تاریخ درج خبر : 1394/01/15
کد خبر : ۴۶۴۱۶۲
+ تغییر اندازه نوشته -

دکتر ظریف؛ مردی که مقامات اروپایی و آمریکایی را به زانو درآورد

سایت استان: هومان محمدی

جناب آقای دکتر ظریف ، وزیر محترم امور خارجه : نتیجه مذاکرات هر چه باشد ملت شریف ایران تا همیشه قدردان زحمات شما و تیم همراهتان خواهند بود. اگر چه غربی ها در دیپلماسی از ما پیش هستند ولی شما بسیار خردمندانه با استفاده از سال ها تجربه ، شکافی بین دو متحد دیرین یعنی ایالات متحده و رژیم صهیونیستی و همچنین کاخ سفید و کنگره ملی آمریکا ایجاد کردین که از جنون سیاسی نتانیاهو و پاسخ های اوباما و تنش های بین آنها می توان به عمق این شکاف پی برد. شما یادآوری نمودی که صحنه دیپلماسی عرصه شعار نیست، بلکه نیازمند شعور سیاسی است. شما کاری کردی که شبکه بلومبرگ در گزارش خود درباره مذاکرات لوزان بگوید: آمریکا در هیچ مذاکره ای از زمان پایان جنگ جهانی دوم تا کنون به این اندازه پای میز مذاکره نبوده است. کاری کردی که برخی از سیاستمداران آمریکایی شما را دشمن قایل احترام بخوانند.

تحلیلی کوتاه بر مذاکرات و بیانیه مشترک:

مذاکرات ۱+۵ و جمهوری اسلامی ایران علی رغم همه فراز و نشیب ها و سختی هایی که توسط برخی عوامل منطقه ای و غربی بر آن وارد می شد به یک نقطه رسید. نقطه ای که پایان خط نمی باشد و آغازی برای سر خط دیگری و ادامه کار برای هموار نمودن راه است. در این میان چند نکته، مهم و قابل تأمل است:

۱٫ روسیه اگر چه خود از هسته ای شدن ایران هراس داشته و ایران هسته ای را برای خود خطری بزرگ دانسته؛ از سوی دیگر می داند که تضعیف جایگاه ایران و خلل در ثبات آن باعث بی ثباتی و هرج و مرج شدید در منطقه و در نهایت به خطر افتادن منافع و راهبرد های روسیه خصوصا در آسیای مرکزی خواهد شد.

۲٫ روسیه در یکی دو سال اخیر به واسطه تنش هایی که با دوول اروپایی و آمریکا داشته است و مورد تحریم آن کشور ها واقع شده است سعی بر آن داشته تا محافظه کارانه روابط خود را با ایران حفظ نماید که این روابط از نگاه های مختلف قابل تأمل است.

۳٫ اگر چه روسیه در شورای امنیت حق وتو دارد و در برخی موارد از حق وتوی خود برای ایران استفاده نموده بود؛ اما می توان اذعان داشت وتو کردن برخی تحریم ها نه به خاطر حمایت از ایران بلکه برای گرفتن انتقام از غرب و آمریکا در برابر آسیب هایی بوده است که بر آنها وارد کرده بودند. و باید به یاد داشته باشیم که مقامات روسی بارها گوشزد کرده بودند که ایرانی ها نباید انتظار داشته باشند که ما تمام تحریم ها را وتو کنیم. از این حیث آنها بر مبنای منافع و مصلحت خود عمل می کردند.

۴٫ چین: اکثر بازارهای اقتصادی ایران را که شرکت های معتبر اروپایی به واسطه تحریم ها از دست داده بودند کشور چین بدست گرفته بود و اگر چه مسئولین خارجه این کشور در برخی مواقع از ایران حمایت نمودند ولی باید به یاد داشته باشیم که چین همانند روسیه در شورای امنیت حق وتو دارد و در گذشته نه ننها مانع ورود شورای امنیت به موضوع هسته ای ایران نشد بلکه در برخی مواقع سکوت اختیار کرد. هر چند در برخی موارد دیگر به خاطر تنش های بوجود آمده میان چین و قدرت های بزرگ ، برای حفظ جایگاه خود، آنها خود را در موضع حمایت از ایران قرار دادند. که قطعا بنا بر مصلحت و منافع خودشان بوده و به حتما یاد داریم که مقامات چینی در گذشته اذعان کرده بودند انتظار نداشته باشید که ما سوار بر قایقی بشویم که شما به آب انداخته اید.

در واقع با نگاهی منطقی به روابط سیاسی دو کشور روسیه و چین با ایران می توان دریافت که اگر چه این دو کشور در موضوع هسته ای به عنوان حامی ایران نقش داشته اند ولی آنها بیشتر سعی در حفظ روابطی نمودند که منافع و حفظ جایگاه آنها را تأمین می نموده است، و آنها نیز بدشان نمی آمده که مذاکرات به طول انجامد تا بتوانند از ایران به عنوان یک کارت اعتباری در تنش هایی که بین آنها و برخی قدرت های بزرگ جهانی و کشورهای منطقه ای پیش می آید استفاده کنند. از دیگر سو در صورت توافق هسته ای قدرت های اروپایی با ایران و ایجاد گشایش در روابط ایران با جامعه بین المللی نقش روسیه و چین در این میان کم رنگ خواهد شد و چه بسا با لغو تحریم ها و باز شدن روابط مطلوب ایران با اروپا ( به عبارت دیگر، رفتن ایران به سمت اروپا) و ورود شرکت ها و سرمایه گذاران اروپایی به ایران ، آنها جایگاه خود را در بازار های اقتصادی ایران که برای آنها نیز بسیار مهم هستند از دست بدهند. اما در چند وقت اخیر هنگامی که این دو کشور، قدرت های اروپایی و آمریکا را مصمم تر از همیشه برای رسیدن به توافق دیدند برای اینکه از قافله سیاسی عقب نمانند و در این توافق از خود نقشی به جای گذاشته باشند مجبور شدند که با ایران و دیگر کشورهای مذاکره کننده همسو و هم منفعت شوند.

۵٫ قدرت های اروپایی بیش از ایران به توفق نیاز داشته و دارند. چرا که آنها در یک دهه گذشته با مشکلات و ریاضت ها اقتصادی مواجهه بودند و هزینه سنگینی را در تحریم ایران و عدم برقرای رابطه اقتصادی با ایران پرداخت نموده اند. به عبارت دیگر آنها خود را تحریم نموده بودند.بنابراین آنها با شکل گیری این توافق می توانند روابط اقتصادی خود را با ایرن از سرگرفته و از پتانسیل ها و ظرفیت های اقتصادی ایرن برای خروج از رکودی که در آن هستند بهره ببرند.

۶٫ آمریکا راهی جز توافق سیاسی با ایران نداشت، چرا که هم پیمانان اروپایی اش دیگر به این نتیجه رسیده بودند که تحریم ها بر ایران اثری ندارد و بیش از آنکه برای آمریکا سودی داشته باشد برای خودشان جیزی جز زیان نبوده است. بنابراین آمریکایی ها نیز تصمیم گرفتند تا همراه با اروپایی ها به فکر توافقی باشند تا جایگاه جهانی خود را از دست ندهند و حداقل اینکه اوباما تلاش می نماید این اقدام در دوره ریاست جمهوری خودش تحقق یابد و نه شخص دیگری.

۷٫ اوباما در بیانیه خود بعد از بیانیه مشترک۱+۵ و ایران اقرار نمود هر بار که اقدام به تحریم ایران نمودیم و از روند مذاکرات خارج شدیم ایران سر تسلیم فرود نیاورد؛ بلکه برنامه هسته ای خود را پیش برد و تحریم ها عملا کارایی نداشتند. همچنین اعتراف نمود که ایران حق غنی ساز ی صلح آمیز دارد و ایران هسته ای را به رسمیت شناخت و این آن چیزی بود که ملت ایران خواهانش بودند.

منتقدین مذاکرات و بیانیه مشترک

اگر چه هنوز توافق قطعی نشده و توافق نهایی باید در مذاکرات بعدی تا پایان نیمه ول تیر ماه حاصل شود، ولی این بیانیه مشترک راه را برای رسیدن به توافق نهایی هموار ساخت. قطعا در داخل کشور نیز در روز های آتی و تا مدت ها بر سر این بیانیه بحث هایی صورت خواهد گرفت و از سوی برخی رسانه ها و برخی افراد انتقاداتی خواهد شد ولی باید به چند نکته توجه نمود:

۱٫ در ابتدا کسانی که اعتقاد داشتند تحریم ها مشتی کاغذ پاره بیش نیست الان نیز نمی توانند نسبت به چگونگی برداشت تحریم ها انتقاد داشته باشند. چرا که از نظر آنها تحریم ها مشتی کاغذ پاره بوده و اصلا تحریمی وجود نداشته که حالا بخواهد برداشته شود پس خود را در جایگاه منتقد قرار ندهند و به خواسته و خوشحالی مردم ایران در این باره توهین نکنند.

۲٫ ملت همیشه سر افراز ایران که همواره شعار استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای را سر می دهند و استفاده نظامی و تسلیحاتی(بمب تم) را طبق فرموده مقام معظم رهبری حرام می دانند پس نگران کم شدن تعداد سانترفیوژ ها و درصد غنی سازی نباشند. چرا که طبق توافق و بیانیه صورت گرفته، ایران می تواند تحقیقات علمی، پزشکی، دارویی و در مجموع استفاده صلح آمیز خود را که در گذشته داشته و به دنبالش بوده را ادامه دهد. ضمن اینکه ایران طبق این بیانیه و توافق، حمایت جامعه بین المللی را در این باره بدست آورده و فعالیت های هسته ای خود را بیمه کرده است. ضمن اینکه به گفته شبکه بی بی سی این مکان وجود ندارد که به بهانه نقض توافق هسته ای ، تحریم های اقتصادی بصورت خودکار دوباره بر تهران تحمیل شود.

۳٫ با این دستاورد سیاسی ، ایران نه تنها هیچ چیزی از دست نداده؛ بلکه جایگاه واقعی ایران، در سپهر سیاسی بین المللی احیاء و مورد احترم قرار خواهد گرفت. و دستاورد های صلح آمیز انرژی هسته ای پایدار خواهد ماند، همچنین در ادمه کار نیز هر وقت که کشور های طرف توافق ، توافقنامه را نقض کنند ایرن نیز می تواند به روال گذشته خود در فعالیت های هسته ای باز گردد. از سوی دیگر نیز رسانه های آمریکایی ، اروپایی ، مقامات اسرائیلی و برخی از نمایندگان کنگره آمریکا این بیانیه و در نهایت توافق را یک پیروزی برای ایران خواندند و نه طرفین مذاکره با ایران ؛ چرا که در صورت رسیدن به توافق نهایی و اجرایی شدن آن ، نه تنها جامعه بین لمللی، ایران هسته ای را به رسمیت می شناسند؛ بلکه تحریم ها نیز برداشته خواهد شد.

۴٫ این اقدام تیم مذاکره کننده مطابق با فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر نرمش قهرمانانه بوده است که با کمی نرمش و انعطاف در روابط بین الملل می توان راه را برای بهبود وضعیت اقتصادی داخل و همچنین روابط دیپلماتیک و سیاسی در منطقه و فرامنطقه ای هموار نمود. همچنین در صورت توافق نهایی، دیگر کشور ها و هم پیمانان آمریکا در منطقه ترسی از هسته ای بودن ایران ندارند و دیگر همانند گذشته نیازی نمی بینند که با دشمنان جمهوری اسلامی ایران همسو شوند.

به امید روزگاری خوش برای ملت ایران

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • بئاتریس گفت:

    این چه تیتر مسخره ای است ؟؟! نتیجه این مذاکرات به سود هر دو طرف بوده است. مگر مسابقه بوکس داده اند که یکی دیگری را ناک اوت کرده باشد ؟؟!! ما کی دست از این رجزخوانیهای عامیانه بر میداریم . جناب محمدی ! این نوع نگاه از یک آدم معمولی هم بعید است چه رسد به یک فرد تحصیل کرده و مدعی روشنفکری .

  • سعیدبخشوده گفت:

    درود بر هومان محمدی با این مطلب زیبا و منطقی.امید است دلواپسان دیگر خاموش شوند و به این اجماع مردمی تن دهند.و یک سلام و خسته نباشید خدمت دکتر ظریف عزیز ارش کمانگیر ایران زمین عرض میکنم

پربازديد