تاریخ درج خبر : 1394/01/26
کد خبر : ۴۷۰۸۷۸
+ تغییر اندازه نوشته -

مسدود شدن ۱۳ حلقه چاه غیرمجاز در گچساران

عارف بهگام ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به آغاز اجرای طرح پر کردن چاه‌های غیرمجاز در شهرستان، اظهار کرد: این طرح از اواخر سال گذشته با پشتیبانی نیروهای قضایی با هدف مقابله جدی با برداشت‌های بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی در حال اجرا است.

وی با اشاره به عزم جدی مسئولان جهت مقابله و جلوگیری از برداشت‌های بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی در این شهرستان، افزود: با توجه به اینکه چاه‌های غیرمجاز تهدیدی برای آینده منابع آب بوده لذا در این راستا اداره منابع آب شهرستان با همکاری نیروهای نظامی و انتظامی و قضایی اقدام به پر کردن این چاه‌ها کرده است.

رئیس اداره منابع آب شهرستان‌های گچساران و باشت تصریح کرد: هدف از اجرای طرح مسدودسازی چاه‌های غیرمجاز بدون پروانه، کاهش و جلوگیری از بهره‎برداری غیرمجاز از منابع آب زیرزمینی توسط خاطیان و مقابله جدی با متخلفان است.

بهگام با بیان اینکه این طرح با عزم جدی مسئولان شهرستان ادامه خواهد داشت، عنوان کرد: تعداد ۱۳ حلقه چاه غیرمجاز در دشت‌های امامزاده جعفر(ع) و لیشتر در شهرستان گچساران توسط گروه گشت و بازرسی اداره منابع آب این شهرستان پر و مسدودسازی شد.

این مسئول با اشاره به اینکه چاه‌های مذکور با هدف صیانت از انفال و انجام تکالیف مطروحه در طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی با دستور قضایی و حضور نیروهای انتظامی مسلوب‌المنفعه شدند، اذعان کرد: تعداد ۸ حلقه از چاه‌های مذکور در اواخر سال گذشته و ۵ حلقه نیز در فروردین امسال مسدود شدند.

وی میزان آبی را که با انسداد این تعداد چاه غیرمجاز از برداشت آن جلوگیری می‌شود را قریب به ۷۰۰ هزار مترمکعب در سال عنوان کرد.

رئیس اداره منابع آب شهرستان‌های گچساران و باشت در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر سه پروژه‌ بزرگ آبرسانی در گچساران در حال اجرا است، خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها شامل رینگ مخازن آب دوگنبدان، آبرسانی به زمین‌های کشاورزی امامزاده جعفر(ع) و ساماندهی رودخانه دیل است.

بهگام با اشاره به اعتبار پروژه‌های فوق‌الذکر، عنوان کرد: پروژه رینگ مخازن آب دوگنبدان با اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال، طرح آبرسانی به زمین‌های کشاورزی امامزاده جعفر(ع) با اعتبار ۸۵۰ میلیارد ریال و ساماندهی رودخانه دیل با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال از بزرگترین پروژه‌های اجرایی منابع آب شهرستان است.

این مسئول با اشاره به اهمیت پروژه آبرسانی به زمین‌های کشاورزی با بیان اینکه با افتتاح این پروژه ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این منطقه به زیرکشت خواهد رفت، اذعان کرد: بهره‎برداری از این پروژه علاوه ‎بر رونق کشاورزی در منطقه نیز نقش مهمی در اشتغالزایی شهرستان دارد.

منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد