تاریخ درج خبر : 1393/12/29
کد خبر : ۴۶۳۸۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -

تجربه سفر در دیار بلاد شاپور ‘شهر هفت گنبد’

بلاد شاپور شهر هفت گنبد میراثی تاریخی و یگانه در دل شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه مقصد مناسبی برای گردشگران است.

شهر تاریخی بلاد شاپور(هفت گنبد) در ضلع جنوبی شهر دهدشت، مرکز شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

به دلیل اینکه هفت امامزاده در هفت گوشه این شهر واقع شده است به شهر هفت گنبد نیز معروف شده است.

معماری شهر هفت گنبد از دوران پررونق صفوی الهام گرفته شد که به دلیل هوای گرمسیری و مطبوع در این منطقه، این بافت هرساله میزبان گردشگرانی زیادی از کشورهای خارجی و سایر استانهای کشور است.

گچ بری ها، طاق و قوسهای این شهر تاریخی نمایی زیبا و جذاب را برای حضور گردشگرانی که به آثار تاریخی علاقه مند هستند به تصویر کشیده است.

وجود مساجد، حمامها، کاروانسرا، زیارتگاه ها، بازار و گورستان در بافت تاریخی چشم و دل هر گردشگری را مجذوب این میراث گرانبها می کند.

وجود امامزاده جابر، امامزاده ابراهیم، امامزاده بی بی عصمت، امامزاده سلطان مهدی، امامزاده پیر غازی (جعفر)، امامزاده سه دختران و قدمگاه خضرنبی نشان از علاقه وافر مردمان این دیار به اهل بیت عصمت و طهارت است.

بلاد شاپور شهری مذهبی و تجاری در گذشته بوده که این در آمیختگی هنر و مذهب شاهکارهای شگفت انگیزی را برای حضور پرشور گردشگران خلق می کند.

وجود چهار گرمابه در بافت تاریخی دهدشت گواه بر پایبندی و اعتقاد خاص مردم این دیار به بهداشت است که هنوز این گرمابه ها مانند گذشته محیطی آرام و دلپذیر را برای گردشگران مجسم می کند.

بافت تاریخی دهدشت در سال ۱۳۶۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کهگیلویه با اشاره به فراهم کردن امکانات لازم برای استقبال از گردشگران نوروزی گفت: بافت تاریخی دهدشت به دلیل تنوع و وجود چند بقعه مبارک مقصد مناسبی برای حضور پرشور گردشگران است.

سیاوش زمان بافت تاریخی دهدشت را یکی از بافت های منحصر بفرد وتاریخی در استانهای جنوبی کشور دانست و افزود: برپایی نمایشگاه صنایع دستی در محل کاروانسرای این بافت یکی از برنامه های مهم این نهاد در ایام نوروز است.

وی اظهارکرد: در مبادی وردی شهرها و مکانهای گردشگری نیز بروشورهای تبلیغاتی و نقشه راهنما بین گردشگران توزیع خواهد شد.

شهرستان کهگیلویه با بیش از ۱۲۳ هزار نفر جمعیت دارای مکانهای طبیعی و تاریخی زیادی است که هر ساله میزبان گردشگران زیادی است.

منبع:ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد