تاریخ درج خبر : 1394/01/25
کد خبر : ۴۷۰۴۲۸
+ تغییر اندازه نوشته -

دلواپس تغییر آمارهای ازدواج و طلاق باشید

ازدواج بزرگترین و مهم‌ترین واقعه زندگی انسان است که با انتخاب درست و صحیح شریک زندگی می‌توان به شیرینی این واقعه مهم افزود.

در دین مبین اسلام بر امر ازدواج تأکید ویژه‌ای شده و پیامبر اکرم(ص) در خصوص ازدواج فرمودند: هیچ بنایی در اسلام محبوب‌تر از ازدواج نزد خداوند نیست و همچنین آمده که بی‌شک هیچ شالوده‌ای مقدس‌تر از بنای رفیع ازدواج نیست.

قرآن کریم راز آفریدن همسر را(لتسکنو‌ الیها) مایه آرامش می‌داند و همچنین در قرآن کریم آیات متعددی در خصوص ازدواج آمده و همگان را به این امر مهم تشویق و دعوت کرده است.

اما پدیده شوم طلاق در دین اسلام از آن به عنوان عملی ناپسند و زشت‌ترین مباح نامیده شده است که این عمل ناپسند از مشکلات و معضلاتی است که همواره زیبایی زندگی زوجین را تهدید می‌کند.

استان کهگیلویه و بویراحمد طی سال‌های گذشته از استان‌های برتر در زمینه افزایش ازدواج و کاهش طلاق بوده، اما این روند در حال تغییر است.

طی سال‌های اخیر در استان کوچک کهگیلویه و بویراحمد شاهد کاهش امر الهی ازدواج و افزایش طلاق هستیم که می‌طلبد مسئولان استان در خصوص این پدیده چاره‌ای بیندیشند.

براساس آمار اداره کل ثبت‌احوال استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۹۲ تعداد واقعه ازدواج به ثبت رسیده، هفت هزار و ۷۳۳ مورد بوده این در حالی است که در سال ۹۳ ازدواج با کاهش ۱۲/۶ درصدی به شش هزار و ۷۵۹ واقعه رسیده است.

این آمار در حالی است که ما شاهد افزایش ۲/۲ درصدی طلاق در سال ۹۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم که در سال ۹۲ یک هزار و ۲۳ واقعه طلاق به ثبت رسیده که در سال ۹۳، آمار منتشر شده یک هزار و ۴۰۵ واقعه را نشان می‌دهد.

براساس نظر کارشناسان مربوطه، بیکاری و گرایش به مواد مخدر از دلائل اصلی افزایش طلاق در استان کهگیلویه و بویراحمد است، ضمن اینکه وضعیت اقتصادی، بی‌اعتمادی و عدم شناخت کافی زوجین از یکدیگر، دخالت‌های نابجای خانواده‌ها و مسائل زناشویی از دیگر دلایل طلاق در بین زوجین است.

حال با گزارش منتشر شده در خصوص افزایش طلاق در استان و علت این افزایش که بیشتر معضل بیکاری و گرایش مواد مخدر منجر به از هم گسستگی کانون گرم خانواده می‌شود، نیاز است مسئولان ارشد استان این معضل نگران‌کننده را در دستور کار خود قرار دهند و برنامه‌ریزی درست و اصولی در این خصوص داشته باشند.

مسئولان می‌توانند با یک برنامه‌ریزی درازمدت در زمینه‌ ساختار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نسبت به کاهش طلاق و افزایش ازدواج برنامه‌ کاری درستی داشته باشند.

مسئولان ارشد استان می‌توانند با ایجاد صنایع مختلف در شهرستان‌های کهگیلویه و بویراحمد و ایجاد اشتغال با بکارگیری نیروی انسانی فعال و جویای کار، علاوه بر رفع معضل بیکاری از روند رو به رشد طلاق در استان جلوگیری کنند.

همچنین خانواده‌ها به خصوص والدین می‌توانند فرزندان خود را در این مسیر و انتخاب مهم یاری و کمک کنند تا انتخابی درست و آگاهانه صورت گیرد، از سختگیری‌ها غیر ضروری در روند مراسم ازدواج خودداری کنند و روند ازدواج را آسان بگیرند تا فرزندان آنها بتوانند زندگی سالم و توأم با خوشبختی و تفاهم داشته باشند.

منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد