تاریخ درج خبر : 1394/01/07
کد خبر : ۴۶۴۰۰۴
+ تغییر اندازه نوشته -

ذخیره ۲ میلیون مترمکعب آب در دو پروژه آبخیزداری شهرستان باشت

به گزارش سایت استان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد، طی بارندگی های چند روزه در روزهای آخر سال ۹۳ و روزهای آغازین سال ۹۴ پروژه های آبخیزداری نقش مهمی در کنترل و ذخیره باران داشتند و علاوه بر این رسوبات وارده را نیز کنترل کردند.

basht001

رئیس اداره امور اجرایی آبخیزداری استان پس از یازدید از پروژه های آبخیزداری شهرستان باشت در همین زمینه اعلام کرد: سامانه پخش سیلاب آبدهگاه باشت موجب کنترل و ذخیره بیش از یک میلیون و دویست هزار مترمکعب آب در طی این بارندگی ها شده است.
الیاس پورمهراب در گفتگو با این پایگاه خبری گفت: سامانه پخش سیلاب آبدهگاه باشت دارای ۱۹ حوضچه کنترل و ذخیره آب می باشد که در طی بارندگی های مستمر اخیر، ۹ حوضچه آن از آب پر شد که باعث تقویت سفره های آب زیرزمینی، کنترل رسوبات و جلوگیری از خسارات وارده در اثر سیلاب به مناطق پایین دست شده است.

وی مساحت عرصه این پخش سیلاب را ۸۰ هکتار اعلام کرد که سالانه ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب کنترل سیلاب ناشی از روانابهای سطحی معادل ۵۴ درصد رواناب آبراهه بالا دست را کنترل می نماید و سالانه حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب نفوذپذیری دارد.پورمهراب در ادامه بیان داشت: سد سنگی ملاتی تنگ تیز باشت نیز در حین این بارندگی ها آبگیری کامل گردید که حداقل حجمی معادل ۶۵۰ هزار متر مکعب آب را ذخیره و کنترل نموده است.

آبگیری سد تنگ تیز باشت علاوه بر تقویت سفره های آب زیر زمینی و مقابله با خشکسالی، باعث ایجاد چشم انداز و منظره ای زیبا در نزدیکی شهر باشت گردیده که همین امر موجب خوشحالی و تفرج بازدید کنندکان و گردشگران شده است.

ایشان همچنین از وجود سازه های دیگر در این شهرستان صحبت کرد و گفت: پروژه های آبخیزداری زیادی در شهرستان باشت اجرا شده است که همه آنها عملکرد مثبتی داشته و در سال جاری که خشکسالی بوده موجب تقویت سفره های آبی شده اند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد