکرد و جفتک می‌انداخت دزد فرار میکرد. دومی می‌گوید: مشهدی رجب،مرد حسابی این قفل کوچک که زدی به طویله مشکل دارد.

یک قفل بزرگ میزدی،دزد خر را نمی‌برد.سومی می‌گوید: آخر مرد حسابی اگر برای طویله چراغ میگذاشتی، دزد را می‌دیدی.چهارمی می‌گوید: اگر خوابت سبک بود می‌فهمیدی و پنجمی و ششمی و…مشهدی رجب دست بالا می‌برد و می‌گوید: خدایا از این داستان در عجبم که همه مقصرند الا دزد!

ماجرای واکنش ها به حمله برخی از افراد به علی مطهری در شهر شیراز شباهت اندکی به این ماجرا دارد.اگرچه برخی از افراد «همه» را مقصر اعلام نکرده اند، اما یک کار عجیب انجام داده اند و آن این که نماینده ای که به دعوت گروهی از دانشجویان برای سخنرانی در یک اجتماع با مجوز قانونی به شیراز سفر کرده وکتک خورده مقصر ماجرا جلوه می‌دهند، اما گروهی که در روز روشن قانون را به مسخره گرفته ونماینده مردم را کتک زده اند، چندان در معرض اتهام نیستند و بلکه در مواردی نیز مورد تشویق قرار می‌گیرند.

به نامه مهدی کوچک زاده نماینده فعلی مجلس بنگرید. وی که آشکارا نشان می‌دهد از این موضوع ناراحت نیست،با اشاره به برخی مواضع علی مطهری در چندسال گذشته او را مسبب این اتفاقات می‌داند. او در مقام نماینده ای که باید حافظ قانون باشد، بدون این که کوچک ترین اشاره ای به رفتارهای قانون شکنانه برخی افراد در این ماجرا کند، با تفسیری از مواضع مطهری در این چندسال او را مدافع (!)قانون شکنان قلمداد کرده و بدون توجه به فلسفه وجودی نهادهای قانونی وانتظامی کشور،لابد او را سزاوار چوب و چماق قانون شکنان دیگر می‌داند. صرف نظر از درستی ویا نادرستی قضاوت او درباره مطهری، از نظر او اشکالی وجود ندارد که قانون شکنی را با قانون شکنی پاسخ داد و این از سوی کسی که در جایگاه قانونگزار نشسته است، به هیچ وجه قابل توجیه نیست، حتی اگر کسی با ویژگی های شخصیتی مهدی کوچک زاده باشد.

در موضع گیری دیگری که از سوی امام جمعه محترم شهر شیراز شده بازهم علی مطهری تلویحا مقصر شناخته شده است و کسانی که به گفته ایشان آرام آرام دریچه‌ و پنجره‌های «فتنه» را می‌گشایند و به کسانی که در روز روشن به تاکسی شهروندی که از قضا یک نماینده مجلس را جابه جا می‌کند، حمله ور می‌شوند وماشین و راننده و مسافرانش را زیر باران چوب وسنگ می‌گیرند، هیچ اشاره ای نمی‌شود.

حمید رضا ترقی عضو ارشد حزب موتلفه نیز بی آن که به زشتی کار حمله کنندگان به مطهری اشاره ای کند،علت ماجرا را متوجه نماینده تهران می‌داند و می‌گوید: «صحبت‌هایی که آقای مطهری پیش از این مطرح کردند یک مقدار خلاف مسیر آب و خلاف سیل شنا کردن است و خود این به طور طبیعی یک سری واکنش‌هایی را به وجود می‌آورد که این واکنش‌ها از کنترل خارج می‌شود. نمایندگان مجلس باید در طرح موضوعات و مسائل به گونه‌ای حساب‌شده عمل کنند که صحبت‌هایشان موجب تحریک نیروهای متعصب و تندرو نشود.»

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • نوید گفت:

  احسنت بر نظر دوستمون با اسم “حوالی تهرانپارس”

  همه باید در تمامی دوران ها و دولت ها جلوی قانون سر فرود بیاریم تا جامعه ما شکل بگیره .قاون مال یه دوره خاص که نیست .

 • آقایان،آن موقعی که در فتنه ۸۸تعدادزیادی از اماکن عمومی خدماتی و…به آتش کشیده شد،۲۳نفر کشته و دهها تن مجروح شدند،اتوبوسهای شهرداری را تخریب وپرچم امام حسین(علیه السلام )رادر روز عاشورا به آتش کشیدند و کسب وکار مردم را تعطیل کردند چرا این چنین موضع گیری نمی کردید؟!مجرم و قانون شکن باید مجازات شود خواه عاملان حادثه شیراز در سال۹۳باشد ،خواه عاملان حوادث تهران در سال۸۸٫٫٫٫

 • سعید موسوی گفت:

  من معتقدم که همه بایددر برخورد با عوامل چنین کاری احساس مسولیت نشان بدهندو میدهندو به هیچ وجه عملکرد چنین افرادی قابل دفاع نیست. اما اقای یاری و اقای بخشوده ان زمان که روی مردم اجر و اتیش فرود میامد چرا بیانیه داده نشد ؟ان زمانی در مورد بوجه ۹۴ باید بحث میشد ایشون کف گرگی نثار هم ردیفانش میکند ایشون در تهران بیانه دادن گفتن اگر به هوادارانم بگویم لت و پارتان میکنند.حالا جای سواله که اقای مطهری چرا؟لطفا با با موضوع به شیوه ی افراطی نگاه نکنید!
  ما هم منتظر اجرای حکم هستیم تا بیشتر از ابن اقای مطهری و دوستانشون سو استفاده از این موضوع برای سرپوش نهادن به اشتباهات گذشته نکنند!

 • سعیدبخشوده گفت:

  با سلام .یاری جان اینان که نماینده واقعی مردم نیستند .ضمنا وکیل الدوله هستند البته دولت قبلی.در جامعه ای که غرق در بی قانونی است یکی مثل علی مطهری حرف قانونی بزنه برا اقایون سنگینه.درود بر روح استاد مطهری و فرزند خلفش و مرگ بر نمایندگان داعش و کسانی که خشونت را در جامعه بسط میدهند

پربازديد