تاریخ درج خبر : 1394/01/20
کد خبر : ۴۶۵۹۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -

ابزارهای تشویقی خوبی برای باسواد شدن در نظر گرفته شده است/ نسبت باسوادی روستاییان و شهرنشینان در کشور برابر است

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: نرخ باسوادی در بین افراد ۱۰ تا ۴۹ سال کشور بالای ۹۵ درصد است.

علی باقرزاده در نشست با خبرنگاران در یاسوج افزود: نرخ با سوادی در بین افراد ۱۰ تا ۲۴ سال کشور ۹۷ درصد است.

۱۳۹۳۰۳۰۷۱۲۴۴۴۶۴۲۴_PhotoL

وی بیان کرد: باسوادترین استان‌های کشور تهران، مازندران،‌ سمنان، البرز، اصفهان، هستند و استان‌های سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، کردستان، کرمان و لرستان کمترین افراد با سواد را در سطح کشور دارند. براساس مصوبات بیسواد کسی است که توانایی خواندن و نوشتن به زبان ساده فارسی یا هر زبان دیگری را ندارد و یا نمی‌تواند حساب کردن ۴عمل ریاضی را انجام دهد. در سطح دنیا ۷۸۰ میلیون بیسواد وجود دارد که این تعداد در سطح کشور ۳ میلیون و ۴۵۶ هزار نفر، ۱۰ تا ۴۹ سال بیسواد هستند. سال گذشته ۴۴۳ هزار نفر تحت پوشش باسوادی قرار گرفتند که از این تعداد ۲۴۰ هزار نفر مطلقا سواد خواندن و نوشتن نداشتند. از همین تعداد ۲۰۰ هزار نفر نیز دوره تکمیل و تحکیم سواد را پشت سر گذاشتند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تشویق افراد بیسواد که با سواد شوند عنوان کرد:‌ افراد بیسوادی که در سال‌های ۹۴ و ۹۵ در کلاس‌های سوادآموزی ثبت نام کنند، آموزش ببینند و از آزمون موفق بیرون بیایند، معادل ۲۰ درصد هزینه تمام شده به آن‌ها پرداخت می‌شود.

باقرزاده ادامه داد:‌ افراد بیسوادی که توسط افراد خانواده خود باسواد شوند در صورتی که ثبت نام کنند و آموزش سوادآموزی را پشت سر بگذارند و در آزمون سوادآموزی موفق شوند سرانه آموزشی معادل ۶۵۰ هزار تومان پرداخت خواهد شد.

وی افزود: کسانی که در سنین ۱۰ تا ۴۹ سال باشند و بیسواد بمانند گواهینامه رانندگی برای آن‌ها صادر و یا تمدید نمی‌شود، صدور و تمدید پروانه کسب برای آن‌ها ممنوع می‌شود و پرداخت مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی منوط به باسواد آن‌ها خواهد بود. در سطح کشور طی امسال ۵۰۰ مرکز یادگیری برای افراد کم سواد و بیسواد محلی ایجاد خواهد شد که هدف گذاری شده طی سه سال آینده این مراکز یادگیری به ۱۵۰۰ مرکز افزایش یابد.

معاون وزیر آموزش و پرورش درخصوص آموزش اتباع خارجی دارای مجوز اقامت در کشور نیز گفت: درصد بیسوادی در بین این افراد که بیشتر اتباع افغانی هستند بسیار زیاد است و با سوادی در بین آنان در گذشته ۶ درصد بود که هم اکنون به ۶۰ درصد رسیده است. موسسات غیردولتی که فرزندان طلاق، بی سرپرست و بدسرپرست را شناسایی و آموزش دهند ۲۵ تا ۱۰۰ درصد هزینه آموزش این افراد را دریافت خواهند کرد.

وی هم‌چنین از برگزاری جشنواره رادیویی و تلویزیونی درخصوص سوادآموزی در کشور خبرداد و افزود: جشنواره عکس سوادآموزی نیز برگزار می‌شود. دو سوم بیسوادان در سراسر کشور را زنان تشکیل می‌دهند که زنگ خطری است، چرا که زنان تربیت فرزندان را برعهده دارند. نسبت باسوادی روستاییان با شهرنشینان در سطح کشور برابر است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد