تاریخ درج خبر : 1394/01/12
کد خبر : ۴۶۴۰۹۱
+ تغییر اندازه نوشته -

شب شعر بلاد شاپور در دهدشت برگزار شد/ تصاویر

دومین دوره شب‌های شعر بلاد شاپور شب دهم فروردین در کاروانسرای تاریخی دهدشت برگزار شد.

به گزارش سایت استان، اولین شب این همایش فرهنگی هنری با حضور فرماندار کهگیلویه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان و شاعران و هنرمندان استان و استانهای همجوار برگزار شد.

در این محفل شعر، شاعران هم استانی و دیگر شاعران مهمان اشعار خود را قرائت کردند.

IMG_1786

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در این شب شعر گفت: شهرت شعر فارسی در جهان زبانزد خاص و عام است و شاعران پیشین شهره جهان می باشند.

رضا دهبانی پور افزود: در دوره معاصر نیز شعر فارسی در ممالک مجاور از اهمیت و تاثیر زیادی برخوردار است.

وی با اشاره به ویژگی های شعر بیان داشت: شعر زمان و مکان ندارد و شاعران هم متعلق به گذشته و عصر خود و متعلق به حال و آینده هستند و اگر نگاه یک شاعر عمیق باشد ،هرگز محدود به یک برهه زمانی نخواهد شد.

دهبانی پور ادامه داد: شاعر باید به دنبال دردها و مشکلات حاکم بر روزگار خود باشد و باید بازتاب هر جامعه ای را در شعر شاعرش دید.

وی اظهار داشت: شاعران ما باید با مطالعه آثار گذشتگان و شعر سرزمین کهن ،خودرا برای حال و آینده مهیا کنند و محدود به یک زمان نشوند.

وی با بیان این که شعر و شاعری بخشی از هویت تاریخی کهگیلویه بزرگ هست و تاریخ این دیار بزرگمردان زیادی را به خود دیده است خاطرنشان کرد: بعد از انقلاب ، انجمن شعر شهرستان کهگیلویه یکی از قویترین انجمن های شعر استان بوده است و این شهرستان در سایر ابعاد هنری هم سرآمد بوده است و در عرصه کاریکاتور و سینما هم شاهد هنرنمایی هنرمندان این شهرستان در عرصه های بین المللی بوده ایم.

وی با اظهار تاسف از وضعیت اداره ارشاد کهگیلویه گفت: متاسفانه وضعیتی که اکنون اداره ارشاد این شهرستان با آن مواجه است شایسته مردم این دیار با این قدمت تاریخی و فرهنگی نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به برنامه های خود اشاره کرد و اذعان داشت: من نگاهم رو به جلوست و به دنبال مچ گیری نیستم اما اداره ارشاد کهگیلویه را باید دوباره احیا کرد و هر چه سریعتر از بلاتکلیفی خارج نمود و انجمن ها مجددا باید تشکیل و از وضعیت رکود خارج شوند.

دهبانی پور فرهنگ را اولویت اول را در تحول هر جامعه ای دانست و گفت: بدون تحول فرهنگی سایر تحول ها ناقص است و شاید برخی بدرفتاری ها در حوزه قدرت و سیاست ناشی از عدم تحول در حوزه فرهنگ است.

وی خطاب به هنرمندان و شاعران گفت: کمک کنیم تا این تحول فرهنگی که با انقلاب ۵۷ شروع شد تداوم پیدا کند.

این مسئول فرهنگی ابراز داشت: من معتقدم که کار فرهنگی باید از بدنه دولت خارج و به سمت جامعه برود،چرا که کار فرهنگی با دستورالعمل و بخشنامه انجام نمی شود بلکه متکی بر باورها و بنیان های جامعه است.

وی در پایان گفت: من نه معجزه گر هستم و نه یک قهرمان.بلکه معلمی هستم از دورافتاده ترین منطقه بهمئی که اگر شما کمک کنید می توانم مثمر ثمر واقع شوم.

دومین دوره شب شعر بلاد شاپور در روزهای دهم و یازدهم فروردین ۹۴ در کارونسرای تاریخی دهدشت برگزار می شود.

تصاویری از روز اول برگزاری این برنامه:

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد