تاریخ درج خبر : 1394/01/27
کد خبر : ۴۷۰۹۵۶
+ تغییر اندازه نوشته -

کاهش ۱۰۰درصدی مرگ و میر مادران باردار در کهگیلویه و بویراحمد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از کاهش ۱۰۰درصدی مرگ و میر مادران باردار طی سال گذشته خبرداد.

دکتر پرویز یزدانپناه پیش از ظهر سه شنبه به خبرنگاران گفت: در سال گذشته هیچ مورد مرگ و میری مادران باردار در بیمارستانهای استان رخ نداد.

وی بیان کرد: این در حالی است که در سال ۹۲، پنج مادر باردار در استان جان باختند.

یزدانپناه تصریح کرد: شاخص مرگ مادران باردار و کودکان زیر پنج سال جزء شاخص های توسعه هر کشوری محسوب می شود و این استان در این زمینه از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

وی اظهار داشت: مرگ مادر باردار تا دو هفته پس از زایمان جزء مرگ و میر مادر باردار محسوب می شود.

یزدانپناه بیان داشت: کاهش مرگ ومیر مادران باردار و کودکان زیر پنج سال یکی از اولویت های کاری دانشگاه علوم پزشکی استان در دو سال اخیر بوده و در این زمینه اقدامات موثری انجام شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: برنامه مراقبت از مادران باردار در اجرای طرح تحول سلامت هم مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

وی ترویج زایمان طبیعی، مقیم کردن متخصصین زنان و زایمان در بیمارستان‌های استان، افزایش تعداد نیروهای مامایی بیمارستان‌ها، برگزاری دوره های فوریت‌های مامایی برای پزشکان، کارکنان مامایی و تعیین یک نفر متخصص زنان در بیمارستان ارجاعی استان جهت مشاوره سایر متخصصین را از جمله اقدامات انجام شده در کاهش موارد مرگ ومیر مادران باردار عنوان کرد.

یزدان پناه گفت: افزایش تخت هایNICU بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج از شش تخت به ۱۹ تخت و آماده سازی و تجهیز NICUبیمارستان‌های شهید رجایی گچساران با شش تخت و امام خمینی (ره) دهدشت با پنج تخت از دیگر اقداما انجام شده است.

وی اظهار داشت: اجرای طرح غربالگری تشخیص ناهنجاریهای مادرزادی قبل از تولد برای پیشگیری از تولد نوزادان ناهنجار در بیمارستان‌های استان، درکاهش میزان مرگ و میر نوزادان نقش اساسی داشته است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد