تاریخ درج خبر : 1394/01/24
کد خبر : ۴۶۹۷۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -

اصرار مسئولان شهرستانی بر تخریب یک آثار باستانی در باشت

آثار باستانی به جا مانده از گذشتگان نشانه هویت و قدمت و تمدن در هر جامعه‌ای بوده و حفظ آثار آن یکی از وظایف عمده و مهم هر شخصی است چراکه هر فردی در زندگی نیازمند شناخت هویت خویش و داشتن اطلاعاتی در رابطه با تاریخ و گذشتگان است.

این آثار باستانی گاهی در معرض دید عموم قرار گرفته و گاهی جهت حفظ و صیانت از آن با امنیت کاملی مورد حفاظت قرار می‌گیرند که مبادا دستخوش افراد سودجو و بی‌تفاوت نسبت به این آثار قرار گیرد و اگر چه این مسئولیت مهم و سنگین بر عهده عموم مردم یک جامعه بوده اما گاهی نهادی را به عنوان متولی حفاظت از این آثار معرفی می‌کنند.

شهرستان باشت به عنوان مهد تمدن کهگیلویه و بویراحمد یکی از شهرستان‌هایی است که از دیرباز به جهت آثار برجسته تاریخی فراوان مورد شناخت گردشگران و باستان‌شناسان بوده و هر ساله افراد بسیاری برای بازدید از این مناطق بکر گردشگرپذیر به شهرستان باشت سفر می‌کنند.

یکی از این آثار باستانی مهم در شهرستان باشت تپه قدیمی واقع در جاده قدیم روستای کته بوده که از آثار ثبت شده در میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد است.

۱۳۹۴۰۱۲۲۰۰۰۴۷۳_PhotoL
این اثر باستانی مدتی است که در مسیر طرح تقاطع غیر همسطح شهرستان باشت قرار گرفته و در خطر تخریب است.

اگر چه واکنش‌ها و اقدامات لازم جهت جلوگیری از تخریب این آثار باستانی باشت از سوی میراث فرهنگی شهرستان و استان انجام گرفته اما متأسفانه با اصرار مسئولان شهرستانی جهت تخریب این آثار جهت اجرای طرح بزرگ شهرستانی روبه‌رو هستیم.

۱۳۹۴۰۱۲۲۰۰۰۴۷۵_PhotoL

رحیم خردمند کارشناس اداره میراث فرهنگی شهرستان باشت در این خصوص اظهار کرد: مشکلات این تپه از زمانی آغاز شد که مسئولان و پیمانکار پروژه تقاطع غیر همسطح بدون استعلام لازم از اداره میراث فرهنگی اقدام به کار کرده و تا جایی پیش رفتند که به حریم این آثار نیز تجاوز شد اما خوشبختانه مسئولان میراث فرهنگی به موقع متوجه و جلوی ادامه فعالیت آن‌ها را گرفتند.

وی افزود: حال به دلیل اینکه هزینه‌های زیادی تا این مرحله از اجرای طرح شده است و به گفته خودشان مسیر دیگری برای ادامه طرح وجود ندارد مسئولان خواهان تخریب آن هستند.

رحیم دادی‌نژاد معاون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد در خصوص این اثر گفت: با توجه به نظر کارشناسان عقاید اهالی منطقه اطراف اثر و با توجه به اینکه پلان اثر به صورت چهار گوش می‌باشد احتمال اینکه این مکان یک مکان مذهبی باشد، وجود دارد.

مسئولان در این جریان خواهان تخریب یک آثار باستانی هستند و در حقیقت خواهان تخریب یکی از آثار گذشته جهت اجرای طرحی برای آینده هستند بناهای تاریخی ذخایر محدود و تکرارناپذیری هستند که در صورت تخریب جایگزینی ندارند لذا از بین بردن اماکن و آثار باستانی نشانه فقر فرهنگی و موجب فروپاشی هویت ما می‌شود.

منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد