تاریخ درج خبر : 1394/01/23
کد خبر : ۴۶۸۹۱۳
+ تغییر اندازه نوشته -

آمار بزهای کوهی در دنای شرقی صفر اعلام شد

سایت استان: سید سعید مهریان

این خبر تاسف بار و ناراحت کننده را سرپرست حفاظت محیط زیست شهرستان بویراحمد اعلام کرده است.

۹۲۱۱۲۰_alibargar-tandureh-2

قطعا اگر هشدارهای رسانه های گروهی استان و تشکل های مردم نهاد حامی محیط زیست و سایر افراد دلسوز محیط زیست درباره وضعیت ناگوار این گونه شاخص جانوری جدی گرفته می شد و پارک ملی دنا به ویژه دنای شرقی به خوبی محاظت می شد نه تنها جمعیت این گونه میناتوری در بخش شرقی رشته کوه دنا به صفر نمی رسید بلکه شاهد رشد جمعیت آن بودیم. بد نیست بدانید دنای شرقی از گردنه بی زند یا بیژن با ارتفاع تقریبی ۳۵۰۰مترشروع می شود و به قله رفیع پازن پیر با ارتفاع ۴۲۸۰متر خاتمه می یابد. قله های برف کرمو با ارتفاع ۴۱۲۰متر، نمک با ارتفاع ۴۰۵۰متر، کل خرمن با ارتفاع ۴۲۲۰متر، نول شمالی و جنوبی هر دو با ارتفاعی بیش از ۴۱۰۰متر، قاش سرخل با ارتفاع ۴۰۲۰متر، تاپو با ارتفاع ۴۱۰۰متر، رمسه با ارتفاع ۴۱۸۰متر حد فاصل گردنه بی زند و قله پازن پیر( اورست کوچک) را تشکیل می دهند. دنای شرقی که از سی سخت شروع و به دهستان کاکان بویراحمد خاتمه می یابد حدودا ۵۰کیلومتر طول دارد. اما از آن جا که حوزه استحفاظی اداره محیط زیست بویراحمد در محدوده گردنه بره باز (بخش انتهایی کوه گل سی سخت) تا جبهه خطیر سوخته (مسیر دسترسی به قله پازن پیر از آب نهربویراحمد) تعریف شده، لذا آمار بزهای کوهی در محدوده مزبور مد نظر است. بنا براخبار واصله تعداد بزهای کوهی در این منطقه در سال ۹۱صد راس و در سال ۹۲سیزده راس و در سال ۹۳به صفر رسیده است. این در حالی است که بزهای کوهی اکثرا (۸۵درصد) دوقلو زا می باشند و اگر در این منطقه که دو پاسگاه محیط بانی در آن دایر شده، کارمحاظت به شکل مناسب انجام می گرفت تعداد بزهای کوهی در سال ۹۲باید تقریبا دوبرابر می شد و یا جمعیت این گونه ارزشمند به شکل چشمگیری افزایش می یافت و در سال گذشته نیز این روند طبیعی تداوم پیدا می کرد ولی متاسفانه به دلیل شکار بی رویه، این پستاندار گیاهخوار برای همیشه از منطقه تحت حفاظت محیط زیست بویراحمد در دنای شرقی خداحافظی کرد. آیا این امر نشان دهنده ضعف مسئولین محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد نیست که انتقادات دلسوزانه آن ها را بر نمی تابد و منکر کشتار وسیع گونه های کل و بز هستند و ادعا می کنند که گوشت کل و بز عرضه شده دربازار، گوشت گراز می باشد تا با این ادعای واهی خود را در محکمه بزرگ افکار عمومی به عنوان بزرگترین و عادل ترین دادگاه از اتهامات وارده تبرئه کنند. کاش مسئولین حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد درکنار نوشتن جوابیه برای اصحاب رسانه که دلسوزانه دست به قلم دارند به فکر چاره می افتادند تا بخشی بزرگی از دنا از زیر سایه سلطان شکوهمند صخره ها بیرون نمی آمد. باید از مسئولین محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد پرسیدآیا وقت آن نرسیده در شیوه مدیریت خود تجدید نظر کنید؟ کاش مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد و حامیان او گزارشات خبری مصاحبه محور تهیه شده از مردم دنا، پادنا و بویراحمد درباره کشتار بی رحمانه بزهای کوهی را که درواقع فریادی است به بلندای دنا می شنیدند و می پذیرفتند و به آن عمل می کردند؟ یک بار دیگر توجه او و طرفدارانش را به گوشه ای از این دردنامه جلب می کنم: میرزا کاویانی از اهالی خونگه گفت: ۲۰سال قبل کل و بز در دنا کم شمار بود ولی خوشبختانه سازمان حفاظت محیط زیست با به کارگیری نیروها و امکانات کافی و نگهداری خوب از پارک ملی دنا این گونه شاخص را به خوبی احیا کرد و حیات وحش دنا غنی تر شد و این روند مطلوب تا دو سال قبل نیز ادامه داشت ولی الان وضعیت دنا اسف بار است.
وی اظهار داشت: سه سال قبل که به بوسنا می رفتم توال( گله ) های ۵۰۰راسی کل و بز را مشاهده می کردم ولی حدود ۲۰روز قبل که به این مکان رفتم تنها ۲۰۰-۳۰۰راس کل و بز بیشتر ندیدم.

وی افزود: به عنوان یک فرد دوستدار محیط زیست و بنا به وظیفه دینی و انسانی به اداره کل حفاظت و محیط زیست استان مراجعه و این وضعیت ناگوار را به اطلاع مدیرکل محیط زیست رساندم ولی ایشان اظهارات بنده مبنی بر شکار بی رویه کل و بز در زیستگاه مشرف به روستای خونگاه را دروغ دانست و آن را به هیچ وجه نپذیرفت. درحالی که بنده ساکن روستای خونگاه هستم و به خوبی اطلاع دارم که شکارچیان غیرمجاز بی رحمانه کل ها و بزها را می کشند.

یک پاسدار بازنشسته به نام فضیل نوذری اظهار داشت: چون بزهای کوهی وارد باغات می شدند و بعضی مواقع به نهال ها آسیب وارد می کردند لذا اداره کل حفاظت محیط زیست استان حدودا ده سال قبل برای تعین حریم باغات مصالح مورد نیاز را در اختیار باغداران قرار داد. اما با این وجود بعضی از هم ولایتی ها نسبت به فنس کشی باغ خود و تعیین حریم آن کوتاهی کردند. بنابراین حفره های برای ورود بزهای کوهی به داخل باغات و گیر افتادن و زنده گیری آن ها وجود دارد.

وی افزود: آخرین بار هنگام سرکشی به باغ سیبم در بوسنا متوجه شدم دوراس بز کوهی داخل محوطه فنس کشی گرفتار شده اند که آن ها را آزاد کردم.

وی با اشاره به کشتار فاجعه بار کل و بزها به وسیله شکارچیان غیرمجاز گفت: چند سال قبل وقتی وارد باغم می شدم، بزهای کوهی را با تعداد زیاد می دیدم. یک بار برحسب کنجکاوی تا ۶۰۰-۷۰۰راس بزکوهی را شمارش کردم. چون خسته شدم از ادامه شمارش آن ها صرف نظر کردم ولی امسال در آخرین مراجعه ای که به باغم داشتم تنها یک گله بزکوهی را بیشتر ندیدم که تعداد آن ها بیش از ۶۰راس نبود.
وی اظهار داشت: اغلب هم ولایتی ها خوشبختانه با محیط بانان همکاری خوبی دارند و اخیرا یک شکارچی غیر مجاز را دستگیر و به محیط بانان تحویل دادند.

وی گفت: برخی ازشکارچیان معمولا محیط بانان را به وسیله مراقبین خود زیر نظر قرار می دهند و در فرصت مناسب اقدام به شکار می کنند.
مرضیه حسامی اظهار داشت: شنیده ام که برخی از شکارچیان حرفه ای با تجارت گوش بزهای کوهی خانه های چند طبقه احداث کرده اند. خدا لعنت کند آن ها را که محیط زیست را به خاطر منافع خودشان نابود می کنند.

طلا آغاز نیز گفت: شکارچیان اغلب بعد از این که محیط بانان برای تغذیه کل ها و بزها علوفه می ریزند و به پاسگاه محیط بانی که فاصله مکانی زیادی با شکارگاه دارد، بر می گردند، با تفنگ خفیف که بی صدا است،اقدام به شکار بزهای کوهی می نمایند.

لطف ا.. نوذری عضو هیئت امنای مسجد صاحب الزمان خونگاه گفت: شکار به یک امر عادی و بسیار سود آور تبدیل شده، آن چنان که برخی از افراد عادی هم دست از کار کشیده اند و به صورت ۲۴ساعته در کمینگاه می نشینند و اقدام به شکار می کنند. البته اغلب محیط بانان تمام تلاش و توان خود را برای دستگیری متخلفین به کار می گیرند ولی چون تعداد شکارچیان متخلف و وسعت مناطق تحت حفاظت زیاد است، تنها موفق به دستگیری برخی از شکارچیان می شوند.

وی گفت: محیط بانان در این خصوص کمتر مقصرند و بحث اصلی برمی گردد به مدیریت.

واما باتوجه به این که بنده به عنوان یک گزارش نویس طبیعت گرد و حامی محیط زیست از منطقه سرچنار و پاسگاه متروک سیوک که از بدو تاسیس تا لحظه گفت و گو با سرپرست محیط زیست بویراحمد در فروردین ماه سال جاری تعطیل بوده است، بازدید کرده ام و اهالی این دهستان که در مصاحبه با این رسانه شرکت نموده اند از واقعه تاسف بار از بین رفتن گونه های شاخص کل و بز در زیستگاه فیلگاه (سرچنار) خبر داده اند لذا راه اندازی پاسگاه محیط بانی سیوک در شرایط فعلی شاید شبیه نوشدارو بعد از مرگ سهراب باشد. علی ایحال امیدواریم اگر این پاسگاه راه اندازی شود چند راس و کل بز از سایر زیستگاه های بویراحمد به این زیستگاه منتقل و به خوبی مورد حفاظت قرار گیرند تا دوباره آهنگِ سم ضربه هایِ رقصانِ این عروسِ طبیعت شنوده ها و بیننده های طبیعت دوست را به وجد آورد و سایر گونه های گیاهی و جانوری نیز از دست قصابان بی رحم طبیعت در این زیستگاه با کمک محیط بانان دلسوز نجات یابند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    کاش مسئولین ارشد استان دراین خصوص چاره اندیشی می کردند. اگر تخریب محیط زیست به همین منوال پیش برود در آینده ای نه چندان دور این جا به یک کویر و یک منطقه لم یزرع تبدیل می شود و کل ویزهای دنا جا ای قوق ومیش دنا و فیلگاه خواهند گذاشت

پربازديد