تاریخ درج خبر : 1394/01/27
کد خبر : ۴۷۰۹۲۰
+ تغییر اندازه نوشته -

وقتی نماینده مجلس نمی داند گروه ۱+۵ چند کشورند!

سایت استان: فضل الله یاری

دوستی که چندان در معرض و علاقمند اخبار و اطلاعات روز نیست چندی پیش به من گفت که همیشه فکر می کردم آن«۱» عبارت ریاضی«۱+۵» ایران است که در یک طرف قضیه قرار دارد و آن «۵» دیگر هم کشورهای اروپایی -آسیایی طرف گفتگو با ایران( آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین)هستند تا این که متوجه شدم به غیر از این پنج کشور یک کشور دیگر هم در این گفتگوها حضور دارد و آن آمریکاست از آن موقع فهمیدم که ۱+۵ شامل شش کشور اروپایی – آسیایی و آمریکا هستند و ایران خود طرف دیگر گفتگو است و جدا از کشورهای ۱+۵ است و ایران در حقیقت با ۶ کشور گفتگو می کند نه پنج کشور.
امروز صبح متوجه شدم که تنها آن دوست بی خبر ما نیست که این موضوع را نمی داند، بلکه برخی از نمایندگان مجلس هم هستند که این بی اطلاعی خود را از تریبون خانه ملت فریاد می زنند.
روز گذشته نماینده مردم سمیرم در مجلس نیز سخنانی گفت که یک کلمه از این سخنان نشان می دهد که این نماینده محترم به «بی اطلاعی » دوست من نیز مبتلاست .خانم سکینه عمرانی در نطق خود در صحن علنی مجلس گفت: ملت ایران ذره ای به دشمنان «پنجگانه» طرف مذاکرات امید و اعتماد ندارد و راه حل مشکلات اقتصادی را در داخل جستجو می کند.
این نماینده در جلسه علنی امروز و در نطق میان دستور خود با تبریک ایام ولایت حضرت فاطمه زهرا(س)، به مذاکرات هسته ای ایران و غرب اشاره کرد و اظهار داشت: امیدواریم نتایج مذاکرات هسته ای با ۵+۱ با عنایت ۵ تن آل عبا خیر و برکت به بار آورد، چراکه ملت ایران ذره ای به دشمنان پنجگانه طرف مذاکرات امید و اعتماد ندارد.
وی تصریح کرد: در نتیجه چنین وضعی، ملت ایران کلید حل مشکلات اقتصادی کشور را در این توافق نمی بیند و آن را در همت و تلاش خویش و مدیریت صحیح اجرایی کشور جستجو می کند.
حال این نماینده باید توضیح دهد که اگر منظور از دشمنان پنجگانه کشورهای آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین است پس دشمن اصلی که آمریکاست در کجای این محاسبه ایشان قرار می گیرد؟ دیگر این که اگر آمریکا را به این دشمنان پنجگانه اضافه کنیم و برفرض این که سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه هم دشمنی شان با ملت ایران مسجل شده باشد، می ماند یک کشور دیگر که این پنجگانه را تکمیل کند، سئوال این است که دشمن پنجم روسیه است یا چین؟ اگر روسیه را دشمن حساب کنیم که سیاست های نظام این را نمی گوید. اگر چین را در جمع این دشمنان پنجگانه محاسبه کنیم باز هم مناسبات دوستانه ما با این کشور کمونیستی اجازه چنین محاسبه ای را نمی دهد. اگر هم نظر این نماینده محترم این است که منظورش ۵ کشور عضو شورای امنیت است،بازهم دوتا از دوستان جمهوری اسلامی در میان آن ها هستند و نمی توانند به عنوان دشمن تعریف شوند.خلاصه حساب ها این طوری به هم می ریزد. تنها راهی که به نظر نگارنده می رسد این است که هرکسی – بخصوص نمایندگان مجلس که سخنان شان از رسانه های گروهی به صورت گسترده منتشر می شود- که می خواهد درباره موضوعی سخن بگوید اول مقداری در حول و حوش آن موضوع اطلاعات کسب کند، بعد سخن بگوید، که اگر نکند، نتیجه اش همین می شود که این نماینده محترم دچار این اشتباه فاحش می شود یا کریمی قدوسی نماینده مشهد که بیشترین سروصدا را در مساله هسته ای دارد، اما نمی داند که درباره معاهده ای به اسم «M.P.T» اعتراض می کند یا «N.P.T »

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دانشجو گفت:

  با حرف حسینی موافقم..شما خودتون هم انگار نمیدونید که اون یک آلمان شکست خورده جنگ جهانیه که بعد ها خودشو با باج دادن و به پایه اقتصاد قوی بین اون پنج تا جا داد…

 • بنگرو گفت:

  اتفاقا آقای یاری برای بزرگداشت اندیشه اصلح طلبی زمان اتنخابات مجلس مسیرتهران دهدشت را برای موحد طی میکرد وحالا هم دلواپس حذف اندیشه اصلاح طلبی ازاستان هست بله اصلاح طلبی باموحد .خدای نکرده تصورنشه ایشون صرفامتعصب سیدبودن موحده.نه فقط تهران دهدشت را بخاطر ارزش قایل شدن برای اندیشه اصلاحاتی موحدیسم طی میکنه.

 • مطلع گفت:

  جناب یاری عزیز گفته آقای حسینی رو تایید میکنم.لطفا قبل از درج مطلب از طریق اینترنت به آن موضوع اشراف پیدا کنید تا دچار تناقض نشوید.گروه ۱+۵ مشتمل از ۵ عضو شورای امنیت که مشخصا حق وتو دارند (آمریکا-روسیه-چین-انگلیس – فرانسه)و آلمان که بعدا اضافه شد.
  در مورد نمایندگان مجلس همه چیز روشن است چونکه دلواپسان معمولا کاری به مفاهیم سیاسی ندارند و صرفا در جعت منافع خود دلواپسند مثل آقای کوثری و خانم عمرانی و یا بدتر از همه حاج آقا رسایی…

 • صدیقه گفت:

  بچه ها سلام.بیایید خودمون نزنیم تو سرهم بیایید نقد ونصیحت کنیم برای پیشرفت استانمون اما به هم نپریم..من با خیلی از این سیاسیون بودم تو بهترین دانشگاههای کشور درس خوندم بچه ها کسی ما رو حساب نمیکنه
  جهنم این حزب و اون حزب وقدرت دوانیشون بیایید با وحدت وغیرت وتوکل و ایمان پیشرفت کنیم

 • لر گفت:

  اتفاقا بیشترین موش دوانی و خرابی رو همین چین و روسیه توی مذاکرات انجام میدن…. نمیدونین برین تحقیق کنین…..

 • محمد گفت:

  سلام
  البته ناگفته نماند که نماینده دهدشت یعنی آقای بزرگواری هم در صحن علنی مجلس داد و بیداد ره انداخته بود و مدام می گفت شهر دهدشت یک gnc ندارد بعدش که نمایندگان فهمیدند و زدند زیر خنده اون موقع فهمید که

 • بئاتریس گفت:

  به فرض هم که جناب نویسنده نداند عیبی نیست . نماینده مجلس نداند مصیبت است چون نشان میدهد مطالب ساده دیگری از این قماش را هم نمیداند.در حالیکه جناب یاری با آن معلومات گسترده بعید است که نداند.

 • آشنا گفت:

  باسلام.همانطور که آقای حسینی جواب فرمودند نویسنده محترم هم دچار اشتباه شدند البته چون از سر ذوق زدگی ومثلا منم خیلی چیز بلدم میخواست گیر ملا نقطه ای بده که خودشو ضایع کرد.اینجور تحلیل ها چون بیشتر جنبه حزبی وسیاسی دارند وکاری به حقایق ندارند خیلی قابل توجه نیستند وامیدوارم خداوند همه را به راه راست هدایت فرماید

  • یاری گفت:

   آشناجان توضیح من به حسینی را بخوان. مطلب را هم دوباره بخوان.

 • دانشجو گفت:

  واقعا شما هم بیکارید /؟

 • دوست گفت:

  عجب تحلیلی فرض لا…….

 • دلگیر گفت:

  وا ، کی گفته روسیه وچین دشمن ماهستند .ما که ………. روسیه و حیات خلوت اون هستیم.چشم امیدمان به این دوتاست

 • علی گفت:

  بدبختی ما اینه که همین بیسواد ها دارن در مملکت جولان میدند بیسوادانی که جیب های خود را پر از پول کردند حالا شدند دلواپس

 • بهلول گفت:

  خوب این نماینده میخواسته مثل شاعران که برای جفت و جور کردن ابیاتشان ضرورت ردیف و قافیه دارند او هم میخواسته جمله اش را با بکارگیری این کلمه زیبا و حماسی و احساسی کند . دوست عزیزمجلس نیاز به آدم آگاه ندارد آنجا نیاز به آدم حرف مفت زن دارد که این خانم هم یکی از آنهاست.

 • حسيني گفت:

  سلام خدمت نویسنده محترم ،‌متاسفانه از کل متن نتیجه گرفته می شود که خود نویسنده محترم نیز مثل دیگرانی که در مطلب خود آورده است نیز اشتباه می کند (در مورد گروه ۵+۱ ) و باز متوجه نشده است این گروه از چه کشورهایی تشکیل شده و و دلیل این نامگذاری چیست.
  در ابتدای متن به نقل از یک دوست نوشته اید «تا این که متوجه شدم به غیر از این پنج کشور یک کشور دیگر هم در این گفتگوها حضور دارد و آن آمریکاست از آن موقع فهمیدم که ۱+۵ شامل شش کشور اروپایی – آسیایی و آمریکا هستند » .

  دوست من اون کشور که تنها افتاده است آلمان است نه امریکا.

  مذاکرات ژنوگروه ۵+۱ (که به صورت گروه پنج به علاوه یک خوانده می‌شود) از پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه) و آلمان تشکیل شده‌است. هدف این گروه هماهنگ کردن واکنش جهانی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران است. دلیل نامگذاری این گروه، حضور پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه کشور آلمان است
  آلمان بعدها به این گروه اضافه شد.

  • یاری گفت:

   «اگر هم نظر این نماینده محترم این است که منظورش ۵ کشور عضو شورای امنیت است،بازهم دوتا از دوستان جمهوری اسلامی در میان آن ها هستند و نمی توانند به عنوان دشمن تعریف شوند.»

   حسینی ارجمند . اگر این قسمت مطلب را بخوانی می بینی نویسنده به ۵ عضو شورای امنیت هم اشاره کرده . اما سئوال نویسنده هنوز به قوت خود باقی است که دشمنان ۵گانه کدامند؟ دوتا از دوستان حمهوری اسلامی هم در میان ۵ غضو یاد شده هسنتد.

پربازديد