تاریخ درج خبر : 1394/01/23
کد خبر : ۴۶۸۸۹۹
+ تغییر اندازه نوشته -

«تجاوز به غرور ملی و سکوت رسانه ملی»

سایت استان: صادق دوپیکر

حادثه تأسف بار تجاوز به دو نوجوان زائر ایرانی در گیت بازرسی فرودگاه جده ، باز هم نوع نگاه گزینشی رسانه ملی و دیگر رسانه های همسو با جریان اصولگرایی را به مقوله خبر و اطلاع رسانی آشکار و هویدا کرد.

این در حالی است که در ساعات اولیه پخش این خبر، خبرگزاری مهر وابسته به حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ، اقدام به تکذیب اصل خبر می کند. و دیگر سایتهای نزدیک به جریان اصولگرایی در برابر حادثه ای که “غرور ملی مردم ایران” را خدشه دار کرده است ، سیاست سکوت را برمی گزینند.
عدم انعکاس به موقع موضوع از رسانه ملی اما چیز تازه ای نبوده و نیست. حتی تغییر مدیریت در این سازمان بزرگ رسانه ای (رفتن ضرغامی و آمدن سرفراز) نیز بر رویه معمول “لازم نیست مردم از همه چیز خبر داشته باشند” خط بطلانی نکشید.
اصولاٌ برنامه های رسانه ملی با این درون مایه کلی که “اینجا همه چیز آرام است” ساخته می شوند و بر روی آنتن می روند. رسانه ای که به زعم آنچه که در عملکردش می بینیم و می شنویم “رسانه همه مردم ایران” نمی تواند باشد.
مطمئناً یکی از مهمترین دلایل روی آوردن مردم (شهروندان) به شبکه های ماهواره ای خارج از کشور، همین نوع و نحوه اطلاع رسانی اخبار در رسانه ملی می تواند باشد.
وقتی کوچکترین اخبار مربوط به دیگر کشورها مثل فلسطین، لبنان،سوریه با اغراق و بزرگ نمایی زاید الوصفی چنان گسترده بر روی آنتن می رود، و این رسانه به اصطلاح کاسه داغ تر از آش می شود، اما نسبت به حوادث و اتفاقات مختلف داخل کشور سکوت خبری بر می گزیند، آیا این سئوال در ذهن تداعی نمی کند که مردم ایران شهروندان درجه دوم از دیدگاه رسانه ملی هستند و نباید هر خبری را بشنوند؟
در کشورهای پیشرفته رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی قوی ترین ابزار برای “رساندن صدای شهروندان” به مسئولین هستند.
واکنش و نقش تاثیرگذار رسانه های هند در جریان تجاوز گروهی به دختر دانشجوی هندی در اتوبوس، یا موضع گیری رسانه های آمریکایی در جریان افشای شکنجه جنسی بازداشت شدگان عراقی در زندان ابوغریب، و یا نمونه های مشابه دیگر را مورد کنکاش و واکاوی قرار بدهید.
آیا این سکوت رسانه ملی سبب عدم موضع گیری صریح و قاطع سازمان حج و زیارت و متعاقباً مسئولین کنسولگری ایران در عربستان در این مورد خاص نشده است؟چیزی که سبب شده است تاکنون برای این حادثه که “غرور ملی مردم ایران” را جریحه دار کرده ، اقدام مؤثر و قانع کننده ای از سوی دولت سعودی انجام نشود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • میثمی گفت:

  اشاره خوبی بود.
  چون تلویزیون میتونست جهت بده به مردم که اقلا مردم اعتراضشونو نشون بدن.از مسئولین که توقعی نبود.
  اما این کارو نکرد.

 • ما که از اخبار سراسری شبکه یک شنیدیم.فکر می کنم شبکه یک هم جزیی از رسانه ملی است…

 • حسین گفت:

  حرف دل مردم را زدید، من که تا آخر عمرم این حادثه تلخ
  از یادم نمیره/

پربازديد