تاریخ درج خبر : 1394/01/25
کد خبر : ۴۷۰۳۴۵
+ تغییر اندازه نوشته -

۱۱۰ حلقه چاه آب غیرمجاز در کهگیلویه و بویراحمد پلمپ شد

رسول فرهادی روز دوشنبه افزود: ۴۵ مورد از این چاه های غیرمجاز پلمپ شده در در سال ۹۳ صورت گرفت.

وی تعداد چاه های غیرمجاز آب در کهگیلویه و بویراحمد را ۵۳۴ حلقه برآورد کرد.

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: سالانه ۱۳میلیون متر مکعب از این چاه ها آب بصورت غیرمجاز برداشت می شود.

کهگیلویه و بویراحمد دارای دو هزار و ۳۹۳ حلقه چاه آب دارد که سالانه ها ۲۷۸٫۳۵ میلیون مترمکعب آب از آنها استحصال می شود.

فرهادی بیان کرد:از مدار خارج کردن سالانه ۲۵ در صد از چاه های آب غیرمجاز رویکرد اصلی حفاظت از سفره های آب زیرزمینی این استان است.

وی ابرازکرد: بازپس گیری ۱۱۰ هکتار از زمین های حریم بستر رودخانه های بشار و مهریان از واحدهای تولیدی از دیگر فعالیت های صیانت از منابع آب کهگیلویه و بویراحمد بوده است،

وی گفت: ۱۰ هکتار از اراضی بستر رودخانه ها در سال ۹۳ از چهار واحد تولیدی متخلف پس گرفته شد.

فرهادی ابراز کرد:رودخانه های فصلی و دایمی کهگیلویه و بویراحمد یکهزار و ۴۰۰ کیلومتر طول دارد که ۵۳۰ کیلومتر آن در بخش های سکونتگاهی برای انجام فعالیت های اقتصادی شناسایی شده است.

وی میزان آب های مهارشده از طریق دو سد این استان را ۲۸۹میلیون متر مکعب برآورد کرد و گفت: ۲۸۰ میلیون متر مکعب آب آن از طریق سد کوثر و بقیه در حوزه سد شاه قاسم مهار شده است.

وی مهار آب های سطحی از طریق احداث شش طرح تغذیه مصنوعی از دیگر برنامه های دولت برای بهره وری از آب های سطحی در حوزه هایی که امکان ساحت سد وجود ندارد ذکر کرد.

وی افزود: کشت محصولات پربازده که نیاز به مصرف آب کمتری دارند از برنامه هایی است که برای بهره وری بهتر از منابع آب در دستور کار متولیان است.

فرهادی از رسانه های ارتباط جمعی خواست برای با اطلاع رسانی به موقع برای مشارکت بیشتر مردم به ویژه کشاورزان با هدف بهینه سازی الگوی مصرف آب تلاش بیشتری کنند.

کهگیلویه و بویراحمد با میانگین بارش ۶۴۰ میلیمتری یکی از استان های پرآب کشور است.

میزان بارش سال زراعی جاری در کهگیلویه و بویراحمد۳۸۵ میلیمتر بوده است که نسبت به بارندگی ۵۴۰ میلیمتری سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

کهگیلویه و بویراحمد یک درصد از خاک کشور و ۱۰ درصد از روان آب های کشور را دارد.

منبع: ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد