تاریخ درج خبر : 1394/01/16
کد خبر : ۴۶۴۲۰۶
+ تغییر اندازه نوشته -

دارو؛ قطعه گمشده پازل توسعه استان

سایت استان: مصیب رستگار

همانگونه که مستحضرید دارو نقش اساسی در عملکرد مناسب نظام سلامت ایفا می کند.خدمات درمانی وابستگی شدیدی به موضوع دارو دارد و بیماران در دسترس بودن آنرا نشانگر کیفیت خدمات سلامت می پندارند.

دارو در بسیاری از موارد پایه و محور اصلی عملیات بهداشت ودرمان است.از پیش پا افتاده ترین روش مداوا گرفته تا پیچیده ترین و پیشرفته ترین فناوری های درمانی نیاز بیماران به دارو اجتناب ناپذیر است.

با توجه به اینکه ایران با جمعیت هشتاد ملیون نفری جزو بیست کشور اول مصرف کننده دارو در جهان است نیاز به توسعه صنعت دارو و کاهش وابستگی به خارج بیشتر آشکار می شود.

بر اساس گزارشات منابع اقتصادی شرکت های دارویی در ایران جزو کم ریسک ترین شرکت ها هستند.صنعت دارو مکرراً طی چند سال اخیر به طور میانگین رشد سود آوری حداقل ۱۵تا۲۰ درصد را تجربه کرده است.در حال حاضر شرکت های فعال در این صنعت به طور متوسط از حاشیه سود تقریبی ۳۸درصدی برخوردارند که با توجه به تورم و اوضاع بازار سود قابل قبولی محسوب می شود.

بازار محصولات دارویی به نسبت دیگر صنایع دچار رکود کمتری می شود. آن زمانیکه صنایع دیگر تحت تاثیر شرایط نامناسب اقتصادی بیشترین آسیب را می بینند، این شرکت های دارویی هستند که کمترین نقصان وتاثیر را تجربه می‌کنند.

لذا در صورت توجیه فنی واقتصادی طرح، مشکل خاصی از نظر تقاضا وجود نخواهد داشت، که این مطلب مزیت برتر سرمایه گذاری در این شاخه از صنعت را صحه گذاری می‌کند.

در چند سال اخیر جهت گیری های مثبتی را در زمینه دارو شاهد بودیم که ظهور شرکت دارویی برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیش از ۲۰ شرکت تابعه نمود عملی تر این حقیقت داست.

حال در این میان استان کهگیلویه و بویراحمد جزو استان هایی است که کمترین سهم را در دومین صنعت بزرگ دنیا بعد از نفت به خود اختصاص داده است وتاکنون شاهد پیوستن جدی استان مان به این زنجیره تولیدی کشور نبوده ایم.

این استان با توجه مزیت های زیر این پتانسیل را دارد که به یک قطب داروسازی کشور مبدل شود.

• داشتن منابع مناسب آب
• نزدیک بودن به بنادر مهم صادرات و واردات
• نزدیک بودن به صنایع تولید کننده مواد شیمیایی در جنوب
• موقعیت ویژه اقلیمی جهت پرورش گیاهان دارویی و استحصال دارو از آن.

و مزیت مهم دیگر اینکه شرکت های دارویی عمدتاً بر پایه فناوری و علم استوار هستند و فعالیت در ایندست صنایع مستلزم داشتن تحصیلات عالی است.عطف به اینکه تحصیل کرده های دانشگاهی درصد بالایی از بیکاران استان را تشکیل می دهند، اینگونه صنایع محیط مناسبی را جهت جذب جوانان لایق استان فراهم می آورد.

اینک با توجه به حرکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به سمت محرومیت زدایی، شایسته است مسئولین استان که اخیراً نشستی با آقای دکتر نوروزی مدیرعامل بنیاد برکت داشته اند، بکوشند در صورت امکان نظر مساعد مجموعه برکت را برای سرمایه گذاری در این عرصه جلب نمایند، تا ضمن اشتغال زایی به نسبت خوب این شاخه، حرکت امید بخشی به سمت آینده روشن دارو در این استان محروم ولی توانمند آغاز شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • هموطن گفت:

    با سلام.فکر کنم برعکس صنایع نفت و پتروشیمی نیازمند صنایع بالادستی و پایین دستی خاصی هم نیست.

  • هم استانی گفت:

    درود بر مهندس مصیب رستگار گل گفتی.خدا کند که مسئولین به فکر بیفتند

  • منتقد گفت:

    باسلام.دارو بدون شک از نفت برای استان ما درآمدزاتره به شرطی که مثل سایر منابع استان مدیریت نشود

پربازديد