تاریخ درج خبر : 1394/01/31
کد خبر : ۴۷۱۱۴۵
+ تغییر اندازه نوشته -

بررسی وضعیت مبهم گمرک و شرکت‌ نمایشگاه‌ها در نشست توسعه صادرات کهگیلویه و بویراحمد

عصر دیروز و به ریاست سید موسی خادمی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نشست کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی با حضور اعضا برگزار شد.

۸۱۴۸۰۱۸۳-۶۲۳۰۳۵۹

در این نشست که دو موضوع گمرک و شرکت نمایشگاه‌های استانی مورد بحث و تبادل نظر اعضا قرار گرفت، هر یک از اعضا در خصوص مشکلات این دو حوزه مطالبی مطرح کردند.

در این نشست رئیس سازمان صنعت و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد به صادرات سال ۹۲ و ۹۳ این استان و آمار آن اشاره کرد و گفت: در سال ۹۲ از نظر وزنی صادرات ما بیشتر بود اما در سال ۹۳ از لحاظ ارزش قیمتی صادرات وضعیتی بهتر از سال ۹۲ داشت.

داریوش دیودیده افزود: در سال ۹۳ از نظر ارزش ریالی ۴۵ درصد صادرات استان نسبت به سال قبل آن یعنی در سال ۹۲ بیشتر بود.

این مسئول گفت: ۷ میلیون دلار ارزش صادرات ما در سال ۹۲ بود در حالی که در سال ۹۳ به میران ۱۳٫۰۴ میلیارد دلار صادرات داشتیم که نسبت به برنامه بسیار بهتر عمل کردیم.

اما در این میان موضوعی که مورد بحث بود و اختلاف نظرهایی وجود داشت به میزان صادرات از گمرک استان برمی‌گشت که بخش عمده‌ای از صادرات کهگیلویه و بویراحمد از گمرکات استان‌های دیگر انجام می‌شود.

در این خصوص بهنام احمدی مدیرکل گمرک استان اظهار کرد: در سال ۹۲ از میزان ۷ میلیون دلار صادرات استان شش میلیون دلار آن از طریق گمرک استان صورت گرفت که طی ۲۹۷ فقره اظهارنامه بود.

وی گفت: اما در سال ۹۳ از میزان کل صادرات بیش از ۱۳ میلیون دلاری استان تنها ۵ میلیون دلار آن از طریق گمرکات استان صادر شد.

وی بیان کرد: صادرات استان که از طریق گمرک کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۳ صورت گرفت طی ۱۲۱ فقره اظهارنامه بود که با وزن ۵ هزار و ۹۰۸ تن به ارزش بیش از ۵ میلیون دلار بود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در ادامه با استماع این اظهارات از مسئولان به خصوص معاون برنامه‌ریزی خود خواست جلسه‌ای برگزار کند که طی آن مشخص شود به چه دلیل صادرات استان از طریق گمرکات دیگر استان‌ها صورت می‌گیرد.

اما در ادامه این نشست بحث مفصلی در خصوص وضعیت شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان شد که هر یک از مدیران مرتبط به طرح اشکالات پرداختند و راهکارهایی هر چند نصف و نیمه ارائه دادند.

جبار کیانی رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در همین زمینه گفت: تا هنگامی که وضعیت سایت شرکت بین‌المللی نمایشگاه‌های استان واقع در منطقه سد شاه قاسم یاسوج برطرف نشود مشکلات مربوط به برگزاری نمایشگاه‌ها را در استان خواهیم داشت.

وی گفت: باید سهامداران را پای کار بیاوریم و از آن‌ها برای ساخت این سایت مبالغ بزرگ بگیریم و در صورتی که از پرداخت این مبالغ سر باز زدند آن‌ها را حذف کرده و سرمایه‌گذارانی را وارد کنیم که ظرف ۴۸ ساعت بتوانند حداقل دو میلیارد تومان آورده برای ساخت سایت نمایشگاه تهیه کنند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم در ادامه با اظهار نارضایتی از وضعیت مبهم سایت شرکت نمایشگاه‌های استان خاطرنشان کرد: اگر نمی‌توانید نسبت به تکمیل آن اقدام کنید تنها راه تعطیلی و واگذاری سایت برای امور گردشگری است.

منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد