تاریخ درج خبر : 1394/01/31
کد خبر : ۴۷۱۱۶۷
+ تغییر اندازه نوشته -

بافت تاریخی بلاد شاپور آینه تمام نمای فرهنگ کهگیلویه است

 مسئول  نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کهگیلویه،در همایش تجلیل از فعالان و انجمن های میراث فرهنگی که بمناسبت ۲۹ فروردین روز جهانی محوطه ها و یادمان های تاریخی در محوطه کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت برگزار می شد، میراث کهن و تاریخی را هویت یک ملت دانست و گفت : یک انسان و یک ملت با هوبت زنده و پویاست.

 سیاوش زمان به استعدادهای بالفعل و تاریخ و گذشته یک ملت به عنوان دو پایه هویت اشاره کرد و افزود : اگر کسی با گذشته خود قطع ارتباط کند بی هویت می شود و بی هویتی سردرگمی را درپی خواهد داشت.

IMG-20150418-WA0035

 وی تکیه بر میراث فرهنگی را بمعنای باور کردن توانمندی ها و عزت ها برشمرد و تکیه بر عزت و کرامت را برای ساختن آینده یک ملت لازم و ضروری  دانست.

 مسئول نمایندگی میراث فرهنگی کهگیلویه گفت: باید برای حفظ میراث فرهنگی بکوشیم، چرا که آینده از آن ملتی است که گذشته خود را بشناسد.

 زمان در بخش پایانی سخنان خود کهگیلویه را مهد فرهنگ و تمدن استان معرفی کرد و گفت: بافت تاریخی بلاد شاپور آینه تمام نمای این فرهنگ و تمدن است.

 معاون میراث فرهنگی مدیرکل صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در این مراسم میراث فرهنگی را شامل دو مقوله مهم تاریخی و طبیعی خواند و با اشاره به اهمیت و جایگاه آثار کهن اظهار داشت: نخستین اقدام میراث فرهنگی برای این موضوع و در حفاظت از آثار ثبت کردن بعد از شناسایی و مطالعه است.

رحیم دادی‌نژاد با بیان اینکه ثبت آثار فرصت مطالعه و کسب پیشینه می‌دهد، توجه و مشارکت مردم در نگهداری میراث فرهنگی از طریق اسناد و اطلاعات آمده در پیشینه را ضروری خواند و گفت: ایجاد مدیریت یکی از راه‌های حفاظت و نگهداری میراث فرهنگی است.

 دادی‌نژاد به روز گرامیداشت یادمان‌ها و المان‌های تاریخی اشاره و  هدف از برگزاری همایش را تبادل اطلاعات انجمن‌های میراث فرهنگی با متولیان عنوان کرد.

وی درباره آخرین وضعیت ثبت جهانی بافت قدیم دهدشت تصریح کرد: همه ساله تعدادی پرونده موقت از بناها و آثار تاریخی جهت طرح در شورای جهانی ارسال می‌شوند که بافت تاریخی دهدشت و آثار برجسته تنگ سولک از کهگیلویه و بویراحمد جهت بررسی و پیشنهاد شده است.

این مسئول افزود: با بررسی کارشناسی در شورای کشور در صورت دارا بودن شاخص‌های لازم پرونده‌سازی و جهت ثبت جهانی ارسال می‌شوند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد