تاریخ درج خبر : 1394/01/24
کد خبر : ۴۶۹۶۵۹
+ تغییر اندازه نوشته -

اعتبارات سال ۹۳، از مجموع اعتبارات سالهای ۹۱ و ۹۲ بیشتر بوده است/ این آمار مربوط به شرایط اقتصادی فعلی است نه سال های پرپول دوره‌ی قبل!

دومین استاندار بومی استان کهگیلویه و بویراحمد حالا با آرامش و اعتماد به نفس بیشتری از موفقیت ها و برنامه ریزی های صورت گرفته خود و تیم همراهش برای رشد و توسعه استان کهگیلویه وبویراحمد سخن می گوید و به استناد آماری که ارائه داد، غیر مستقیم نیز پاسخ انتقاداتی را می دهد که تاکنون ترجیح می داد در مقابل آنها سکوت اختیار کرده بود و یا فرصت مناسبی برای پردازش به موضوع مهیا نشده بود.

ostandar

در حاشیه دید و بازدیدهای نوروزی استاندار که از وی سوال کردیم ” به نظر می رسد یکی از کلیدی ترین عملکرد شما در این مدت در جذب بودجه و فعالیت های پروژه های عمرانی در استان بوده است؛ می دانیم که بعضی از این پروژه ها از جمله پروژه معروف به تپه استانداری میراثی است که از قبل برای مجموعه مدیریتی فعلی بر جامانده است و رقم بالایی نیز کلنگ پروژه در استان زمین زده شد، الان وضعیت چگونه است و برای افزایش اعتبارات استان چه کاری انجام داده اید؟

دکتر خادمی به سوال دو بخشی ما پاسخ های روشنی داد که بخش اول آن را منتشر می کنیم:

دکتر موسی خادمی در ابتدای این گفت و گو به تشریح روش‌های مختلف تخصیص اعتبارات به استان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت و با بیان اینکه منابع و بودجه مالی، از چندین محل وارد استان می‌شود، گفت: اعتبارات استانی که هر ساله در قانون بودجه بین استان ها توزیع می شود؛ اعتبارات دو درصد نفت که یک سوم آن ویژه‌ی مناطق نفت‌خیز و دو‌سوم آن نیز در مناطق توسعه‌نیافته توزیع می‌شود که استان ما مشمول هر دو بخش این اعتبارات نفتی است، اعبتارات ماده ۱۸۰ که مخصوص مناطق توسعه نیافته است و در نهاین شکل چهارم این منابع یعنی اعتبارات ملی و ملی استانی شده است که از اهمیت بیشتری برخوردار است.

برای جذب اعتبار، با نهادهای مختلف ملی، رایزنی کرده‌ایم

دکتر سید موسی خادمی با تاکید مجدد بر اعتبارات ملی و ملی استانی شده که نقش آن را ” بسیار مهم” توصیف کرد، بخش عمده‌ای از اعتبارات، در دستگاه‌های ملی متمرکز است که هر کدام از این هرکدام از این اعتبارات زمان مشخصی برای پیگیری دارند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد به رایزنی‌های متعدد مجموعه‌ی مدیریتی استان با نهادهای کشوری برای تخصیص اعتبار اشاره کرد و افزود: «ما به‌صورت دقیق برنامه‌ریزی کردیم و بر اساس این برنامه، در مراحل مختلف، از زمانی که وزارتخانه‌ها، پروژه‌ها را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی معرفی کردند تا زمانی که بودجه آماده ارائه به مجلس و تصویب شده بود با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف وارد رایزنی جدی و مرتب شدیم.»

چندین برابر جمعیت یک‌درصدی استان، اعتبار جذب شده است/ افزایش ۱۳۰ درصدی اعتبارات ملی و ملی-استانی در کهگیلویه و بویراحمد

خادمی، افزایش ۱۳۰ درصدی اعتبارات ملی و ملی-استانی را از جمله نتایج این رایزنی‌های و برنامه ریزی های صورت پرفته عنوان و تصریح کرد: «این میزان افزایش اعتبارات در حالی بود که کل اعتبارات عمرانی کشور، با افزایش ۱۶درصدی همراه بوده است.

در اکثر ردیف‌ها تا چندین برابر درصد جمعیت استان، اعتبار جذب کردیم

استاندار دولت یازدهم تاکید کرد: همچنین نکته دیگری که باید توجه کنیم، نسبت این میزان اعتبار بهجمعیت استان ماست به‌گونه‌ای که ما به لحاظ جمعیت، یک‌درصد کشور را تشکیل می‌دهیم، اما در اکثر ردیف‌ها تا چندین برابر درصد جمعیت استان، اعتبار جذب کرده‌ایم».

بخش اصلی کار مدیران همچنان باقی است

khademi

مدیر ارشد اجرایی استان، بخش عمده‌ی کار باقی‌مانده را مربوط به مدیران دستگاه های اجرایی استان دانست و عنوان کرد: «خوشبختانه اعتبارات استانی، ملی و ملیِ استانی‌شده را مجموعه مدیریتی استان به‌خوبی پیگیری و به سرانجام رساندند، اما بخش مهم تر کار، اعتبارات مهمی است که در درون وزارتخانه‌هاست و در طول سال باید پیگیری و جذب شوند».

یکی از معیارهای اصلی ارزیابی مدیران استانی از نظر مدیر ارشد کهگیلویه و بویراحمد

این مسئول با بیان اینکه یکی از معیارهای اصلی ارزیابی مدیران استانی، میزان جذب اعتبار از دستگاه‌های متفرقه‌ی ملی است، اضافه کرد: «امسال روالی قرار دادیم که تمامی ردیف‌ها را از قانون بودجه احصاء و میزان اعتبارات موجود در هر ردیف را به مدیران معرفی کردیم؛ بنابراین توقع ما از مدیران این است که به وظیفه‌ی خود در ارتباط با پیگیری و جذب اعتبارات سهم استان در آن ردیف‌ها عمل کنند».

اعتبارات سال ۹۳، از مجموع اعتبارات سالهای ۹۱ و ۹۲ بیشتر بود

دکترخادمی به رشد بسیار خوب بودجه‌ی استانی اشاره کرد و تاکید نمود: «برای توصیف عینی از رشد بودجه مردم عزیز هم استانی در نظر داشته باشند پولی که در سال ۹۳ وارد استان ما شده است، از مجموع اعتبارات سال های ۹۱ و ۹۲ بیشتر بوده است، ضمن اینکه ما هنوز هم منتظر هستیم که در دو هفته آینده نیز اعتبارات دیگری هم وارد استان شود».

سعی کرده‌ایم حق استان را بگیریم/ این آمار مربوط به شرایط اقتصادی فعلی است نه سال های پرپول دوره‌ی قبل!

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در پایان به تشریح اثرات شرایط اقتصادی کشور در چند سال گذشته اشاره و با بیان اینکه در بحث اعتبارات، یقیناً مردم عزیز ما به شرایط کلی کشور و مشکلات اقتصادی توجه دارند، تاکید کرد: در حال حاضر منابع عمرانی ما محدود شده و قیمت و میزان فروش نفت نیز بسیار پایین‌تر آمده است.

دکتر خادمی اظهار داشت: شکی نیست اگر این آمارها، مربوط به سالهای پُرپول ۸۴ تا ۸۷ بود این میزان اعتبارات، پایین ارزیابی می‌شد، اما در حال حاضر شرایطی هست که دولت به نحوی با محدودیت‌های جدی مالی روبروست که در چنین شرایطی طبیعتاً این میزان از افزایش بودجه و اعتبارات قابل توجه و چشمگیر تلقی می‌شود؛ چرا که ما در همین شرایط خاص هم سعی کرده‌ایم که حق استان را بگیریم و خوشبختانه اعتبارات بسیار خوبی هم جذب استان ما شده است».

منبع: سلام دنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد