تاریخ درج خبر : 1394/01/21
کد خبر : ۴۶۷۲۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -

منطقه گردشگری و زیارتی آب ملخ و تخت سلیمان در دامنه رشته کوههای زاگرس + تصاویر

منطقه گردشگری، زیارتی و سیاحتی آب ملخ و تخت سلیمان در ۱۰۰ کیلومتری شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد و در شهرستان سمیرم بخش پادنا استان اصفهان، در دامنه های کوه دنا و رشته کوه های زاگرس واقع شده است.

ab malakh (55)

 بعد از طی مسیر از شهر یاسوج به طرف اصفهان و خروج از مرز استان کهگیلویه و بویراحمد و ادامه مسیر به سمت پل قره بخش فلارد استان چهارمحال بختیاری و شهرستان سمیرم استان اصفهان، سه راهی سادات آباد از توابع بخش پادنا که نقطه شروع ورود به آب ملخ هست قرار دارد.

از  روستای سادات آباد تا منطقه گردشگری آب ملخ و تخت سلیمان ۲ کیلومتر فاصله هست که این مسیر خاکی است و در سه راهی سادات آباد تابلوی کوچکی جهت راهنمای مسیر به طرف آب ملخ نصب شده است.

از جمله جاذبه های گردشگری و سیاحتی روستای آب ملخ می توان به وجود باغات، رودخانه ماربر، تخت سلیمان و بافت تاریخی روستا و از لحاظ زیارتی قرار داشتن حرم مطهرامامزاده سید احمد(س) از نوادگان امام موسی کاظم(ع) در این روستا را نام برد.

روستای آب ملخ در کنار ارتفاعات رشته کوههای سر به فلک کشیده زاگرس و دنا دارای آب و هوای مطبوع و در فصول بهار تا اواخر تابستان به دلیل وجود چشمه سارها و رودخانه ماربر درای طبیعتی سر سبز و تماشایی است.

دلیل نامگذاری روستای آب ملخ را بزرگان این روستا استفاده ازآب چشمه تخت سلیمان و خواندن دعا بر این آب و دفع ملخ های مهاجم به مزارع این روستا اعلام کردند و بنا بر اعتقادات اهالی حضرت سلیمان از این منطقه عبور کرده و بر روی تخت سلیمان استراحت نموده است.

تنوع پوشش جنگلی و گیاهی و بکر بودن طبیعت و وجود رشته کوهها و آبشارها، همچون نگینی سبز و رویایی در دل دامنه های زاگرس خودنمایی می کند.

در روستای آب ملخ حرم مطهر امامزاده سید احمد(س) جد سادات این روستا و برادر امامزاده سید محمد خفر قرار دارد. اهالی این روستا جهت داشتن امکانات رفاهی بیشتر روستای سادات آباد در کنار روستای چهار راه را شکل دادند و هم اکنون تعداد انگشت شماری خانوار در روستای آب ملخ با کشاورزی کردن و ارائه خدمات رفاهی به گردشگران و مسافران در قالب اجاره دادن منازل شخصی و پارکینگ خودرو ساکن هستند.

در روستای آب ملخ کشاورزی و باغداری بعنوان یکی از منابع درآمد اهالی این روستا و روستای سادات آباد همچنان ادامه دارد ولی محرومیت ساکنین و مهاجرت افراد این روستا و توجه کمتر به سرمایه گذاری در بخش کشاورزی تهدیدی بزرگ برای از بین رفتن باغات و مزارع در سال های آینده است به طوری که در سال های گذشته بسیاری از درختان این روستا از بین رفته و کمتر نهالی غرس شده است.

رودخانه زیبای ماربر که در پایین این روستا جاری است بعد از آبگیری این رودخانه از منطقه بی بی سیدان تنگ خشک و ارتفاعات روستاهای حنا و سیور به آب ملخ رسیده و بعد از اضافه شدن چشمه های فراوان و عبور از تخت سلیمان آب ملخ و با پیچ و خم فراوان و عبور از دره های کوهستانی در نزدیکی روستای خرسان وارد استان کهگیلویه و بویراحمد شده و بعد از عبور از روستاهای کتا، چل بادام و سینه نمک در استان کهگیلویه و بویراحمد و عبور از کنار روستای نارمه، مرز استان کهگیلویه و بویراحمد و چهار محال و بختیاری در نزدیکی روستای دو راه با تلاقی رودخانه بشار راهی کارون می شود.

تخت سلیمان به عنوان یک جاذبه طبیعی و گردشگری، یکی از شاهکارهای خلقت و در یک کیلومتری روستای آب ملخ واقع شده است. تخت سلیمان که از نامش پیداست قطعه ای از کوه است که شبیه به یک تخت هست و رودخانه ماربر از زیر این کوه عبور کرده و بعد از طی مسیر ۵۰ متری از زیر کوه در سمت دیگر نمایان شده و ادامه مسیر می دهد.

تخت سلیمان قطعه ای از کوه است که خالق زیبایی ها با عبور رودخانه ماربر از زیر آن و به طرز شگفت انگیزی به صورت یک تونل و هلال، کوه ساییده شده و رودخانه به صورت یک جا از زیر تخت عبور می کند.

تخت سلیمان با شکوه، تنها منحصر به عبور رویایی رودخانه ماربر نیست بلکه جوشش چشمه از دل کوه به صورت یک جا و در ارتفاع ۱۰ متری تخت و جاری شدن این چشمه و ریزش شلاق گونه و با آبشارهای فراوان از روی تخت سلیمان به رودخانه بیقرار ماربر چشم هر بیینده ای را به حیرت وادار می کند.

بر روی تخت سلیمان انبوهی از درختان و سبزه و خزه روییده و وجود چشمه سارها و هوای خنک و مطبوع و طبیعت بکروقرار گیری در میان کوههای بلند و سر به فلک کشیده مناظر زیبا و بی بدیلی در تخت سلیمان به وجود آورده است.

جهت سفر از آب ملخ به تخت سلیمان باید مسیر یک کیلومتری را پیاده روی کرد که این مسیر نیز بسیار دیدنی است و به دلیل کوهستانی بودن منطقه بهتر است از کفش های مناسب کوهنوردی و دارای عاج و ایمنی استفاده شود. در هنگام طی این مسیر به صورت گروهی و جهت اطمینان بیشتر از راهنما و افراد روستا جهت همراهی استفاده شود و از برداشتن بار اضافی خوداری و در صورت داشتن بار و بنه بهتر است از چهارپایان که به وسیله افراد روستا برای حمل اثاثیه سفر کرایه داده میشود استفاده شود.

در طول مسیر و روی تخت سلیمان به واسطه ارتفاع زیاد و لیز بودن به دلیل وجود خزه و احتمال سر خوردن بسیار مراقب باشید و چه بسا افرادی به واسطه عدم رعایت نکات ایمنی در این منطقه جانشان به خطر افتاده است.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان سمیرم در طول مسیر با ایجاد پیاده رو و نصب پل و حفاظ در دو طرف تخت سلیمان و آبریز رودخانه ماربر در نزدیکی تخت سلیمان تا حدودی سفر به این منطقه را ایمن نموده ولی در عین حال تا نقطه مطلوب و ایمنی کامل راه ارتباطی نیاز به تلاش بیشترو ایجاد بسترهای گردشگری در روستای آب ملخ و تخت سلیمان است.

گزارش: عزت اله محسنی پور

منبع: وب سایت گزدون

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد