تاریخ درج خبر : 1394/01/29
کد خبر : ۴۷۱۰۴۶
+ تغییر اندازه نوشته -

شادی یا غارت گری ایمان مذهبی؟

سایت استان: حجت الاسلام امرالله اندرزیان

جنگ نرم دشمنان با هدف قرار دادن ارزشهای اسلامی وایمان دینی مردم از طریق ماهواره وشبکه های اجتماعی وفضای مجازی تدریجا آثار خود را در تغییر سبک زندگی وهویت زدایی از خانواده وجایگزین نمودن فرهنگ مادی واباحه گرایی ،بی تفاوتی ،بی غیرتی ،کم حیایی ،وقبح شکنی از گناهان وتغییر در ذائقه و….نشان می دهد.

در این مختصر نکاتی را در باره ی بعضی از مجالس ظاهراً شاد همانند عروسی وازدواج به عرض همگان می رسانیم. ضمناًگفته نشود که منکرات دیگر هم هست چرا به آنها پرداخته نمی شود.بعضی ازآنها را تاکنون ذکر نموده وبه بقیه نیز خواهیم پرداخت.

یکم- بر اساس بعضی از آیات قرآن کریم ازدواج یکی از آیات ونشانه های الهی است که آرامش وسکونت روحی وقلبی ومهرو محبت بین زوجین را به ارمغان می آورد (ومن آیاته ان خلق لکم ازواجاً لتسکنوا الیها وجعل بینکم موده ورحمه…روم۲۱)

دوم-عده ای فضای این مجالس را با پرده دری وحریم شکنی وحلال کردن حرام های الهی آلوده وبزرگترین ضربات را بر محبوبترین وعزیز ترین کانون تربیت (خانواده )که در اسلام برپاه شده است وارد می نمایند.

پیامبر اسلام (ص)می فرماید :ما بنی فی الا سلام بناء احبّ الی الله عزوجل واعزّ من التّزویج( بحارج۱۳ص۲۲۲-خانوده موفق ص۴۶

سوم-بر اساس احکام و شریعت اسلام وفتاوای مراجع عظام تقلید، به تعدادی از گناهان وحرام هایی که در این مجالس اتفاق می افتد اشاره می کنم .

۱-رقص( چهارقسم رقص. یعنی زن برای زن ،مرد برای مرد ،زن برای مرد ،ومرد برای زن ،که یا حرام هستند ویا احتیاط واجب در ترک آنهاست)

۲-استفاده از موسیقی مبتذل (یعنی موسیقیی که مناسب مجالس لهو ولعب می باشد)

۳-اختلاط زن ومرد نا محرم –(در اکثر عروسیها علاوه بر اختلاط رقص وپایه کوبی هم بوده است)

۴-بد حجابی وبی حجابی (اگر چه بد حجابی در این مجالس حرف اول را می زند لکن در بعضی از آنها بی حجابی نیز مشاهده شده است )

۵-آرایش های تحریک کننده (بعضی از بانوان در این مجالس آرایش هایی می کنند که قطعا خلاف شرع وفتوای مراجع تقلید است )

۶-پوشیدن لباسهای مهیّج وتحریک کننده

۷-چشم چرانی

۸-استفاده از شعر های مبتذل وتحریک کننده شهوت

۹-آرایش عروس واستفاده از لباس نازک وبدن نما وحضور در میان نامحرمان

۱۰-ایجاد مزاحمت برای مردم بویژه بوسیله موسیقی مبتذل (ارگ )تا پاسی از شب

۱۱-فیلم برداری در بعضی از این مجالس از عروس ودیگر بانوان توسط نامحرم

۱۲-آشامیدن شراب در بعضی از این مجالس که به تعبیر قرآن یک نوع پلیدی وکثافتی شیطانی است که عقل انسان را زایل می کند ودر ردیف حیوانات قرار می دهد

۱۳-ترک فریضه وواجب الهی همانند نماز(بوسیله ی عده ای)،امر به معروف ونهی از منکر(بوسیله ی عده ای بیشتر) و…

۱۴-اسراف وتبذیر

چهارم :آثار مخرب وویرانگر ماهواره وهمانند آن را در اعمال ورفتار بعضی از افراد، بویژه در این مجالس بخوبی می توان مشاهده نمود. آیا انسانی که خلیفه وجانشین خدا است ومسجود فرشتگان ومورد تکریم الهی واقع شده است سزاوار است به خاطر لحظاتی لذّت حیوانی وحرام، آن مقام منیع ورفیع انسانی را ازدست بدهد؟

پنجم –بعضی از افراد می گویندبه خاطر صله ی ارحام و… در این مجالس شرکت می کنیم در حالیکه خداوند وپیشوایان معصوم علیهم السلام گفته اند در مجالس ومحافلی که خدای متعال معصیت می شود نباید شرکت کرد.

خداوند به پیامبر دستور داد که از هر کسی که به یاد من نیست وهدفی جززندگانی (فانی )دنیا ندارد اعراض کن فَأَعْرِضْ عَن مَّن تَوَلَّى‏ عَن ذِکْرِنَا وَلَمْ یُرِدْ إِلَّا الْحَیَاهَ الدُّنْیَا نجم ۲۹ وامام علی (ع) نیز فرمود : لا طاعته لمخلوق فی معصیه الخالق –نیست اطاعت برای مخلوق آنجایی که خدا معصیت می شود

ششم-آنهایی که در این مجالس شرکت می کنند وبی تفاوت هستند وفریضه امر به معروف ونهی از منکر را ترک می نمایند ، وافرادی که به تشکیل وتا سیس این مجالس گناه راضی اند در عذاب وعقاب شریک هستند به همین جهت فرمودند :من رضی بفعل قومن فهو منهم ..یعنی هر کس به فعل وکار قومی راضی باشد از همان قوم است (ولو اینکه حضور نداشته باشد )

هفتم :افرادی که مدیریت خانواده را بر عهده می گیرند باید بدانند یکی از واجبات خداوند بر آنها، حفظ وحراست از زن وفرزندان ونجات آنها از عذاب الهی است. خدای متعال می فرماید : یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ قُواْ أَنفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَاراً… تحریم آیه ۶) آیا آنهایی که اجازه میدهندزن ودخترشان دربرخی از این مجالس در معرض چشم های آلوده قراربگیرند،فرزندانی را که باخون دل وتحمل سختیهای طاقت فرسا بزرگ نموده تا خود ودیگران ازکوثر وجودش استفاده نمایند به خاطرغفلت ازوظیفه دین وایمانشان به غارت رود، با آوردن ماهواره به درون منزل موجب فساد واز هم پاشیدگی خانواده گردد و… به این دستور الهی عمل نموده اند؟

هشتم :قابل توجه همه ی کسانی که بد حجاب ویا بی حجاب می شوند ،رقص وپایکوبی می نمایند واهل گوش دادن به آواز حرام هستند ،وقتی جناب ابلیس موفق شد قابیل را وسوسه نماید تا هابیل را بکشد سه کار را انجام داد اول اینکه عریان شد دوم رقص را آغاز نمودوسوم آواز خوانی را شروع کرد، بنابراین آنچه در بعضی از مجالس عروسی در تالار ها وباغ ها می گذرد چیزی جزپیروی از شادی شیطانی نیست .

نهم: همانگونه که قرآن کریم از زبان عده ای نقل می کند که گناه خود را به گردن دیگران می اندازد وفرافکنی می نمایند، وقتی که به بعضی از کسانی مروّج مجالس حرامند تذکر داده می شود ، می گویند چرا در صدا وسیما موسیقی ها پخش می شوند اگر چه پخش اینگونه موسیقی (ولو غیر زنده ) قابل توجیه نیست وباید جلوگیری شود لکن این قضیه موجب تجویز اعمال ورفتار حرام وتشکیل مجالس لهوولعب نمی شود چرا که هر کس در پیش گاه خداوند مسئول اعمال خویش است .

دهم :آیا پدرو مادری که شب وروز نداشتند تا فرزندانی سالم وصالح تریت نمایند ،نباید در دوران جوانی نظارت کنند ونگذارند در دام هر کسی نیفتند ودین ایمان واخلاقشان ضایع نگردنند؟چرا بعضی از این والدین خود علاوه بر شرکت مشوّق آنها هستند ؟آیا کسی که زیر ساز تشمال وموسیقی مبتذل ارگ عمر خود را تلف می نماید وساعت ها شیطان را خوشحال وحال ارتباط با خدا و به جا آوردن فرائض الهی همانند نماز را ازدست می دهد ، مصداق خودکشی روحی نیست ؟ مگرنه آنست روح وجان ،چشم وگوش ودل، ناموس وآبرو،مال و …از نعمت ها وامانت های الهی اند پس چگونه به این آیه عمل می شود که فرمود : وَالَّذِینَ هُمْ لِأَمَنَتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَ( مومنون آیه )۸

یازدهم : مسئولین محترم بویژه آنهایی که مسئولیت فرهنگی دارند،هرگونه بی تفاوتی و عدم اجرای قانون ورها نمودن مرحله ی سوم امر به معروف ونهی از منکر موجب گسترش فساد وشکستن قبح گناه وگستاخ شدن برخی شده و می شود.آیادرقبال هشدارهای مقام معظّم رهبری مبنی برغارت گری فرهنگی وهدف قرارگرفتن ارکان خانواده وتغییردرسبک زندگی توسط دشمنان خبیث مسئولیت داریم یانه؟این حقیرابتدا معتقد به ترویج ازدواج آسان وبه موقع وباهزینه کم،آموزش سبک زندگی اسلامی،شادی ونشاط اسلامی و…هستم وسپس اجرای قانون ومصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ومجلس شورای اسلامی وشورای فرهنگ عمومی.بنابراین مراقب باشیم که یک روزی خداوند همه ی آنهایی را که مسئولیت داشتند نگه می دارد وباز خواست می نماید. وَقِفُوهُمْ إِنَّهُم مَّسْئُولُونَ‏ (سوره صافات آیه ۲۴ )

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • فریدون هاشمی گفت:

  شیخ اندرزیان…سلام.. خوشحالم که از سوی یک روحانی نوشته هایی را می خوانم که در آن مردم را به اخلاق و دین و پرهیز از گناه فراخوانده است. باید بگویم کار شما ستودنی و ارزشمند است تا این کار ارزشمند بی پاسداشت نماند و شما نپندارید که راهنمایی مردم و یادآوری اخلاق و ارزش ها نادیده انگاشته می شود.
  سالهاست دیگر کمتر می بینم آخوندها کار پایه ای و فلسفه وجودی خودشان را به انجام برسانند و بیشتر درگیر کارهای سیاسی و اداری شده اند. کمتر طلبه ای را می بینم که مانند یک دانشگاهی دنبال شغل دولتی و پشت میز نشینی در یک نهاد و سازمان نباشد. عمامه را چون کلاه کدخدایی بر سر نگذارد و در پی منبری برای سخنان گزاف سیاسی و حکومتی و شعار و لاف نگردد.
  ولی هشدارهای شما در این نوشته بیرون از آنکه چه گفته اید و چقدر قابل نقد و رد یا تایید باشند به من دلگرمی داد که شاید آخوندهای ما دوباره یادشان بیاید که چرا در این سرزمین عبا و عمامه پیامبری می پوشند، چرا در حجره های ساده با گرسنگی و قناعت تحصیل می کردند و چرا سربازی نمی روند و چرا برای مردم بزرگ بودند و چرا …؟

  من تشنه شنیدن چند نگته ساده اخلاقی از زبان روحانیون هستم و بسیار کم می شنوم. اینکه بگویند مردم! دروغ بد است، دزدی بد است، حق خوری بد است، ریا و تملق و چاپلوسی بد است، توهین و تحقیر دیگران بد است، خشونت و درگیری و دشمنی بد است، کشتن بد است، زورگویی بد است…
  من تشنه ی شنیدنم که شما بگویید : مهربانی خوب است، راستگویی خوب است، پاکی و عدالت و یکرویی و مردانگی و گذشت و نکویی و گشاده رویی و لبخند و شادی خوب است.

  جناب شیخ! … از اینکه ما را نصیحت کردید سپاسگزارم. از اینکه در یک نوشته طولانی از سیاست و توجیه فلانی و کوبیدن بهمانی نگفتید سپاسگزارم. از اینکه برای سعادت ما نگرانید سپاسگزارم. از اینکه تلاش کردید آنچه از دین و اخلاق و ارزش ها و خوبی ها می دانید به ما هم چیزی را یادآور شوید سپاسگزاریم. …. فقط یک نکته: کاش در پایان سخنانتان ما را تهدید نمی کردید و از مرحله سوم امر به معروف و نهی از منکر نمی گفتید! .. کاش می گذاشتید ما دلمان خوش باشد که نگران اخلاق و دین ما هستید و از اهرم سیاست و حکومت تان استفاده نمی کنید.. اگر می خواستید پای زور را به میانه بکشید دیگر اینهمه پند نمی خواست. ولی زور و اهرم مرحله سوم هیچ ارزشی ندارد و هیچ کاری نمی کند. مطمئن باش شیخ جان… اتنها کافی ستکمی به هنر و فرهنگ مردم احترام بگذارید.همین! …. با یاداوری این نکته در پایان بازهم سپاسگزارم.

 • من گفت:

  چرا تهاجم فرهنگی فقط مال ماست؟

  ما نیازمند اندیشه نو هستیم و انسان هم دنبال نیازش حرکت خواهد کرد.

 • ریا گفت:

  چرا تهاجم فرهنگی فقط مال ماست؟

  ما نیازمند اندیشه نو هستیم و انسان هم دنبال نیازش حرکت خواهد کرد.

 • علی گفت:

  سلام. جناب آقای اندرزیان چیزی از تفوت بین نسلی میدونید؟ چیزی از پویایی فرهنگ میدونید؟ شما به عنوان یه شخص دینی چه قدر در تلاش بودید دینتون رو دین پویایی نگه دارید.
  همه ما میدانیم به مقتضای زمان و مکان فرهنگ دگرگون می شود. شما برای شاد نگه داشتن مردم چه کار کردید. شعار دادید یا عمل کردید؟ اگر عمل کرده بودید فرهنگ غربی بر فرهنگ اصیل ایرانی غالب نمیشد.

 • ریا گفت:

  با سلام
  حاج آقا اندرزیان حرف هاتون بجا و متین ولی شده یکبار هم بیایید راجع به فقر و بیکاری حرف بزنید؟ تا حالا شده بیایید راجع به بالا رفتن سن ازدواج بخاطر ناتوانی مالی حرف بزنید؟
  ببینید جناب حاج آقای عزیز کسی دیگه گوشش به این حرفا بدهکار نیست.مردم گوششون از این حرفا پر شده. تا جاییکه یاد دارم به همین روش شما و مراجع عظامتون میخواهید مردمو هدایت کنید. اینکارو که نتوانستید انجام دهید که هیچ، اونایی هم که یه دو رکعت نماز میخواندند را هم از راه بدر کردید و اون دو رکعت نماز رو هم ازش گرفتید.
  حاج آقا حرف زدن آسان است اگر راست میگویید عمل کنید. اول نیازهای جوانان را برطرف کنید بعد بیایید حرف از خدا و پیغمبر بزنید.
  فقر نابود کننده دین است. اول جلوی اولی را بگیرید بعد دومی را گسترش دهید عالی جنابان.

 • هموطن گفت:

  حاج اقاسلام خسته نباشید لطفا تفاوتی بین عروسی -شادی بامجلس ختم قایل شوید در عروسی کمابیش شادی وخنده باید باشد ودر قبرستان نماز میت قضایا رامخدوش نفرمایید باتشکر

 • احمد گفت:

  حاج اقا تعجب میکنم از شما هنوز افکارتون صد سال پیشه مردم دیگه وایبر واتس ساپ دیگه ول کردن تو دم از محرمات میزنی کجای دنیایی

 • بهلول گفت:

  سایت استان چرا کامنت مرا نمیگذاری ؟ چه عیب یا مشکلی داره ؟

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   کامنت حاوی توهین و تخریب شخصیت افراد منتشر نمی شود.
   موفق باشید

   • بهلول گفت:

    آقای آرام کامنت من توهینی در بر نداشت فقط از حاج آقا سوال کرده بودم . مگه ایشون از خطوط قرمز هستند ؟

پربازديد